22 Temmuz 2018 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 22°C
Açık
YAZAR DETAYI
Nedim MENEKŞE
CUMHURBAŞKANI PARTİ BAŞKANI OLUR MU?
Yazı Tarihi: 29 Mart 2017 Çarşamba 07:40

 Cumhurbaşkanı sözcüğü, “Reisi cumhur” kelimesinin Türkçeleştirilmiş halidir.  Halk, topluluk anlamına gelen cumhur kelimesi ile başkan kelimesinin birleşmesiyle “Halkın-toplumun başkanı” anlamına gelmektedir.

              Cumhurbaşkanlığı bir fani için bu dünyada erişilebilecek en şerefli ve en yüce makamdır. Haklı olarak da O makama erişenler için büyük övünç kaynağıdır.

Yüceliği nedeniyle ayakta ve cephe alınarak selam vermek zorunda olduklarımızın başında Cumhurbaşkanı gelir. Ayrıca da açık ve görünür bulunduğu müddetçe Sancak ve cenaze, ayakta cephe alınarak selamlanır Uluslar arası protokol gereği ülkemizi ziyaret eden devlet başkanları ve yabancı sancakları da cephe alınarak ayakta selamlanır. İstiklâl Marşımız çalınırken ve Bayrak çekilir ve indirilirken cephe alarak ayakta selam verilir.

             Cumhurbaşkanlığı makamı o kadar saygındır ki, hiçbir yerde ve şekilde eğilmeyen, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin onur ve şeref timsali olan  Sancak, sadece Cumhurbaşkanının önünden geçerken eğilerek Cumhurbaşkanını selamlar.  Aslında verilen selam millete, milli egemenliğe gösterilen saygıdır.

            Bu durum, bu yüce makamı işgal edenlerin omuzlarına, makamın yüceliğini ve saygınlığının titizlikle korunması ve devam ettirilmesi konusunda büyük sorumluluk yükler.

               Bu saygınlığı sağlayan ise Cumhurbaşkanının vatandaşlar arasında fark gözetmeden bütün toplumu kucaklaması, vatandaşlar arasında ayırım yapmaması ve mutlak tarafsızlığıdır. Bunu gerçekleştirmek için de var olan Anayasamızda Cumhurbaşkanı seçilen kişinin bir parti üyesiyse partisi ile ilişkisi kesilir.  Ayrıca  “Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerine aldığı görevi TARAFSIZLIKLA yerine getirmek için bütün gücüyle çalışacağına” namusu ve şerefi üzerine tarih ve millet önünde yemin eder.

              Referanduma sunulan Anayasa değişikliği paketi ile yapılmak istenen en önemli değişikliklerden birisi de Cumhurbaşkanının ayni zamanda partisinin de başkanı olması ve Parti başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı görevlerini birlikte yürütmesinin önünün açılmasıdır.

             Bu durumda yasa yürürlüğe girerse Cumhurbaşkanları parti başkanı olarak ve particiliğin doğası gereği diğer partilerle ister istemez rekabet içinde olacağından Cumhurun bir bölümünü karşısına alacak vatandaşları arasında ayırım yapacak ve olacak tarafsız kalamayacaktır.

            Parti başkanlığı görevinin Cumhurbaşkanlına ne görevler yükleyeceğini merak ettim ve bir partimizin tüzüğünü inceledim. . Parti tüzüğünde Parti başkanının görevleri şöyle sıralanıyor;

               - Genel Başkan'ın Görev ve Yetkileri:

 - “ Genel Başkan, Partinin Disiplin Kurulları ve Parti içi Demokrasi Hakem Kurulları hariç, bütün parti teşkilatının tabii başkanı olup, Büyük Kongre ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'na karşı şahsen sorumludur. Bu sıfatla Genel Başkan;

        1 - Adli, idari, mali ve benzeri her tür kamusal kurum ve kuruluşlar nezdinde davalı veya davacı olarak partiyi temsi l eder veya bu alanda, Parti başkanlığının kendi adına yetki kullanılmasına nezaret eder.

      .2 - Parti adı altında yapılan işlem ve eylemlerin anayasa, kanun, tüzük ve yönetmelik hükümlerine göre icra edilmesini ve Büyük Kongre ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu kararlarının uygulanmasını sağlar,

       .3 - Partililer ve Parti Teşkilat Kademeleri arasında verimli ve etkin çalışma temposunu sağlar, parti üst organlarının müşterek çalışmalarına başkanlık ve nezaret eder.

         4 - Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri arasında iş bölümü yapar, gerek görmesi halinde iş bölümünü değiştirir.

        5 - Bilgi ve tecrübelerinden yararlanacağı kimseleri danışman olarak tayin eder.     

       .6 - Gelişen durum ve olaylar karşısında parti duruş ve görüşünü kamuya açıklar.

        7 - Genel merkezde hizmet birimlerinin kuruluş, kadro ve atama işlemleri ile sürekli istihdam olunacak hizmetli ve uzmanların tayin, terfi ve işten çıkarılmaları konularını, ilgili MYK Üyesi'nin önerilerine göre karara bağlar.

      8 - Genel Başkan kanun, parti tüzüğü ve diğer mevzuatın kendisine vermiş olduğu tüm görevleri yapar ve yetkileri kullanır”

              Bütün bunları ve bunlar dışında partilerle yapacağı siyasi çekişmeler Cumhurbaşkanlığı makamını günlük siyasetin içine çekecek ve tarafsızlığının yitirilmesine sebep olacak sonunda Cumhurbaşkanlığı makamının saygınlığına gölge düşürecektir. Tarih millet önünde edilen tarafsızlık yeminin de bir anlamı kalmayacaktır. Aslında bu durum getireceği problemler hakkında sayfalar dolusu yazılabilir. Ben konuyu bu yazımda sadece Cumhurbaşkanlığının saygınlığı ve tarafsızlığı açısından kısaca ele aldım.

 

Bu yazı 1013 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 17 Nisan 1940 anısına ON YEDİ NİSANLAR
» 17 Nisan 1940 Anısına
» 17 NİSAN YAKLAŞIRKEN
» ÖĞRETMEN OKULLARININ TOPLUM KALKINMASINDAKİ YERİ VE ÖNEMİ
» BİR KÖY ENSTİTÜLÜ İLE TANIŞALIM
» ÖĞRETMEN PERFORMANS DEĞERLENDİRME VE ADAY ÖĞRETMENLİK İŞ VE İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ (TASLAK)
» BİR VEDA YAZISI
» RECEP BULUT’U (TÜRKÖZ) KAYBETTİK
» YADIRGADILAR BİZİ
» YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLERİ DERNEĞİ MANDOLİN GRUBU VE KOROLARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx