22 Haziran 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 22°C
Açık
YAZAR DETAYI
Soner EMEK
Sabri DOĞRUGİDEN
Yazı Tarihi: 14 Nisan 2017 Cuma 07:16

Sevgili Hocamız Sabri DOĞRUGİDEN’i 09.04.2017 Pazar sabahı saat 03:00’te kaybettik ve aynı gün ikindi namazında ebedi istirahatgahına defnettik.

07.04.2017 Cuma günü Bulgaristan Stara Zagora Kentine dostluk maçı yapmaya giderken damadı ama oğlundan daha yakın Orhan AKYILDIZ’la görüştük. Hocam nasıl dedim, yola çıkıyoruz, görebilir miyiz, hayır Soner dedi. İlk yatırdığımız günden daha iyi, yanına kimseyi sokmuyorlar, bugün öğleden sonra görmeye gideceğim dedi. Ve biz yola çıktık. Pazar günü gece saat 03:15’te acı haberi aldık ve sabahı Hoca’mızın yanında olmak üzere takım halinde dönüşe geçtik ve Hocamızın cenazesine yetişebildik. Nurlar içinde yatsın, o bu Kent için bir efsaneydi, spor yapan, bu Kentte sporla uğraşan, uğraşmayan herkes tarafından tanınan sayılan bir insandı Sabri DOĞRUGİDEN. Onunla ilgili yazılacak o kadar çok anı var ki inanın kitaplar almaz, ben ve arkadaşlarım uzun yıllar beraberdik, beraber sevindik, beraber üzüldük, beraber güldük, ama artık o yok, onun esprileri yok, artık Sabri Hocamız yok, ama o bizlerin içinde her zaman yaşayacak. Rahat uyu hocam.

Şimdi hepinizin tanıdığı ama ben biraz daha onu sizlere anlatmak istiyorum. Daha önceki yazılarımda ondan bahsetmiştim. Yine biraz alıntı yaparak onu sizlere, onu tanımayan, bilmeyenlere anlatmak istedim.

 Adı  : SABRİ

Soyadı  : DOĞRUGİDEN

Baba adı : Salih

Ana adı  : Hatice

Doğum Yeri : Plevne/Bulgaristan

Doğum Tarihi : 01.07.1930

1930 yılında Bulgaristan Plevne’de doğdu, 1936 yılında Lüleburgaz’a geldi, daha 6 yaşında küçücük bir çocuktu. Çocukluğu ve okul hayatı Gündoğu Mahallesinde geçti. Ama bu küçük yaşından itibaren de Terzi Albert’in yanında terzi kalfası olarak çalıştı. 15 yıla yakın bir zaman Lüleburgaz’daki Yahudi vatandaşlarımızın arasında yaşadığı için kendisine arkadaşları tarafından HAHAM lakabı takıldı, bu lakabı zaman içinde değişik şekillerde söylenerek AHAM, AHOM, AĞAM gibi değişikliklere uğradı ama aslı HAHAM’dır. Futbola başladığı ilk yıllarda futbol topu çok değerliydi ve herkeste de yoktu, zaten topu olanın yeri ve istediği mevkii garantiydi, top sahibi olan her mevkiide oynayabiliyordu. Tabii mahalle aralarında, işte o zamanlar Haham Sabri’lerde top yerine bez parçalarını veya kağıt parçalarını top haline getirip, ip veya yine bez parçaları ile sıkarak ve bağlayarak kendilerine top yaparlardı. Ne kadar çok sıkılırsa o kağıt ve bez parçalarından yapılan top o kadar çok sıçrardı. Stopink vuruşlarının güzel olması buradan geliyordu.

Anılarından birisi 1946 yılında 16 yaşında ve Yeşilova B takımında futbola başladı, ilk maçında 1 devre sonunda oyundan çıkarılınca çok üzüldü ve ağladı gizlice… Oysa çıkarılmasının nedeni iyi futbolcu olduğu ve sakatlanmaması için oyundan alındığını daha sonra öğrendi. Oynadığı mevkii sarkık libero idi, ancak yetenekli olduğu için daha sonraları solaçık olarak oynatılmaya başlandı, söylediğine göre takımda ondan başka sol ayaklı oyuncu yoktu.

Stopink vuruşları(topun yere değdiği anda yapılan vuruş) en büyük özelliğiydi. Stopink vuruş dendiğinde bu Kentte akla gelen ilk isimdir Haham Sabri… Rabbim mekanını cennet, dualarımızı kabul etsin.

ÇAMLIK

Kentin İstanbul çıkışındaki çamlığı bu Kentte yaşayan herkes çok iyi bilir. 50 yıllık çamların olduğu büyük bir alandır. Yıllarca eğlencelerin, pikniklerin yapıldığı yerdir. Çamların altında zaten adını da içinde bulunan çamlardan almıştı. ÇAMLIK… Ya şimdi dümdüz edilmiş tarla gibi, hastane yapılacakmış o yüzden içindeki bütün çamlar kesilmiş, eski halini bilenler bir çıkın çamlığa ve şimdiki içler acısı halini bir görün.

AMATÖR SÜPER LİG

BAL’a Hoş geldin Lüleburgazspor. Evet liglerin bitmesine 3 hafta, Lüleburgazspor içinse 2 hafta kalmasına rağmen bence Lüleburgazspor şimdiden BAL’a çıktı. 2.Takım mı? Önümüzdeki hafta oynanacak Babaeskispor-Evrenspor müsabakasından sonra belli olacak, ama bence ağırlık yine Babaeskispor’da, önümüzdeki hafta oynanacak müsabaka 2.takımı belirleyecek.

Lüleburgazspor’un son hafta müsabakası deplasmanda Pınarhisar’da Pınarhisarspor ile ama ben buradan öncelikle Pınarhisarspor yöneticilerine sesleniyorum, gelin bu müsabakayı Lüleburgaz 8 Kasım Stadı’nda oynayın, Lüleburgazspor şampiyonluğunun tadına seyircisinin önünde varsın. Sizler de yüzlerce seyirci önünde futbol oynamanın tadına varın.

ABU DAHABİ

Değerli okuyucularım 3 haftadır sizlere yazamadım, çünkü yurtdışında 2.Torunum oldu, onu görmeye Abu Dhabi’ye gittim ve 18 gün sizlerden ayrı kaldım.

Abu Dhabi, daha çok bilinen Dubai’nin ağabeyidir. Aralarında 120 km mesafe vardır. Her ikisi de aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleridir. Birleşik Arap Emirlikleri veya kısa kullanımıyla BAE, Ortadoğu'da Arap Yarımadası'nın güneydoğusunda bulunan, Umman ve Suudi Arabistan'la komşu olan ülke. BAE, Abu Dabi, Dubai, Acman, Füceyre, Resü'l-Hayme, Şarika ve Ummül-Kayveyn adlı yedi emirlikten oluşmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük ikinci emirliği olan Abu Dabi, aynı zamanda ülkenin siyasi, endüstriyel ve kültürel merkezi konumundadır.

 

Bu yazı 776 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» AYAKKABILARIMIZA CAN VEREN ADAM Tevfik KARATAŞ
» AMATÖR KULÜPLERE MADDİ DESTEK
» Adı : Hüseyin Soyadı : TUZCU
» Adı: Mehmet Soyadı : YÖRÜTEN
» ADI : Özgür SOYADI: USLU
» 2.AMATÖR KÜME
» BELEDİYE BAŞKANLIĞI
» FUTBOL-BASKETBOL
» HOŞ GELDİN KENTSPOR
» BAL LİGİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx