23 Mayıs 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Hayatımız
Yazı Tarihi: 17 Nisan 2017 Pazartesi 07:44

Hayatımız gün geçtikçe daha bir garipleşiyor. Mallarımız, ekonomik gücümüz arttı, fakat keyfimiz daha da azaldı. Kazandıklarımız sayesinde daha büyük evlerde kalıyoruz, ama eskiye göre daha küçük olan ailemiz ile yaşıyoruz. Zira büyük ailelerden, çekirdek aileye döndük. Ana babamıza sahip çıkmak artık zor geliyor. Konforumuz, modern yaşamımız arttı ama işten, güçten dolayı zamanımız iyice azaldı. Öğrenim durumumuz, sayımız oldukça fazlalaştı ama yaşamda insanlarımıza karşı sağduyumuz azaldı. Her konuda uzmanlıklarımız arttı, fakat ayni şekilde sorunlarımız daha çoğaldı. İlaçlarımızın çeşitliliği çok fazla çoğaldı, fakat beraberinde hastalıklarımız ayni hızla arttı. Sorumsuzca para harcıyoruz, hızla tüketim yapıyoruz. Fakat bunların sonucunda az gülüyoruz. Trafikte çok hızlıyız, çok hata yapıyoruz, kuralları çiğniyoruz bunlara rağmen bir hata anında haksız olmamıza rağmen çabuk parlıyoruz. Akşamları kendimize dikkat etmiyor geç yatıyor, sabah yorgun kalkıyoruz. Az kitap okuyor, çok televizyon seyrediyoruz. Ekonomik gücümüzü, malımızı arttırdık ama manevi, kültürel, insancıl değerlerimizi yitirdik.

  Para kazanmayı, iş kurmayı öğrendik ama başarılı bir yuva kurmayı ve onu sürdürmeyi beceremedik. Uzayın derinliklerine, Ay' a kadar gidip dönmeyi başardık. Fakat yaşamımıza değer katan, insan yaşamı için çok önemli olan komşumuza gitmek için evimizin karşısına geçemiyoruz. Uzaya ulaştık ama insan ruhunun derinliklerine, onu sevgi ile kavramaya bir türlü ulaşamadık.

  Atomu parçaladık, bizleri her zaman olumsuz etkileyen önyargılarımızı bir türlü yıkamadık. Hayatımızda acele etmeyi, çabuk olmayı öğrendik ama yaşamda çok gerekli olan sabırlı olmayı, karşımızdakine tahammül etmeyi asla beceremedik. Sosyal, iş çevremizde tanıdıklarımız oldukça çoğaldı. Fakat yaşamımızı gerçekten paylaşacağımız, her olumsuz koşulda hiçbir zaman elimizi bırakmayan dostlarımız eksildi. Günümüzde her türlü iletişim, bilgisayar ağları ile yaşamımızı donatıyoruz. İnsanlar arasında bilgi otoyolları inşa ediyoruz ama kendi aramızdaki iletişimde, birbirimizi anlamada zorlanıyoruz. Daha mutlu olmak için çok çaba sarf ederiz, fakat içimiz ve yüzümüz somurtarak çalışmaya devam ederiz. Güzel, modern evlerin yuva olmak için yetmediğini, çiftlerin boşandığını üzülerek görürüz. Gönüllerin yıprandığını bir kâğıt mendil gibi atıldığını, sevginin yerlerde süründüğünü, gerçek değerine sunulmadığını kafamıza dank ederek anlarız. Kısacası vitrinlerin dolu ama gönüllerin gerçek sevgiden, saygıdan yoksun olduğu günlerde yaşıyoruz.

 

Bu yazı 662 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Unutulmazlar
» Sinemalarım
» Yaşam ne garip
» Doğamızın Geleceği
» Ön Yargılarımız
» Teşekkür etmek ve özür dileyebilmek
» Karbon Ayak İzi
» Mutluluğu yakalamak
» Tiyatronun Önemi
» Türkülerimizin Zarafeti
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx