22 Haziran 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 22°C
Açık
YAZAR DETAYI
Derya BALLI
ZAFER SENİN OLSUN
Yazı Tarihi: 19 Nisan 2017 Çarşamba 07:35

   Merhaba değerli insan. Öncelikle zamanını ayırıp bu yazıyı okuduğun için teşekkür ederim. Niye şaşırıyorsun? Teşekkür etmek çok güzel bir duygu değil mi? Hem mutlu eder, hem mutlu hissettirir.

    Velhasıl, insan bir sosyal varlık olduğuna göre, diğer insanlarla iletişim ve etkileşim halinde olmak bir zorunluluktur. Yani insan, kendi varlığını kanıtlayacak başka bir varlığa ihtiyaç duyar. Yalnızlığın seni ne kadar kötü hissettirdiğini anımsıyor musun? Evet, bazen yalnızlık iyidir ama uzun sürerse işkenceye dönüşebilir. Diğerleriyle sevinci, üzüntüyü, güzel anları paylaşmak bizim için çok önemlidir. Hele ki en çok sevdiğimiz ve değer verdiklerimizle. Hüzün paylaşınca azalır, mutluluk paylaşınca artar. Huzurlu bir şekilde başımızı yaslayacağımız bir omuzdan daha güzel ne olabilir?

   Biz kendimizi ne kadar görebiliyoruz? Kendi yüzümüzü, vücudumuzu ne kadar görebiliyor; kendi sesimizi ne kadar net duyabiliyoruz? Sadece aynadaki yansımamız bizim gördüğümüz kendimiz oluyor. Öyleyse asıl bizi görebilen diğer insanlar, tabii ki bahsettiğim fiziksel olarak. Kendimizi yüreğimizle ve aklımızla anlayabiliriz ve kişiliğimizi geliştirmek de sadece bizim çabamızla olacak bir eylemdir. Yani sevgili okuyucum buradan sana teşekkür ediyorum ki, sen bu yazıyı okuyarak bile beni ne kadar mutlu ettiğini bil. Bunu yazmakla sana ne kadar değer verdiğimi anla. Sen de hayatında teşekkür et, minnet duy, özür dile ve alkışla. Birilerinin emeğini görmezden gelme. Annene her akşam yemekten sonra ‘Eline sağlık.’ de mesela. De ki ne kadar mutlu olduğunu kendi gözlerinle gör. Özür dilemekten kendini sakınma, sakınma ki hataların sana ve başkalarına yük olmaktan çıksın. O hataların sana tecrübe olsun, güzellik olsun, nimet olsun. Başkalarıyla konuşurken gözlerini kaçırma, kaçırma ki o gözlerde sana diliyle anlatamadığını gör ve hisset. Beklemediği bir anda yarasına kendi bile anlamadan merhem olabilirsin böylece. Kelimeler öyle güçlüdür ki, bir insanı hayata da bağlayabilir hayattan da soğutabilir. Ayrıca beden dilinle ve gözlerinle verdiğin mesaj da karşındaki için hayati derecede önem taşıyabilir. Sen ona o kadar değer vermiyor olsan bile, onun sana verdiği değere saygı duy ve ona göre davran. Davran ki, senin hareketlerinin sana geri döneceği bir dünyada yaşadığını unutma.

   Bu satırları okuyan kişi, ikimiz de biliyoruz ki hayat bir savaş. Herkese göre farklı anlamları olan... Ne yaşadığını ya da yaşıyor olduğunu bilemem. Ben seni bana anlattığın kadar bilirim ancak. Ama ne zaman anlatmak istersen dinlerim.

   Gücün her şeye yetmeyebilir, sabrın birçok şeyde taşabilir. Birçok kelime boğazında takılıp kalabilir. Geceleyin herkesin yatmasını bekleyip yorganla konuşup hıçkıra hıçkıra ağlayabilirsin. Bir gün o sana hayatı zindan eden kadına/erkeğe gününü gösterebilirsin veya huzurunu kaçırmaz sadece güler geçersin. Kahkahadan gözünden yaş gelebilir bazen. Bazen yalnız bazen de çok sevgi dolu hissedebilirsin. Her anın güneşle dolabilir ya da karanlıkta kalabilirsin. İçindekiler seni yıpratabilir ya da kızgın olabilirsin. Savaşmaktan yorulabilirsin ya da bu savaşın anlamsız olduğunu düşünebilirsin. Çıkış yollarını kaybetmiş olabilirsin. Ama ne olursa olsun her gün gözlerini güne açacaksın. Hayattasın çünkü. Hayatta olmaya değersin. Ne olursa olsun mücadele etmelisin, yaşamın amacının bu olduğunu anlayacaksın o vakit. Fakat bir gün tüm bunlara değecek, verdiğin mücadele zaferle son bulacak. İnan buna ve savaş... Ve unutma, ben sana tüm kalbimle inanıyorum.

Bu yazı 692 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
» RUHSAL ZEKA
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI 2
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI
» AŞK
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU (DSD)Bağlantı
» KAHRAMAN BABALAR
» OKUL FOBİSİ
» BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx