23 Nisan 2018 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 15°C
Açık
YAZAR DETAYI
Derya BALLI
TRAFİKTE OLMAK
Yazı Tarihi: 26 Nisan 2017 Çarşamba 07:31

   Yollar, arabalar, yayalar, trafik işaretleri... Yolda olmanın da bir psikolojisi var elbet. Trafikte olmanın davranışlarımız üzerinde etkisi var, aynı zamanda davranışlarımız da trafikte nasıl biri olduğumuzu etkiliyor. Kafamıza göre davranmak hem karşımızdaki arabaya, hem yayalara, hem de kendimize büyük ve ciddi zararlar verebilir. Yoldayken yaptığımız her davranış trafik psikolojisinin alanına girebilir. Trafikteki davranışlarımızı yaş, cinsiyet, duyu organlarımızın sağlamlığı, hız sevip sevmemek, tehlikeye verdiğimiz tepkiler ve daha bir çok şey etkileyebilir. Trafikte en önemli konulardan biri direksiyona içkili ya da çeşitli maddelerin etkisi altındayken oturmamak, sigara içerken ve telefonla konuşurken araba kullanmamaktır. Bu gibi şeyler algımızı etkileyip bize kaza yaptırabilir. Bunun yanı sıra kurallara ve trafik işaretlerine kesinlikle uyulması gerekir. Bunu ceza almamak için değil de içimizden gelerek yapmalıyız. Böylece hem kendimize hem de topluma maddi ve manevi zarar vermemiş oluruz.

   Bir de trafik adabı diye bir konu var. Yani trafikte hangi değerleri göz önüne alarak davranmalıyız? Düşünün; tekerleğiniz patladı ve ıssız bir yolda kaldınız. Yanınızdan geçen hiçbir araç durmazsa, kimse yardım çağırmazsa siz ne olacaksınız? Herkes kendini düşünse bir adım ileri gidilemez. O yüzden araba kullanırken de sadece kendimizi değil yoldaki herkesi düşünmeliyiz. Bu yüzden trafikte yardımlaşma çok önemlidir. Bir sürücü aynı zamanda trafikte sorumluluk duygusuyla, davranışının neden olacağı sonuçları düşünüp öngörerek davranmalıdır. Yol boş diye aşırı hız yapmak sorumsuzluktur, çünkü aniden önünüze çıkacak olan yayayı görseniz de ona çarpmamanız mucize olacaktır. Hoşgörü ve sabır trafikte çok gereklidir. Önümüzdeki arabadan inen yaşlı bir hastaya hoşgörü göstermek, kırmızı ışıkta beklemek bunlar bize değer katan davranışlardır. Öfke kontrolü de trafikteki önemli meselelerdendir. Bir yere yetişmeye çalışıyor olabiliriz, önümüzdeki şoför acemi olabilir. Ama hemen öfkeye kapılmak, sözlü ya da fiziksel şiddette bulunmak bir çözüm değildir. Ülkemizde öfke ve sabırsızlık yüzünden onca trafik cinayeti işlenmiştir. Bunlar bizi yıpratan şeylerdir. Öfkelendiğinizi hissettiğinizde derin derin nefes almak, radyoda çalan şarkıya odaklanmak, eve gittiğinizde neler yapacağınızı düşünmek ve durumu kabul edip daha barışçıl yollar aramak size yardımcı olacaktır. Nezaket ve saygı da hem trafikte hem de kazalarda kişide olması gereken davranışlardandır. Trafik kazası geçirdiğimizde sadece maddi hasarlı olsa da bize çarpan kişi bu olaydan psikolojik olarak çok etkilenmiş veya çok mahcup olabilir. Böyle bir durumda ona saygısızlık etmek yerine nazik davranmak her şeyi daha kolay çözebilir. Trafikte bencillik yerine daha yararlı olabilmek için fedakarlık yapmamız gerekebilir. Eğer trafiği karmaşıklıktan çıkaracaksa tali yoldaki arabaya yol vermek gibi. Ayrıca koşullar uygunsa maddi ve manevi çıkar gözetmeden yardıma ihtiyacı olanlara trafikte yardım etmek bizim insanlık görevimizdir.

   Hepsini toparlamak gerekirse; trafikte insan olduğumuzu ve başımıza her şeyin gelebileceğini düşünerek, bencillik etmeden davranmalıyız. Her insan ilişkisinde olduğu gibi ses tonumuza ve beden dilimize dikkat etmeli, diğerlerinin haklarını ihlal etmekten ve onları incitmekten kaçınmalıyız.  Karşımızdakinin duygularını anlamaya çalışmalı, onun yerine kendimizi koymalıyız yani buna psikolojide ‘Empati' denmektedir. Gerektiği yerde yayaları ya da diğer şoförleri uyarmalıyız. Güvenli bir yolculuk için güvenli davranışlara ihtiyaç vardır. Sağlıklı yolculuklar için bu davranışların hepsine dikkat etmeli ve çevremizdeki herkesi bilgilendirmeliyiz.

Bu yazı 817 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
» RUHSAL ZEKA
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI 2
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI
» AŞK
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU (DSD)Bağlantı
» KAHRAMAN BABALAR
» OKUL FOBİSİ
» BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter