19 Haziran 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 22°C
Açık
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Gülümseme
Yazı Tarihi: 01 Mayıs 2017 Pazartesi 09:16

 Gülümsemek insanın neşesini, mutluluğunu anlatan yaşanılması hep istenilen bir durumdur. Doğadaki canlılar arasında en belirgin özelliklerden biriside insanın gülebilmesidir. İnsanı insan yapan en dikkat çekici değerlerden birisi mutlaka gülebilmektir. Olaylara tebessüm ederek yaklaşabilmek kişinin olgunluk ifadesidir. Yaşama, yaşadıklarına kişi mizahi bir anlayışla, hoşgörüyle bakabilirse daha mutlu olur, çevresinde sevilir, aranan bir kişi olur. Yaşamın üzerimizde yarattığı dertler, geçinme zorlukları, çeşitli sorunlar nedeniyle gülmeyi unutmuş bir toplum olduk. Sokakta yürürken, şöyle bir çevremize baktığımızda genelde asık suratlar ve donuk çehrelerle karşılaşırız. Ama devamlı karamsar olmak, üzülmek bizim sorunlarımızı çözmez. Neşeli olmanın yolu, umudumuzu yitirdiğimiz zaman bile hoşgörümüzü kaybetmemekten geçer.

  Gülebilmek kişinin cesaret gücünü gösterir. Yurdumuzu incelediğimizde yaşama küsmüş kişilerin çok olduğunu görürüz. Bu olayı müziğimizde bile görebilmek mümkün. Ağlamalarla, feryatlarla dolu müzik yapımız bu olayı doğrular niteliktedir. Hüzünlü, feryat figanlı bu şarkı, türkülerde toplumu olumsuz etkilemektedir. Hayatı seven insan, gülmeyi de sever. Meşhur bilim adamı A.Einstein’in objektife dilini çıkararak gülümsediği fotoğrafı hemen hemen herkesçe bilinmektedir. Gülümsemenin gücüne inanan, kendisine güvenen, böbürlenmeyen bu bilim adamı bilir ki bu tavrıyla kişiliği, kariyeri zarar görmeyecektir.

  Çok bilinen bir hikâye olan Küçük Prens’in yazarı Antoine de Saint Exupery,          ikinci dünya savaşında nazilerle savaşırken hayatını kaybetmiş bir savaş pilotuydu. “ Açlıktan ölüyorsan, dost sana kapısını açıyor, seni sofraya götürüyor, senin için süt tasını dolduruyor, ekmeği bölüyorsa, içtiğin şey gülümsemedir”.Antoine de Saint   Exupery’in  bu güzel sözü gülmenin sihrini çok güzel anlatıyor. İnsanı kendisine hayran bırakan hikâyelerinden biriside; İspanyol iç savaşı sırasında yaşadığı bir anısını yazdığı  “Gülümseme ”adlı eserinde Exupery şunları anlatır: Naziler beni tutukladığında, hapishanedeki hücremde beklerken beni idam edeceklerini biliyordum diyerek öyküsüne başlar. Kesin öldürülecektim. Üzerimi ararken gözlerinden kaçmış bir sigara bulabilmek umuduyla ceplerimi araştırdım. Sigarayı buldum fakat bu sefer kibritim yoktu. Gardiyana baktım, benimle göz teması kurmak istemiyordu. Ateşiniz var mı? Diye kendisine bir umutla seslendim. Bana baktı ve nihayet sigaramı yakmak için bana doğru yürümeye başladı. Kibriti çaktığında kısa bir süre olsa da göz göze geldik. O an ben gülümsedim. Nedenini bilmiyorum belki endişelerim, korkularım buna sebep oldu. Belki de birine çok yaklaştığınızda, gülümsemekten başka bir seçeneğiniz yoktur. Gülümsediğim an sanki iki kalp arasında bir kıvılcım sıçradı. Kendisinin de korktuğunu biliyordum. Âmâ aramızda oluşan tebessüm demir parmaklıkları aştı ve gardiyanımın gülümsediğini gördüm. Sigaramı yaktıktan sonra gitmedi, yanımda kaldı, gözlerimin içine bakıp gülümsemeye devam etti. Ben de ona gülümsüyordum.O artık benim için sadece bir gardiyan değildi. Kendisi de demek ki bende farklı bir şey görmüş olacak ki, çocukların var mı? Diye sordu. Evet dedim. Cüzdanımı çıkarıp ailemin fotoğraflarını gösterdim. O da cüzdanını çıkarttı. Çocuklarını gösterdi, onlar için kurduğu hayalleri, yaptığı planları anlatmaya başladı. Gözlerim yaşlarla doldu. Ailemi tekrar görememekten çok korkuyorum dedim. Çocuklarımın büyüdüğünü görememekten çok korkuyorum diyerek devam ettim. Onun da gözlerinden yaşlar süzüldü. Birden bire, başka bir söz söylemeden hücremin kilidini açtı. Sessizce dışarı çıktım.

Hayatım bir gülümseme sayesinde kurtulmuştu.

"Ekmeğimi al benden, suyumu al, Ama alma benden gülüşünü..." Pablo Neruda’nın bu güzel dizeleri gülmenin büyüsünü çok güzel anlatıyor.

Sizi gülümsetebilen insanların peşine takılın;
Çünkü sadece bir gülümseme karanlık bir günü aydınlatabilir.”Moliere”

 


Ahmet Güdücüoğlu


 

Bu yazı 677 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Yalnızlığın Hüznü  
» Dünya Çevre Günü
» Dönüşümümüz
» Çocuklar ve Hayalleri
» Unutulmazlar
» Sinemalarım
» Yaşam ne garip
» Doğamızın Geleceği
» Ön Yargılarımız
» Teşekkür etmek ve özür dileyebilmek
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx