27 Şubat 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Önder Porsuk
Keneye karşı kişisel korunmaya dikkat!
Yazı Tarihi: 09 Mayıs 2017 Salı 07:08

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı, çok sık görülmemekle birlikte bazı vakalarda çok ağır seyretmesi ve ölümle sonlanması nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir.

Son yıllarda ilimizden de hastalık vakalarının bildirilmesi ve hastalığı taşıyan kenelerin bölgemizde tespit edilmesi, bizlerin bu hastalık hakkında daha dikkatli olmamızı gerektirmektedir.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının etkeni bazı cins kenelerin taşıdığı bir virüstür. Hastalık, genel olarak insanın vücuduna tutunan ve hastalık taşıyan keneler veya bu kenelerin özellikle elle ezilmesi gibi temas sonucu bulaşır ve ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır.  Baharın gelmesiyle ısınan havalar hastalığın bulaştırıcısı olan keneleri aktif hale getirmektedir. Buna bağlı olarak hastalık bahar ve yaz aylarında görülmektedir.

Dolayısıyla hastalığı önlemek için bahar ve yaz aylarında kişisel korunma tedbirlerine çok dikkat etmek gerekmektedir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KİŞİSEL KORUNMA TEDBİRLER

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığından korunmak için dikkat edilmesi gereken kişisel korunma tedbirleri nelerdir? Öncelikle belirtmek gerekir ki hastalığın mikrobunu taşıyan ve bulaştıran keneler sivrisinekler gibi uçan, pireler gibi zıplayan hayvanlar değildir, insan vücuduna yerden veya başka bir hayvanın ya da bitkinin üzerinden yürüyerek tırmanırlar. Bu nedenle kene yönünden riskli kırsal alanlara ve özellikle de piknik alanlarına gidilirken, kenelerin vücuda ulaşabilmelerini engellemek amacıyla mümkün olduğunca vücudu koruyan giysiler giyilmelidir.  Örneğin kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmesi, bacakları açıkta bırakan kıyafetler yerine pantolon giyilmesi, açık zemine oturulmaması, pantolon paçalarının çorapların içerisine sokularak tırmanmanın önlenmeye çalışılması gibi önlemler alınabilir. Ayrıca kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde, kendimizin ve çocukların vücudunda özellikle kulak arkası, koltuk altları, kasıklar gibi kıvrımlı ve ilk anda dikkat çekmeyen alanları kene yapışması açısından kontrol etmemiz önemlidir. Vücuda kene tutunmuş ise, vakit kaybetmeksizin ve çıplak el ile dokunmadan, cımbız, eldiven, hatta naylon poşet gibi teması kesecek uygun bir malzeme ile tutularak yapıştığı yerden çıkarılmalıdır.

‘KENE NE KADAR ERKEN ÇIKARILIRSA, HASTALIĞIN BULAŞMA RİSKİNİN DE O KADAR AZALACAĞI BİLDİRİLMEKTEDİR’

Kene ne kadar erken çıkarılırsa, hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı bildirilmektedir. Eğer keneyi kendimiz çıkaramıyorsak, en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurmamız gerekir. Yine vücuda tutunan veya hayvanların üzerinde bulunan keneler kesinlikle çıplak el ile öldürülmemeli ve ezilmemelidir. Kenelerin üzerine sigara veya kızgın bir cisim basılması, kolonya, benzin, mazot, gaz yağı gibi maddelerin dökülmesi hastalığın bulaşma ihtimalini arttırabileceği için kesinlikle tavsiye edilememektedir. Hastalığı taşıyan kenelerin tutunduğu hayvanlarda hastalık belirtileri görülmemesi, o kenelerin hastalık mikrobunu taşımadığı anlamına gelmez.  Bu nedenle hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanların kan ve idrar gibi vücut sıvılarına çıplak el ile temas edilmemesi de büyük önem taşımaktadır.

‘HER KENE KIRIM-KONGO KANAMALI ATEŞİ (KKKA) HASTALIĞINI TAŞIMAMAKTADIR’

Vücuduna kene tutunan veya çıplak elle kene veya kenenin tutunduğu hayvanları vücut sıvılarıyla temas eden kişiler kendilerini en az 10 - 15 gün süreyle takip etmelidir. Hastalığın belirtilerinin ortaya çıkması anidir ve kas ağrıları, baş dönmesi, boyun ağrısı ve sertliği, sırt ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve ışığa duyarlılık (fotofobi) gibi belirtiler görülebilir. Erken dönemde mide bulantısı, kusma ve boğaz ağrısı olabilir; bu tabloya ishal ve yaygın karın ağrısı eşlik edebilir. Birkaç gün içinde, hastada keskin ruh hali ile karşılaşabilirsiniz, hasta bilinci bulanık ve saldırgan olabilir. Hastalığın diğer bulguları çarpıntı (taşikardi), lenf bezlerinde büyüme ve hastalığa ismini veren ağız ve boğaz gibi iç mukozal yüzeylerde ve cilt üzerinde peteşi olarak adlandırılan minik kanama odakları, morluklar ve idrarda ve dışkıda kan, burun ve diş eti kanaması şeklinde özetlenebilir. Ama en önemlisi keneyle temastan sonra halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtiler görülürse, başka bir belirti beklemeden derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmek gerekir. Kenelerin birçok çeşidi vardır ve her kene Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını taşımamaktadır. Ancak hangi kenenin hastalık taşıyıp taşımadığını dışarıdan bakarak ayırt edemeyeceğimizden tüm kenelere karşı kendimizi korumamız çok önemlidir.

Bu yazı 4272 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Başkalarına hayat vermek bizim elimizde!
» 17 MAYIS DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ
» Bağımlılıklarda ilk bulgu akıl ve sinir sistemi hastalıkları!
» KANSERDEN DEĞİL GEÇ KALMAKTAN KORK!
» Verem belirtisinde vakit kaybetmeden sağlık kurumlarına başvurun!
» 3 - 9 KASIM ORGAN BAĞIŞI HAFTASI!
» Keneye karşı kişisel korunmaya dikkat!
» DÜNYA AŞI HAFTASI
» SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN KALBİNİZİ KORUYUNUZ
» 1-7 MART YEŞİLAY HAFTASI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter