23 Haziran 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Parçalı Bulutlu
YAZAR DETAYI
Derya BALLI
ANNELİK PSİKOLOJİSİ
Yazı Tarihi: 10 Mayıs 2017 Çarşamba 07:34

   Hepimizin bildiği gibi 14 Mayıs Pazar günü Anneler Günü.  Bu özel güne ithafen annelerimizi bir evlat olarak ve psikolog olarak incelediğim kadarıyla yazmak istedim. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; Anneler Günü olarak kutlanan tek bir gün var fakat annelerimizin kıymetini bilmek ve onları sevip mutlu etmek için önümüzde yüzlerce gün var. Özellikle annesini erken yaşta kaybedenlerin, erken yaşta anne olanların, annesini hiç görmeyenlerin, farklı çocuklara sahip olan annelerin ve annelik duygusunu yeni yaşayanların olmak üzere tüm annelerin ve anne adaylarının anneler günü kutlu olsun.


   Annelik duygusunu henüz tatmayan biri olarak ancak mesleki ve sosyal gözlemlerimle konuşabilirim.  Bir çocuğunun olacağını öğrenen ebeveynlerin her ikisinin kalbi de büyük mutlulukla dolar. Fakat anne adayı için durum biraz daha farklıdır. Çünkü sadece duygusal ve düşünce olarak değil fiziksel olarak da anneliğe hazırlanmaktadırlar. Hormonları ve bedenleri de içinde bir bebeğin büyüyebileceği gibi hazırlanır. İlk aylarda tam olarak hissedemeseler de daha bebek bile olmayan bebeklerinin varlığı iliklerine işlemiştir. Çünkü her kadın içgüdüsel olarak anneliği bekler ve ister. Bir çocuğa sahip olmak onlar için çok önemlidir. İçinizde bir canlının büyümesinden daha büyük mucize ne olabilir ki?


   Bebeği hissetmeye başladıklarında büyük oranda işin içine duygusallık girer. Artık bebekleriyle konuşmaya, onun içinde büyüyüşünü hayranlıkla izlemeye başlarlar. Onun sağlıklı büyümesi için kendilerine daha iyi bakarlar. 9 ayın sonunda ise bebeklerini kucağına alıp kokusunu duyduklarında bambaşka bir duygu durumuna ve psikolojiye girerler. Artık anne, baba ve çocuk olarak tam bir aile olmuşlardır. Aileyi tamamlayan bebek olmuştur. Ve bundan sonrasını hepiniz iyi biliyorsunuz. Anneler, çocuklarını kendilerinden bile daha çok korur ve severler.

   Annelik diyince aklımıza farklı özellikteki çocuklara sahip anneler de gelmelidir. Bu konuda duyarlı olmak ve bu annelere sosyal destek sağlamak bence hepimizin görevi. Bedensel, zihinsel ya da duygusal olarak farklılıklarla doğan ve bu durum onların hayatını kötü etkileyen çocuklara sahip olmak bazı taraflarla çok iyi olabilirken genel olarak sıkıntılı bir durumdur. Ve bu çoğunlukla sosyal bilinçsizlikten kaynaklanır. Anne çocuğuna iyi bakabilmek ve onun toplumda incinmemesini sağlamak için normalden 5 kat fedakarlık gösterir. Çok daha fazla üzülür fakat bunu asla çocuğuna belli etmez. Belki daha çok şükreder. Ama şunu da biliyoruz ki; diğer çocukların ve onların ailelerinin anlayışlı olması için çok daha fazla dua eder. Bu annelere ve çocuklara dışarıdanmış gibi bakmadan normal desteği sağlamak bile çok önemlidir.

   Bir insanı yargılamadan önce düşünün. Unutmayın. Bu hayatta herkes kendi mücadelesini kendi imkanlarıyla veriyor.


   Canımız annelerimiz bizi yetiştirdiğiniz için size çok teşekkür ederiz. İyi ki varsınız. Tüm anneler her şeyin en iyisine layıktır. Sadece 9 ay karnında taşımak annelik için yeterli değildir, ömür boyu da çocuklarını kalplerinde taşımaları gerekir. Sevgiler...
 

Bu yazı 836 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
» RUHSAL ZEKA
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI 2
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI
» AŞK
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU (DSD)Bağlantı
» KAHRAMAN BABALAR
» OKUL FOBİSİ
» BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx