24 Nisan 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 15°C
Açık
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
GÖNÜL TAHTI
Yazı Tarihi: 11 Mayıs 2017 Perşembe 07:37

Derebeyi, kendimden fazla sevilen, değer verilen bir kimse bulunup bulunmadığını öğrenmek istemiş. Beş sual hazırlamış; 3 gün içinde cevap verilmesi şartıyla bölgenin halkına dağıttırmış.

  1. Bilmediğini öğrenmek ve öğüt almak için kime başvurursun?
  2. İhtiyacın olan para ve başka şeyleri, hiç çekinmeden, sıkılmadan isteyeceğin birisi varsa, kimdir?
  3. Paranı, namusunu, malını, canını yüzde yüz emniyet edebileceğin birisi varsa, kimdir?
  4. İçinden çıkamayacağın meselelerin hali için kime başvurursun?
  5. Herkesçe sözüne, ahlakına, doğruluğuna tam güvenilecek birisi varsa, kimdir?

Derebeyi, cevapların hepsinde Bilge adamın ismini görünce sinirlenmiş, hemen oğlunu çağırıp sormuş;

‘Bölgemizde herkesin kalbinde, gönlünde taht kurmuş olan; benden de üstün tutulan Bilge adamı bölgemizde yaşatmamız doğru mu?’

Oğlu sinirlenerek;

‘Yanılıyorsun. Bilge adam, çok nadir yetişmiş insanlardan biridir. Bölgemizde bulunması beyliğimiz için şereftir. Bilge adamdan faydalanacak, halkımızın gönlünde biz de taht kurmalıyız. Akıllıcası budur.’ demiş.

 

NANKÖRLÜK

Bilge adam, 8-10 gündür göremediği arkadaşını görünce;

‘Duydum ki, karşı köye gitmiş, çobanın evinde bir hafta istirahat etmişsin. Onun evinde ben de iki gün kalmıştım. Yatılı misafirlikten dönenlerin, teşekkür mektubu veya hediye göndermeleri adeti devam etmektedir. Sen ne gönderdin ?’ diye sormuş.

Arkadaşı;

‘Dudak bükerek, alt tarafı bir çoban; adetten madetten ne anlar? demiş.

Bilge adam bu sözlere kızarak çıkışmış;

‘Bir hafta evinde kaldın, ekmeğini yedin, hizmetinde bulundu. Teşekkür edeceğin yerde, hakaret ediyorsun. Bu nankörlüğü yılan bile yapmaz. Şimdiye kadar seni tanıyamamış olduğum için kendimi affedemeyeceğim. Yolumuz, arkadaşlığımız burada ayrıldı’ demiş.

 

MUSTAFA KEMAL VE ‘MÜLAZİM FATMA’

Bir bayram günüydü. Ankara’da Meclis’te bazı yabancı elçiler, Mustafa Kemal Paşa ile beraber Riyaset Divanı odasında oturuyorlardı. Ben yemekteyken bir hademe dışarıya çağırdı. Baktım 37-38 yaşlarında bir kadın, başında bir Arap keyfesi, sırtında maşlah... Polisler bırakmıyordu.

‘Kimsiniz?’ diye sordum;

Cevap verdi: ‘Ben Van’lıyım. Van’ın Çavaş kazasındayım. Sizin vasıtanızla Meclisi görmeye geldim. Yunan cephesinde iki senedir askerlerle beraber çalışıyorum. Birkaç gün izin aldım. Ankara’ya geldim.

Kendisini içeri aldım. Meclisi gezdirdim. Bazı mebuslar merakla; ‘ Bu kadını niçin gezdiriyorsun?’ diye soruyorlardı. Gezdirdikten sonra Mustafa Kemal Paşa’yı görmeye gittim. Kendisine ‘ Bizim hemşirelerden bir kadın iki senedir cephede çalışıyormuş,’ dedim.

Paşa alakadar oldu. Onu görmek istedi. Gittim, aldım, getirdim. Paşa, onu görür görmez ayağa kalktı, kapıya kadar gelip karşılayarak ellerini tuttu ve masanın yanına oturttu. İsmini sordu: ‘ Fatma’ imiş.

‘Sigara içer misiniz?’ diye sordu. ‘Huzurunuzda içmeyeyim’ dedi. Paşa kendi eliyle bir sigara verdi ve yaktı. Bu manzaraya, Rus, Afgan, Buhara ve İran elçileri hayretle bakıyordu. Rus elçisi bu kadının kim olduğunu sordu. Mücahitlerimizden biri olduğunu söyledim. Çok taktir etti. Çaylarımızı içtikten sonra, Paşa kendi gümüş tabakasını ‘Size yadigar küçük bir hediye vereceğim’ diye uzattı. Fatma Hanım ile tabakasını değiştirdi. Yaverlerine: ‘Gümüş tabaka üzerine ‘Mülazim Fatma’ya, ithafını yazdırın.’ Diye tembih etti. Ayrıca, resmi elbise yaptırması için yüz lira ikramiye verdi.

Mustafa Kemal’in yanından çıktıktan sonra, onu bizim eve gönderdim. Ailemle tanıştı. Misafirimiz oldu. Cepheye dönerken de, Mustafa Kemal Paşa’dan gördüğü iyi muamele ve iltifatın tesiri altında, tarif edilmez bir heyecan ve şevk içindeydi.

                       VAN Mebusu Hasan SADIK – Hatıralar

 

 

 

YAŞ MESELESİ

Bir adam, yaşını soranlara şöyle demiş: ‘Siz de biliyorsunuz ki, herkesin üç yaşı vardır. Kafa kağıdı yaşı, gönül yaşı, göründüğü yaşı. Asıl ve en doğru olanı, göründüğü yaşıdır. Gerisi yalan.

 

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ                       

MAN’ın ürettiği bir yolcu otobüsünü satın alan müşteri, pek de olmadık bir istekte bulunuyor, şasi uzatılacak. Aslında satılmış bir ürün, müşteri bu isteği vaktinde yapmamış ve dışarıya yaptırılacak bir iş.

’Tabi yaparız.’ diyorlar, alıyorlar otobüsü, onca masrafı MAN karşılıyor, gerekli değişiklikleri yapıp Karadenizli müşteriye iade ediyorlar.

Olaya bakın şimdi:

Bir gün sonra müşteri arıyor. ‘Benim bir top çekim kayıp.’ diyor. MAN’dakiler şokta, çünkü önemli bir suçlama, hele kişisel çekiyse ve biri imzalar dağıtırsa altından kalkılamayacak bir olay, her yeri arıyorlar, yok. ‘Neredeydi çek?’ diyorlar. Adam, ‘Bir top çek bagajdaydı.’ diyor. Allah Allah, bagajda çek koçanı ne arar? Hem niye almazsın, tamire yollarsın çeklerini. Telefonda da zor anlaşıyorlar. Karadenizli bir MAN yöneticisinden rica ediyorlar. ‘Biz her lafı iki kere tekrarlıyoruz. Ne olur sen konuş, hangi bankadan almış, koçanda kaç çek varmış? Sağlıklı bilgi alamıyoruz. Çok da sert bir adam, ters konuşuyor. Sen halledersin.’

MAN yöneticisi arıyor:

-Merhaba Ahmet Bey, ben de Karadenizliyim.

-Ne güzel.

-Çekler şahsi mi? Şirket çeki mi?

-Ne biçim soru bu? Şahsi çekim.

-Yav hemşerum, biz her şeyi anladık da çekler bagajda ne arıyor?

-Müşteriye dağıtıyorum, sağa ne? Geri verun çeklerimi.

-Yav, müşteri çeki ne yapsın? Niye dağıtıyorsun şahsi çekini müşterilerine.

-Yav kardeşim, sana vazife mi müşterinin top çeki ne yaptuğu?

Anlaşılıyor ki, müşterinin bagajındaki bir koli ‘TOP KEK’ araç tamirat için sanayiye gittiğinde oradaki çıraklar tarafından afiyetle yenmiş.

Herkes rahatlıyor. ‘Hocam Allah’tan Ülker’in deposu havaalanı yolunda ve bize yakın. İki koli TOP KEK alıp yolladık.’ dediler. Çok güldüm.

Kaynak: MOKS. Yazar: A. Şerif İZGÖREN. Sahife: 161-162

 

 

 

YARI FİNAL MAÇI PAZARTESİ

Lüleburgaz Veteran Futbol takımının yarı final maçı Pazartesi günü Büyükçekmece ilçesinde Küçükcekmece Veteranları futbol takımı ile gece yapacağız.

Eğer Küçükcekmece Veteran takımını yenersek final maçını oynayacağız.

Bu arada BALKAN KUPASI maçları da Cuma günü birinci maç 17.00’de, ikinci maç 18.30’da, üçüncü maç 19.30’da ve son maç 20.45’de oynanacak.

İŞTE GRUBLAR

 

A GRUBU                    

Bulgaristan

Yunanistan

Bosna Hersek

L.burgaz Veteranlar

 

B GRUBU

Romanya

Sırbistan

Bulgaristan

L.burgaz Masterler

Maçlar Cuma gecesi saat 17.00’da başlayacak.

Bu yazı 499 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ANNE SEVGİSİ
» AL BUNU PAYLAŞ
» BİZİ TELEVİZYON VE İNTERNET ŞİŞİRİYOR!
» SİSTEM
» BU DEVLET NASIL YIKILIR?
» DOKTOR SEMMELWEİS
» DOKTOR TAVSİYESİ
» POLDEVİ FELAKETZEDELERİNE YARDIM
» TEDAVİNİN EN UCUZU
» EN ÜSTÜN RÜTBE
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter