19 Haziran 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 22°C
Açık
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
MURAT HER YERDEDİR (2)
Yazı Tarihi: 17 Mayıs 2017 Çarşamba 07:23

Korkudan anında ayılan sandalcı, hünkarın ayaklarına kapanır. Ne var ki Sultan halden anlayıp özür kabul edecek meşrepten değildir.

O zaman sandalcı, son çare olarak padişaha bir anlaşma önerir.

‘Padişahım’ der. ‘Kuluna bir aman ver. Sana hangi kapıdan İstanbul’a gireceğini söyleyeyim. Eğer bilirsem bağışlayın canımı!’

Bu oyun Murat’ın hoşuna gider. Sandalcı böylece kayığın ortasında remil açar. Karşı tarafa bakıp düşünür, suratını ekşitip sakalını sıvazlar. Sonunda bir kağıdın üzerine bir şeyler karalayıp Murat’a uzatır.

‘Sultanım’ der. ‘İstanbul’a gireceğiniz kapı burada yazıyor. Eğer doğru ise canı bağışlarsınız’

Murat kağıdı alıp göğsüne yerleştirdikten sonra sandalcıya surlara doğru kürek çekmesini emreder.

Sonunda kapısı olmayan bir sur dibine yanaşır.

Murat’ın maiyetindekiler hızla kıyıya çıkıp kazma küreklerle geri dönerler. Çok kısa bir süre içinde surlara yeni bir delik oyuk açılmıştır. Buradan kente girilir.

Aşağı inilir inilmez sandalcı toprağa çökertilir. İşte o zaman adam yalvarır:

‘Padişahım, şehre gireceğiniz kapıyı bilirsem canımı bağışlayacağınıza söz vermiştiniz. Göğsünüze koyduğunuz kağıdı okumadınız!’

Sultan, olmayacak duaya amin diyen sandalcıya bakıp gülümser.

Ne var ki elini göğsüne uzatıp kağıdı açınca beti benzi sararır.

Çünkü kağıdın üzerinde:

‘Padişahım Yeni Kapınız hayırlı olsun’ yazmaktadır.

Artık burası Yenikapı’dır.

Afyonu, tütünü, şarabı yasaklayan Murat, her türlü meretin bağımlısı olarak henüz 28 yaşındayken sirozdan ölür.

Sandalcı mı?

Elbette onun da sonu şaraptan olur.

Kaynak: %100 İstanbul. Yazar: Erk ACARER Sahife: 15-16

 

POLİTİKA

Amerikan Cumhurbaşkanı Truman’ın muavini Alban Barkley (daha önce milletvekili ve senatördü) nüktedan ve güçlü bir hatipti. Siyasi bir konuşma yaptığı sırada öldü (1957). O yıllarda Dorothy Dix adlı bir kadın gazeteci çok meşhurdu. Gazetecinin, ülkenin her tarafında yüzlerce gazetede yayımlanan bir ‘Dert Ortağı’ sütunu vardı. Demokrat Alban Barkley bir konuşmasında Cumhuriyetçileri tenkit ederken Dorothy Dix’e mektup yazan bir seçmenin mektubundan bahsetti.

**          **          **         

Muhterem Dix hanımefendi; Ben iyi ahlaklı, güzel bir kıza tutkunum. Niyetim ciddi, onunla evlenmek istiyorum. Fakat benim kendi ailemde öylesine bir leke var ki hatırladıkça utancımdan yerlere geçecek gibi oluyorum. Evlenme teklifinde bulunduğum genç kız, benim kötü bir yola sapmış bir kız kardeşimin bulunduğunu, erkek kardeşimin hapishanede ve amcamın da bir tımarhanede yattığını biliyor. Fakat iki kuzenimin Cumhuriyetçi partili olduklarını bilmiyor. Bunu da bilmesi gerekli mi?

**          **          **         

LAF ATMA

Bülent Ecevit başbakanlığı sırasında (1976) bir gün, hükümetin icraatını överken bir yığın istatistik veriyordu. Bu sırada,  bir dil sürçmesi ile ‘Halkımızın gübre üretimi…’ deyince arka sıralardan bir ses yükseldi:

‘Bülent bey, Bülent bey halkta gübre kalmadı hepsi ishal oldular’

POLİTİKACI

Bülent Ecevit’in 1970’li yıllarda Adalet Partisi’nden koltuk uğruna kopardığı ‘11’lerle kurduğu hükümetin bir devlet bakanı vardı (Ali Rıza Septioğlu). Adamcağıza bula bula ‘meteoroloji’ bağlamışlardı. AP’deki eski arkadaşları Meclis’te Bakanlar Kurulu arasında otururken kendisine bir pusula gönderirler: ‘Erkeksen yönetiminden sorumlu olduğun hava raporlarını yayımlayan o dairenin adını yaz’

Devlet Bakanı Ali Rıza Septioğlu da yazıp gönderdi: ‘METERLOCİ’

 

TEORİ-PRATİK

İlk çocukları dünyaya gelen bir çift çocuk büyütmekle ilgili bir sürü kitap satın aldı. Bir akşam bebek ağlıyordu. Ebeveynleri ise endişe içinde kitabın göstergesine bakıyorlardı. Dışarıdan onların hareketlerini seyreden hizmetçi kadın içeri girip dedi ki: ‘Ben sizin yerinizde olsaydım o kitabı bir kenara koyar çocuğu beşikten alırdım’

 

VETERANLAR TURNUVASININ ARDINDAN

Balkan Veteranlar (Futbol, bayan-erkek basketbol) Turnuvası’nın ardından herkes iyi veya kötü bir şeyler söyledi.

Sırbistanlı sporculardan sorumlu kişi:

‘Ülkemizden gelirken inanın bazı şikayetlerin olacağını düşünüyorduk. Acaba nasıl bir kente konuk olacaktık. Nasıl bir coğrafi yerde konaklayacaktık ve nasıl bir spor tesisinde yarışmaları yapacaktık. Hepimizde bir tedirginlik vardı. Ama Lüleburgaz’a gelince kafamızdaki sisler yavaş yavaş bizde şaşkınlık yarattı. Spor tesislerine gelince kafilede düşündüklerimizin tamamen tersinde olduğunu gördük. Spor tesislerinin içinde her türlü erkek sporlarının en iyi şekilde yapıldığını görünce de ‘Bu tesislerde bizler her turnuvaya davet edilişimizde koşa koşa geliriz. Yalnız spor tesisleriniz değil, tüm spora yardımcı olan ekstralar da mükemmeldi. Her şey için teşekkür ederim. Büyük misafirperverlik gördük ve bunu en iyi şekilde yaşadık’ dedi.

**          **          **         

Şimdi de size Lüleburgaz’da bir kulüp başkanının Balkan Veteran Turnuvası için söylediklerini aktarıyorum:

‘Tamam yapılan turnuvayı beğeniyoruz. Her yıl yapılmasında bir mahzur görmüyoruz. Ama Be kardeşim Lüleburgaz’da 5-6 tane spor kulübü var. Parasızlıktan yerlerde sürünüyor. Ne olur yani her kulübe 2-3 bin TL verseniz de bu kulüpler de rahat rahat sezonu bitirseler?’

**          **          **         

‘Ya Necati abi, yapılan maçlardan bahsediyorsun ama bizim haberimiz yok, hem bu spor tesisinden hem de yapılacak turnuvadan. Haberimiz olsa gelirdik’ dediler.

Ah be güzel kardeşim. Lüleburgaz’ın her yerinde afişler asıldı, gazeteler durmadan yazdı. Koca koca reklam panoları yapıldı. Eh siz körseniz bizler ne yapalım?

Şu CHP’yi de anlamak mümkün değil. Eğer politikada bir hesabınız varsa seçim zamanı bunu halledersiniz. Dünya kadar belediye meclis üyesi ve binlerce CHP’li partili arkadaşımız var. Neredesiniz? Söyletin neredesiniz?

4 GÜNDE 5 MAÇ KALDIRAMADIK!

Lüleburgaz Veteran Futbol Takımımız Trakya Ligi’nde 21 takım arasında en son 4 takım arasına yarı finale kalmıştı.

Cuma-Cumartesi ve Pazar günü Balkan Ülkeleri Veteran Turnuvası’nda 4 maç oynamış ve sonunda şampiyon olmuştuk.

Pazartesi günü de Büyükçekmece Veteran takımı ile maçımız vardı Küçükçekmece sahasında.

Gece saat 21:00’de yaptığımız maçta birinci devre değil ama ikinci yarıda yorgunluğumuz iyi belli oldu.

İlk devrede yüzde yüzlük 5 tane golü atamadık.

Ve yediğimiz 3 golle 3-0 yenildik.

Maça da üç eksik futbolcuyla gitmiştik.

Bizden bu yaşta bu kadar.

Avrupa’nın bir çok ülkesinden maç teklifleri geliyor. Önümüzdeki Pazar günü Bulgaristan’ın Burgaz şehrine davetliyiz. Haziran ayında ise Yeni Zağra’ya turnuvaya…

 

 

Bu yazı 491 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ANNE SEVGİSİ
» AL BUNU PAYLAŞ
» BİZİ TELEVİZYON VE İNTERNET ŞİŞİRİYOR!
» SİSTEM
» BU DEVLET NASIL YIKILIR?
» DOKTOR SEMMELWEİS
» DOKTOR TAVSİYESİ
» POLDEVİ FELAKETZEDELERİNE YARDIM
» TEDAVİNİN EN UCUZU
» EN ÜSTÜN RÜTBE
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx