24 Haziran 2018 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 19°C
Parçalı Bulutlu
YAZAR DETAYI
Derya BALLI
DEPRESYON
Yazı Tarihi: 18 Mayıs 2017 Perşembe 07:34

Depresyon; evet gerçekten de nedir depresyon? Artık herkes rahatsız etmeyecek bir zevk alamama ya da sıkıntı halinde “Depresyondayım” diyor. Aslında depresyon, temel belirtileri isteksizlik, hayattan zevk alamamak, içinden hiçbir şey gelmemek olan bir hastalık halidir. Hastalığın üzerine basarak söylemek gerekirse, bir beyin bozukluğudur. Depresif bozukluk hem vücudu, hem düşünceleri, hem de duygu durumunu (mood) etkileyebilir. Kişinin yemek yemesinden uyumasına, fiziksel dayanıklılığından sağlıklı düşünce üretebilmesine kadar her şeyini bozabilir. Kişi en ufak bir günlük aktivite için bile yorgun olduğunu söyleyebilir. Çok fazla uyuma isteği vardır, hatta mümkün olduğunca yataktan çıkmaz.  Kendi öz bakımına dikkat etmeyebilir. Sanki bir kara çukur içinde gibi hissedebilir ve o çukurdan çıkmak için çaba göstermez. En önemlisi çıkabileceğini düşünmez bile. Hatta yatakta genelde cenin pozisyonu (dizler karına çekilir) alan hasta en güvende olduğu ana rahmindeki konumuna dönmek için bu hareketi yapar. Buna psikolojide gerileme (regresyon) denir. Bu hareketi travmalardan sonra ve güvende hissetmek isteyen insanlar da yapar. 

   İnsan en büyük travmasını annenin sıcak ve güvenli rahminden çıktığında yaşar. Doğum anneden ayrılma olarak görülür ve ayrılma anksiyetesi yaşanır. İşte bu cenin hareketi anne karnındaki güveni yeniden sağlamak için yapılır. Depresyon, kesinlikle “geçici üzüntü” ile aynı şey değildir. Depresyonda olan kişiler, kendilerini yalnızca hayatın akışına ve zamana bırakarak iyileşemeyebilirler. ‘Kendi kendine iyileşme’ depresyon geçiren hastaların yarısında mümkündür. Ancak tedavi olunmadığında belirtiler haftalarca, aylarca, hatta yıllarca sürebilir. Yani kronik bir tablo ortaya çıkabilir. Oysa uygun tedavi, depresyondaki birçok insana yardımcı olabilir. Depresyonda şiddetli üzüntü ya da umutsuzluk hissi vardır ve en az iki hafta sürer. Kişinin çalışmak, yemek yemek, uyumak gibi günlük hayat etkinlikleri bozulur. Depresif kişiler ümitsiz olmaya ve kimseden yardım göremeyeceklerine inanmaya eğilimlidirler. Böyle hissettikleri için de kendilerini suçlarlar. Sosyal etkinliklere katılmaktan kaçınır, aile ve arkadaşlarından uzaklaşırlar. Uzaklaşma döngü içinde onun iyileşmesini de geciktirir. Kişiler kimi zaman ölümü ya da intiharı düşünebilirler. Çünkü onlar için içinde bulundukları durum çözümsüzdür ve hayatlarına son vermeyi bir çözüm olarak görebilirler.

   Teşhisi doktor veya psikiyatrist tarafından yapılır. Tedavisinde antidepresan ilaçlar ve psikoterapi vardır. Eğer bir yakınınız depresyonda ise ona destek olmak ve kendinizi korumak için şunları yapabilirsiniz:

-Ona onunla ilgilendiğinizi ve kötü hissettiğinin farkında olduğunu söyleyin.

-Ona asla ne yapacağını söylemeyin. Sizinle konuşmazsa sabırlı olun. Gereksiz telkinlerden ve öğütlerden kaçının.

-Biriyle konuşun, içinize atmayın. Konuşamıyorsanız yazın.

-Egzersiz yapın. Yürüyüş yapın. Sebze ve meyve yiyin, abur cuburdan kaçının.

-Alkol ve maddeden uzak durun.

-Hedeflerinizi gözden geçirin, daha gerçekçi olun. Ara verin. Günlük işlerinize birkaç saat bile olsa ara vermek size iyi gelecektir. 

Bu yazı 786 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
» RUHSAL ZEKA
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI 2
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI
» AŞK
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU (DSD)Bağlantı
» KAHRAMAN BABALAR
» OKUL FOBİSİ
» BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx