23 Mayıs 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
YAZAR DETAYI
Soner EMEK
2017 BİSİKLET YILI
Yazı Tarihi: 02 Haziran 2017 Cuma 07:10

Geçtiğimiz yıl Belediyemizce Kadın Yılı olarak ilan edilmişti, bu yılı da Bisiklet Yılı ilan etti Belediyemiz. Binlerce bisiklet dağıtımı yapıyor, okullar, öğrenciler, vatandaşlar, tabi hepsini belirli kriterlere dayandırarak yapıyor. Ben de araştırayım dedim Bisiklet ve tarihini ve Sayın Cüneyt Kazokoğlu’nun bir yazısından sizlere aktarmak istedim Bisiklet ve Bisiklet tarihini…

1791

Bisiklet Fransa’da doğdu. İki tekerlekli bir oyuncak yapmayı düşünen Sivrac Kontu, ilk olarak ‘bisiklet’ fikrini de gerçekleştiriyordu. Pedalı olmayan bu acayip makinenin (Celerifere) üzerine oturan kimse taşıtı ayaklarıyla yeri teperek yürütmek zorundaydı.

BİSİKLETİN KISA TARİHİ

Tekerlek pek eski çağlarda meydana getirilmiş olmasına rağmen bisikletin keşfi çok yeni sayılır. Bisiklete benzer makinelerin ilk olarak 18’inci yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıktığını görüyoruz. Bisiklet, birçok makinenin uğradığı talihsizliğe uğramamış, icadıyla birlikte başarıya ulaşmıştır. Ufak bir gayretle bu kadar çabuk ve kolay yol almanın sırrına o yıllarda kimse akil erdirememişti.

BİSİKLET

Bugün yeryüzünde 100 milyondan fazla bisiklet var! Caddelerin her gün yeni yeni otomobillerle dolup taşmasına, son modellerin bütün rahatlık ve gösterisine rağmen halkın en çok tuttuğu taşıt yine de bisiklettir. Bisikletin özellikle şehir içinde sağladığı kolaylıkları düşünecek olursak bunların bir otomobilin sağladığı imkânlardan hiç de aşağı kalmadığını görürüz. Birincisi, bisiklet nispeten basit bir makinedir. Uzun ve pahalı bir bakımı gerektirmez. Üstelik çok az yer tutar. Bir duvar kenarına ya da bir apartman holüne rahatça bırakabiliriz. Trafiğin sıkışık olduğu bir caddede sıralanmış otomobilleri düşünün. Bisikletli biri bütün bu taşıtların arasından kolayca sıyrılarak kendine yol bulup ilerleyebilir. Bisikleti karıncaya benzetmek hiç de yanlış olmaz: kendinin 10 misli ağırlığındaki yükü taşır, karıncadan çok daha hızlı yol alır… Bisikletinize saatte 15-20km’lik bir hız sağlamak isterseniz yürürken harcadığınız enerji kadar bir enerji sarf etmeniz yeter. Yerin düz veya çukurlu oluşu bisiklet için hiçbir engel meydana getirmez. Hiçbir taşıtın giremediği yerlere kolayca girip çıkabilir. Açık havada yaptığımız bir bisiklet gezintisi, bize tabiatın güzelliklerini içimize sindire sindire seyretmek imkânını verir. Gittikçe telaşçı ve aceleci olan çağımızda bisiklet özgürlük ve iç huzurun bir timsalidir.

2.AMATÖR KÜME

Evet 2.Amatör Küme A ve B Gruplarında da bu hafta oynanacak müsabakalar sonunda 2.Amatör Küme’de sezonu bitirmiş oluyor.

A grubunda Karamusul Ergenespor geçtiğimiz hafta en yakın rakibi Üsküpspor’u yenerek grubun 1.si olarak 1.Amatör kümeye yükseldi, bu hafta sadece şampiyonluğunu kutlayacak. Karamusul Ergenespor’dan sonra B Grubunda Hamitabatspor da geçen hafta ilan etmişti şampiyonluğunu. Şimdi gruplarında 2.3.4.ve 5.sırayı alan takımlar arasında oynanacak Play-Off müsabakalarından sonra 1.Amatör kümeye çıkacak 3.Takım belirlenecek. Bu maçlar;

(A2-B5)-(B2-A5) Galipleri kendi aralarında,

(A3-B4)-(B3-A4) Galipleri kendi aralarında ve sonra da bu takımların galipleri arasında oynanacak müsabaka sonrası 1.Amatör Küme’nin 3.Takımı belli olacak.

Evet şampiyonluk çok güzel ama sonrası, kulüplerimizin maddi durumları belli, kaynak kişisel olarak karşılanmakta, ama nereye kadar? Amatör Süper Lig, 1.Amatör ve 2.Amatör Küme’de görüyor ve yaşıyoruz. Bazı takımlarımız sezon başında, bazı takımlarımız da 2-3 müsabaka sonunda sahalardan çekilmekteler. Bu durum İlimiz sporunu her geçen yıl geriye götürmekte, futbolumuz tüketilmektedir. Şimdi şampiyon olan kulüplerimiz sevinçlerini doya doya yaşasınlar ama daha sonra transferler, aktarmalar, sporcuların isteyecekleri rakamlar, malzemeler, yol-yemek paraları v.s. Tüm Kulüplerimize kolay gelsin diyorum. Şampiyonları kutluyor, diğer takımlara da önümüzdeki sezonlarda başarılar diliyorum.

LÜLEBURGAZ VETERANLAR SPOR KULÜBÜ

Geçtiğimiz hafta sonu Bulgaristan’ın sahil kenti Sozopol’da yaptığı müsabakayı 7-2 kazanan Lüleburgaz Veteranlar, Sozopol Hera Otel’de ağırlanmış ve ertesi günü 8 araçlık konvoyuyla Kentimize dönmüşlerdir. Yurt içi Trakya Ligi’nde yarı Finalde elenerek sezonu kapatan Lüleburgaz Veteranların yurt dışı müsabakaları devam etmektedir. Önümüzdeki hafta Bulgaristan Plovdiv takımını kentimizde ağırlayacak olan Lüleburgaz Veteranları 16-18.06.2017 tarihlerinde de yine Bulgaristan’ın güzel Kentlerinden Plevne’nin misafiri olacak.

 

Bu yazı 704 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 2.AMATÖR KÜME
» BELEDİYE BAŞKANLIĞI
» FUTBOL-BASKETBOL
» HOŞ GELDİN KENTSPOR
» BAL LİGİ
» SAL LİGİ
» YAYA TRAFİĞİNE AÇIK CADDELER
» TEK YÖN
» HAFTANIN DEĞERLENDİRMESİ
» SÜPER AMATÖR LİGİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx