23 Mayıs 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
YAZAR DETAYI
Derya BALLI
BİTTİ Mİ HİKAYEMİZ?
Yazı Tarihi: 08 Haziran 2017 Perşembe 07:24

  Romantik ilişkiler… Hele ki yıllarınızı vermiş, onunla birlikte büyümüş ya da dönüm noktalarınızı onunla yaşamışsanız daha da kuvvetli bir hale gelmiş ilişkiler. O sizin için her şeyinizi paylaştığınız, dert ortağınız, hep yan yana olmayı seçtiğiniz kişi. Belki 5 yıldır birliktesiniz, belki 2 yıl ama bu sizin en uzun ilişkiniz. Belki de uzun yıllardan sonra boşandığınız eski eşiniz. Her ne olursa olsun sevginizi verdiğiniz bu insan sizin için tek ve özeldi. Onsuz olma düşüncesini bile sevmediğiniz insandan ayrılmak çok acı verici olabilir; özellikle ayrılan kişi siz değilseniz. Artık o arkasını dönüp gittiğinde aklınıza gelen ilk şey ‘Onsuz ben ne yapacağım?’ olur. Kaybettiğinize üzüldüğünüz aslında kişi değil, HAYALLERİNİZDİR. Önce dağılırsınız inkar edersiniz, gelir mutlaka döner diye beklersiniz. Uykularınız kaçar, yemek yiyemezsiniz. Çünkü artık gezerken elinizi tutacak bir el, sizi sevdiğini söyleyen bir ses ya da akşamları mesajlaşacağınız bir telefon numarası yoktur. Alıştığınız düzen yerle bir olur. İnkar etme aşamasını geçince öfke başlar. ‘Niye? Neden?’ sorgulamaları gelir aklınıza daha öfkeli ve kırılgan bir şekilde. Aslında öyle çok incinmiştir ki kalbiniz bunu öfke yoluyla ifade edersiniz. Bir anda sanki tüm dostlarınız da kaybolmuştur, ortak arkadaşlarınız sessizleşmiştir(ki arkadaşlarınızın çoğu ortaktır) ya da siz kimseyi aramak ve görmek istemezsiniz. ‘Bir daha kimseyi sevemem. Yeni bir ilişki cehennem. Kimse onun gibi olmayacak.’ düşünceleri geceler boyu sürer gider.

   Şunda haklısınız: ‘Kimse onun gibi olmayacak.’ Çünkü kimse kimse gibi değildir. Evet, hafızanızı kaybetmezseniz onu silemeyeceksiniz. Ama bir gün onu hatırladığınızda sadece anı olarak gelecek aklınıza. Sadece aklınızdan geçen bir düşünce. Yeni bir ilişki diğeri gibi olmayacak, hem daha iyi olma şansı varken neden olsun ki?  Özellikle uzun ilişkilerden sonra ilişkinize ve ayrılma sürecine tarafsız bakabilmesi için profesyonel destek almanız çok büyük önem taşır. Sizi kederli halinizden bir süre de olsa çıkaracak bir bakış açısı her zaman etkili olur. Akraba ya da aileniz bu konuda taraflı ve sadece teselli edici olur. Ama elbette ki onların sosyal destek süreci de gereklidir. Unutmayın;

  • Ayrılık sadece sizin başınıza gelmiyor ve çok insan bunu atlatıyor.
  • Ayrılık sonrası duygularınızı frenlemeyin. Gerekirse ağlayın, bağırın, mümkün olduğunca sizi anlayabilen insanlarla ve psikologunuzla açıkça duygularınızı konuşun.
  • Her şey berbat demeyin, belki daha iyi olması gerektiği için böyledir.
  • Süreci yaşamaktan kaçınmayın. Eğer kararlı bir ayrılıksa onu tüm hesaplarınızdan silin. Böylece eliniz telefona gitmez.
  • Ayrılığı kendiniz için fırsat olarak görün. Yaşadıklarınızı kabullenip kendi gelişiminize yatırım yapın. Yeni gelecek planları oluşturun.
  • İlişkiyi beyninizde ve kafanızda bitirmeden başka bir ilişkiye başlamayın. Kendinize yeni hobiler bulun, yürüyüş yapın, yazı yazın.
  • Ayrılığın sizin için yararlı taraflarına odaklanın. Sevmekten ve güvenmekten korkmayın. Genellemeler ve kötü düşüncelerden kaçının.
  • Eğer ona verdiğiniz değer çok büyükse onu geri almak da sizin elinizde. Neden böyle oldu?’ yerine ‘Ne yapabilirim, nasıl atlatırım?’ deyin.

 

Bu yazı 671 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
» RUHSAL ZEKA
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI 2
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI
» AŞK
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU (DSD)Bağlantı
» KAHRAMAN BABALAR
» OKUL FOBİSİ
» BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx