22 Temmuz 2018 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 22°C
Açık
YAZAR DETAYI
Nedim MENEKŞE
ÇİÇEĞE VE YEŞİLE SAYGI!
Yazı Tarihi: 13 Haziran 2017 Salı 07:12

 (Güzellikleri hak etmek)

On beş yıl önce, 11.12.2002 tarihinde,  belediyenin yol kenarlarını ve caddeleri çimlendirmesi ve çiçeklendirmesi ve bazı vatandaşlarımızın çiçek ve çimenlere karşı hoyrat davranışlar ile ilgili “Çiçeğe Saygı” başlıklı bir yazı yazmıştım. Yazının ilk paragrafı şöyle;

         “Çiçekler Allah'ın yarattığı bir güzelliktir. Çiçek sevgi, saygı, incelik, temizlik, düzen, demektir. Her çiçeğin bir anlamı vardır. Çok sevdiğimiz ve saydığımız kimselere olan duygularımızı, onlara anlamına uygun, bir demet çiçek vermek suretiyle ifade ederiz. Doğum günlerinde, nişan, nikah evlenme törenlerinde, evlenme, yıldönümlerinde sevgimizi ve duygularımızı çiçeklerle anlatırız. Sevip saydıklarımızı son yolculuklarına çiçeklerle yolcu ederiz.”

          Günlük yaşantımıza bu kadar yeri olan bu güzelliklere, yeşile ve çiçeğe gereken sevgi ve saygıyı gösteriyor muyuz? Bize sunulan çiçekleri yeterince seviyor, kolluyor ve koruyor muyuz?

                  Aradan on beş yıl geçmiş, bulvarlar, caddeler parklar çoğalmış ve gelişmiş, Belediye buraları yeşillendirerek ve çiçeklerle donatarak halkımıza güzellikler sunmaya devam ediyor. Bizde olduğu gibi, bütün belediyeler mevsim çiçeklerinin güzelliklerin halkı ile buluşturuyor.

Halkımızın büyük bölümü bu güzelliklerini farkında ve bunları korumaya, zarar vermemeye gayret ediyor. Ufak da olsa, bir bölümü ise on beş yıldan beri bu güzelliklere zarar vermeye, hoyrat davranışlarına devam ediyor Bu konuda söylenecek çok şey var ama sadece, hemen her gün yaşadığım üzücü gözlemlerimi paylaşarak yorumu okuyucularıma bırakıyorum.

Evim, E-5 karayolu üzerinde, İstanbul yönünden girişteki döner kavşağın yüz elli metre kadar Edirne yönünde. Yaman Otel’in yanında;

Belediye her yıl olduğu gibi Yaman otelin önündeki iki yolun arasındaki bölüme, bu yıl da değişik renk ve cinste çiçekler dikmeye devam ediyor. Önce, laleler ekildi. Yağma ve talan bu ekimle başladı, her yaştan, her inançtan açık- kapalı, genç yaşlı az da olsa, bazı vatandaşlarımız, yoldan geçerken lalelerin fidelerini toplamaya başladılar. Belli olmasın diye bu bölümü adımlayarak aralıklarla ekilen laleleri naylon torbalara doldurup götürmeye başladılar

Yağmadan kurtulan laleler serpildi ve açtı. Talan devam etti. Açık laleler kökü ile sökülmeye veya koparılmaya başlandı. Bir vatandaşımız hazırlıklı gelmişti. Otomobilini yol kenarına park ederek, bagajdan aldığı çapa ile çiçekleri boydan boya gezerek çıkardığı lale fidelerini naylon torbasına doldurdu ve sonra büyük bir iş yapmış gibi otomobiline kurularak uzaklaştı.

 Bunu yapanlar belki bilincinde değil ama yaptıkları düpedüz hırsızlıktır. Hatta hırsızlığın katmerlisidir. Bu yapılanın cebimizdeki cüzdandan paramızı çalmaktan farkı yoktur. Hatta daha ağırıdır. Çünkü paramızı çalmakla bir kişinin malını çalmış olursunuz, topluma ait bir malı çalmakla toplumun bütün fertlerinin malını çalmış oluyorsunuz.

Hoyratlık bununla da kalmadı. Yaman sokağının hemen karşısında çiçeklerin bittiği yerde bir kaç metre ara ile yayaların geçit olarak kullandığı ezilmiş iki geçit var.

Bazı vatandaşlarımız tek olarak veya gruplar halinde Laleler ve lalelerden sonra ekilen çiçekleri, o geçit yerlerine kadar on beş adım yürümemek için istedikleri yerden karşılıklı geçerek çiğnemeye, ellerindeki tekerlekli bavulları çiçeklerin üzerinden geçirmeye devam ediyorlar.

         Ben bu sayın vatandaşlarımıza sadece şahit olduğum bir olayı anlatmakla yetiniyorum.

 Bu anlatacağım gerçek bir gözlemdir.

         Çiçeklerim ekildiği günün ertesi günüydü. İrice bir sokak köpeği Edirne yönündeki yolu geçmek için orta bölüme, ekilen çiçeklere kadar yürüdü. İki ön ayağını kenar taşlarına kaldırarak bir an durdu. Buradan daha önce geçtiği belli oluyordu. Sağına baktı, soluna baktı, değişikliği fark etmişti. Biraz bekledi. Ön ayaklarını indirerek yolun kenarından Edirne yönüne hızlı adımlarla yürümeye devam etti ve çiçekleri çiğnememek için ezilmiş geçiş yerinden karşıya geçerek kayboldu.

           Sokak köpeğinin bu konuda gösterdiği duyarlılığı eşimle seyrettik

            Ne demişler; Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az…

 

 

 

Bu yazı 932 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 17 Nisan 1940 anısına ON YEDİ NİSANLAR
» 17 Nisan 1940 Anısına
» 17 NİSAN YAKLAŞIRKEN
» ÖĞRETMEN OKULLARININ TOPLUM KALKINMASINDAKİ YERİ VE ÖNEMİ
» BİR KÖY ENSTİTÜLÜ İLE TANIŞALIM
» ÖĞRETMEN PERFORMANS DEĞERLENDİRME VE ADAY ÖĞRETMENLİK İŞ VE İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ (TASLAK)
» BİR VEDA YAZISI
» RECEP BULUT’U (TÜRKÖZ) KAYBETTİK
» YADIRGADILAR BİZİ
» YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLERİ DERNEĞİ MANDOLİN GRUBU VE KOROLARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx