23 Haziran 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Çok Bulutlu
YAZAR DETAYI
Derya BALLI
GİDENİN ARDINDAN: YAS
Yazı Tarihi: 14 Haziran 2017 Çarşamba 07:23

   Yaşamak ve ölmek. Hayat bu iki nokta arasındaki uzun bir çizgi. Bu çizgiye neler sığdırabildiğimiz, bu süreçte kendimizi ne kadar geliştirebildiğimiz çok önemli ve değerli. Sevdiğimiz insanlar bizden önce bu dünyadan gittiğinde yaşadığımız acı ve hüzün anlatılamaz. Aslında üzüldüğümüz şey onu bir daha görememek, onunla bir daha konuşamamaktır. Hele ki ilk ölüm acısı, ilk travma çoğu zaman unutulmaz. Eğer ölüm doğal yollardan değil de ani ve yapay ise (trafik kazası, vurulma… ) ya da yaş olarak büyükler yerine daha genç insanlar kaybedildiyse yas süreci daha zor ve sancılı geçebilir. Kayıplar, kontrol edemediğimiz olayların başında gelir. Yas süreci depresyona çok benzer ama depresyonun aksine yas normal ve doğal bir süreçtir. Kayıbın ardından bazen hemen değil de ertelenmiş yas da yaşanabilir. Doğal yas süreci beş aşamadan oluşur:

  1.  
  2. Kızgınlık\ Öfke- ‘Neden ben?’
  3.  
  4.  
  5.  

   Üç-altı ay içinde durum normale dönmezse, daha şiddetli belirtiler olursa depresyondan şüphelenilebilir. Yas süreci ağır ve uzun olduğunda patolojik (travmatik) yastan söz edilebilir. Patolojik yas belirtileri şunlardır:  Bedensel yakınmalar, ölene ait eşyalarla sürekli uğraşma, suçluluk duygusu (normalinde yaşansa da sürmez), intihar etme isteği (normalinde yoktur),öfkeli davranışlar. Peki yas sürecinde nasıl davranmalı?

  • Yas sürecinde acıyı yaşamaktan korkmamalı, ağlayabilmeli. Herkese göre sürecin uzunluğu ve şiddeti değişebilir.
  • İçinizden geldiği kadar konuşun, istediğiniz kadar ağlayın. Eğer çocuğunuz varsa onun yanında makul düzeyde ağlayabilirsiniz böylece o da duygularını ifade etmeyi öğrenir ve ağlamanın kötü bir şey olmadığını anlar.
  • Desteğe ihtiyacınız varsa bunu dile getirin. Paylaşın. Destek alın.
  • Kontrolsüz ilaç kullanmayın. Sabırlı olun, acınız hafifleyecektir.
  • Siz ya da yakınınız uzun süredir hayattan keyif almıyor, kaybettiğiniz kişi ölmemiş gibi davranıyor, iletişim kurmuyor ve sürekli depresif olduğundan işlerine devam edemiyorsanız kesinlikle psikolojik destek alınması gerekir.
Bu yazı 699 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
» RUHSAL ZEKA
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI 2
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI
» AŞK
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU (DSD)Bağlantı
» KAHRAMAN BABALAR
» OKUL FOBİSİ
» BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx