23 Mayıs 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
YAZAR DETAYI
Derya BALLI
İYİ BAYRAMLAR
Yazı Tarihi: 21 Haziran 2017 Çarşamba 07:23

  Ramazan diğer adıyla Şeker Bayramı gelmek üzere, bayramımız hepimize kutlu olsun. Mutlulukla, sağlıklı ve huzurlu bir biçimde sevdiklerinizle geçireceğiniz güzel bayram günleri diliyorum. Bayram deyince hepimizin aklına genelde çocukluğumuzda heyecanlı bir şekilde yeni kıyafetlerimizi giydiğimiz, Barış Manço’nun “Bugün bayram erken kalkın çocuklar...” şarkısındaki talimatlara uymaya can attığımız ve o şarkıyı söyleyerek ortalıkta dolanıp kapı kapı şeker toplamayı iş edindiğimiz bayram günleri gelir. Ailenin erkeklere bayram namazına gider gelirler. Tertemiz ve yepyeni giyinir aile boyu büyükten küçüğe sıraya girilir; büyüklerin elleri küçüklerin gözleri öpülür. Harçlıklar ve şekerler toplanır, sonra da bunlar büyük bir zevkle sayılır. Her birimize bir şey ifade etmiştir eminim bu satırlar.

   “Nerede o eski bayramlar?..” deyişinizi duyuyor gibiyim. Elbette ki çağ değiştikçe bu özel günler de farklılaşıyor, değişiyor. Önemli olan o samimiyeti, saygıyı ve değeri kaybetmemek. Yine de çocuklarımıza bunları öğretebilir ve bir nebze de olsa onların da bizler gibi bayramları iple çekip heyecanlı heyecanlı bayram şarkısını söylemesini sağlayabiliriz. Onlar da en az bizim kadar mutlu olabilir böylece.

     Bayramlar, aktarımı ve benimsenmesi en kolay örf, adet ve geleneklerimizdendir. Çünkü sevinç, neşe ve keyif günü demektir ve insanlar doğaları gereği bunları elde etmeyi isterler. Son yıllarda sadece tatil günleri olarak algılanmaya başlayan bayramların, gerçek önem ve değerini çocuklarınıza aktarabilmeniz için öncelikle ebeveynler olarak sizin bu yeni algılamadan kurtulup, bayramların özüne ve gereğine uygun davranmanız gerekir. Çocuklar, gözleyerek ve örnek alarak öğrenirler. Aile içinde bayramların önemsendiğini gördükçe, bayram keyfini yaşadıkça bayram gelenek ve göreneklerini benimseyip, kendilerinden sonraki nesillere aktarmak üzere içselleştirirler. Önemli olan diğer günlerde yaşanmayan, yaşanması mümkün olmayan, sadece bayramlara özgü keyifleri yaşatabilmektir. Herhangi bir şeyin birey için önemli ve değerli olabilmesi için onunla ilgili bir duygusunun olması gerekir. Diğer günlerde sahip olabildiği şeylere bayramda da sahip olmak bir çocukta heyecan yaratmaz. Bayram günlerinin diğerlerinden farklı olması, çocukta sevinç, neşe, keyif, heyecan gibi duyguları oluşturması gerekir ki, onda olumlu izler bıraksın ve keyif aldığı bu günleri çocuklarına da yaşatabilmeyi arzulasın.  

   Anne babalar çocuklarına bayramın tatil ve haçlık toplamaktan ibaret olmadığını, bayramda büyüklerin ziyaret edilip, ellerin öpüldüğü, küskünlerin barıştığı, vb. kültürel değerlerimizi tanıtmalıdır. Büyüklere saygı önemli bir konudur. Çocuklar bir büyüğünün yanında nasıl oturması gerekiyor, nelere dikkat edilmesi gerekiyor bunları öğrenmeli. Arkadaşlarına davrandığı gibi büyüklerine davranmamalıdır. Bu durumdan yakınmak yerine çocuklarımıza geleneklerimizi, saygı ve sevgiyi öğretmeliyiz. Ayrıca aile bağlarını kuvvetlendirmeli, samimiyet ve huzur ortamını korumalıyız ki gelecek günler daha iyi geçebilsin. Tekrardan mutlu bayramlar...

 

Bu yazı 609 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
» RUHSAL ZEKA
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI 2
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI
» AŞK
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU (DSD)Bağlantı
» KAHRAMAN BABALAR
» OKUL FOBİSİ
» BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx