24 Nisan 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 27°C
Açık
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
AZMİN GÜCÜ (2)
Yazı Tarihi: 22 Haziran 2017 Perşembe 09:15

 

Sürünerek evlerinin bahçesini çevreleyen çitlere kadar ilerledi. Büyük bir çaba göstererek çitlere tutundu ve yürüme azmiyle ağır ağır kendisini yukarı çekti.

Bunu her gün yapmaya başladı. Sonunda süründüğü toprak üzerinde bahçeden çite kadar yol olmuştu. Bacaklarına yeniden hayat gelmesinden daha fazla istediği bir şey yoktu.

Sonunda annesinin yaptığı günlük masajlar, çelik kadar kuvvetli azmi ve güçlü kararlılığı sayesinde önce ayakta durabilmeye, arkasından adım adım yürümeye, kendi başına ilerlemeye ve neticede koşabilmeye başladı.

Okula artık yürüyebiliyor ve koşabiliyordu. Sadece koşabilmenin verdiği mutluluk için bile koşuyordu. Üniversiteye başlayınca koşu takımına katıldı.

Hayatta kalamayacağı düşünülen, bir daha asla yürüyemeyeceği söylenen, koşmayı hayal bile edemeyecek bu genç adam, işte bu azimli genç adam, Dr. Glenn Cunningham, Madison Square Garden’ da dünyanın en uzun mesafesini koşmayı başardı.

Kaynak: Tavuk Suyuna Çorba. Sahife:263

 

TEHLİKENİN HABERCİSİ

 

Hepten yaşlanan, hastalanan aslan bakmış eskisi gibi bir av peşinde koşamıyor. Seğirtip kimseleri yakalayamıyor. Buna bir çare bulmak için düşünüp taşınmış; sonunda, “Hastalık numarasına yatayım, koca aslan hastalanmış, gidelim yanına varalım, halini hatırını soralım diye kim gelirse; kıskıvrak yakalar, hatur hutur yerim, karnımı doyururum,” demiş.

Gerçekten de hastalandığını duyan nice hayvan, geçmiş olsuna gelmişler, evine. Ama aslan her geleni bir pençede yıkıp kendine yiyecek yapmış. Gel zaman git zaman, tilki’yi de yoluna düşürmüş.

Kapıdan girmeden:

“Nasıl oldun bakalım aslan kardeş?’ demiş. ‘Geçti mi hastalığın?”

“Yok, demiş aslan. İçeri gel de yakından gör halimi. Neler çekiyorum, neler! Gel buyur!”

Tilki, “İsterdim ama, demiş. Baktım bütün ayak izleri hep içeri doğru, hiç dışarı çıkanı yok. O yüzden beni hoş gör! Gelemeyeceğim.

 

Not: Uzağı görenler, korkulu sonu sezinlerler. Nice tehlikesiz görünen şeyler vardır, tehlike’nin habercisidir. Unutmayın, size tuzak kurmak isteyenlerin tuzağına düşmemeye aklınızı kullanarak çalışın. Sizler de en az onlar gibi kurnaz, zeki olun.

 

ZEVK

 

İkinci Dünya Savaşında Paris ele geçirilip de, Fransa, Alman orduları tarafından işgal edildiği zaman, üzgün Fransız milletine radyodan hitap eden o zamanın devlet başkanı Mareşal Petain’in ilk sözleri şu olmuştur:

“Dostlarım zevk bizi mahvetti.”

 

MOTİVASYON

 

Kendilerini şevklendirip motive etmesini, heyecanlandırmasını bilmeyen insanlar, öteki yetenekleri ne kadar üstün olursa olsun, alelade işler yapmakla yetinirler.

 

YAPACAĞINA İNANMADAN YAPAMAZSIN

 

Eğer bir işi yapabileceğine inanırsan, ne kadar güç, olursa olsun başarırsın.

Ama, kendini dünyadaki en basit bir şeyi bile yapamayacak biri olarak görürsen, köstebek tepecikleri dahi, senin tırmanamayacağın kadar yüksek zirveler olur.

 

RAKİBİN TEKMESİ, BAŞARINA HIZ KATAR! UNUTMA

 

Amerikan NBC şirketini kuran David SARNOFF, iş hayatındaki rekabetin gelişmeye olumlu katkılarını şu sözlerle ifade etmektedir:

“Gelişme yolundaki uzun mesafeli bir yolculukta arkadan vurulan bir tekme, sizi dostça bir el sıkıştan daha ileri götürür.”

 

GÜZEL SANATLAR LİSESİ

 

Demokratik Sol Parti zamanında Milli Eğitim Bakanı olan Sayın Necdet TEKİN Lüleburgaz’da bir Güzel Sanatlar Lisesi kurdu. Allah razı olsun güzel de yaptı...

Tamam yaptı da “Gidin Tek lojmanlarının orada okul binası olmaya hazır bina var, oraya Resim-Müzik ve Spor bölümlerini ihtiva eden Güzel Sanatlar Lisesini kurun dedi.”

Türkiye’de kolay kolay bir ilçeye nasip olmayan liseyi kurmuş olduk Lüleburgaz’a... İlk ve daha sonraki yıllarda öğrenci durumu sayıca iyiydi...

Lüleburgaz’a Güzel Sanatlar Lisesi kurulur da koskoca ilimiz Kırklareli’de bu çeşit lise niye olmasın... Ve ilimiz, her şeyimiz Kırklareli’de Lüleburgaz’daki Güzel Sanatlar spor bölümünü kendisine de katıp o da Güzel Sanatlar Lisesi’ni açmakta bir mahsur görmez...

Peki nereden bulacak güzel sanat öğrencilerini? Kırklareli tarafından gelen ve Lüleburgaz’daki öğrencilerin 60-70 tanesi Kırklareli’deki Güzel Sanatlar Lisesi’ne kaydolur.

Ehh sonuç ne oldu? Lüleburgaz Güzel Sanatlar Lisesi’nin bir ayağını kırarlar. Şu anda 70 öğrenci ile derslere devam ederler.

Lüleburgaz ile Kırklareli arası 55 km...

Her ikisinde de Güzel Sanatlar Lisesi var...

Lüleburgaz-Edirne arası 77 km...

Her ikisinde de Güzel Sanatlar Lisesi var...

Lüleburgaz-Tekirdağ arası 65 km...

Her ikisinde de Güzel Sanatlar Lisesi var...

Yani küçücük Trakya’da 4 adet okul var bu tipte.

Çorlu’da önümüzdeki yıl bir okul yaptırılacakmış; etti mi 5 tane...

Peki öğrenciyi nereden bulacaksınız?

Zaten Resim-Müzik-Heykel bölümlerinin geleceği yok. Bu benim kanaatim değil... Halkımız arasında konuşulanlara bakın:

Kızım-oğlum zurnacı mı olacaksın?

Kızım-oğlum resim mi yapacaksın?

Okullarda zaten resim, müzik, spor dallarıyla ilgili öğretmen açığımız yok... Nerede iş bulacak bu çocuklarımız?

Bu dönem hükümete kusur bulmuyorum. Ama bu liselerin kurulmasında ön ayak olan bakan veya o yörenin milletvekilleri bu okullara gelen öğrenciler her gün yaşadıkları yerlere nasıl giderler, nasıl gelirler, ne yerler ne içerler diye hiç düşündünüz mü?

Hiçbirinizin aklına Güzel Sanatlar Lise’sini kurduk ama bu öğrencilere hiç olmazsa şehir dışından gelenlere bir  “YURT” yapalım diye aklınıza gelmez mi?

Lüleburgaz’ın soyadı “KÜLTÜR” değil mi?

Ehh! Al sana kültür! Ama Lüleburgaz belediye başkanımız bu okula gidip “Bir isteğiniz var mı?” diye sormuş mu? Yoo!

Ama okul yöneticileri eksiklerini gidip arz etmiş,

Oralı bile olmamışsınız...

Bu okullar bizim!

Bu öğretmenler bizim!

Bu çocuklar bizim!

Ne istiyorsunuz yani? Güzel Sanatlar Lisesi kapansın mı?

Peki bundan hiç utanç duymayacak mısınız?

 

Bu yazı 471 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ANNE SEVGİSİ
» AL BUNU PAYLAŞ
» BİZİ TELEVİZYON VE İNTERNET ŞİŞİRİYOR!
» SİSTEM
» BU DEVLET NASIL YIKILIR?
» DOKTOR SEMMELWEİS
» DOKTOR TAVSİYESİ
» POLDEVİ FELAKETZEDELERİNE YARDIM
» TEDAVİNİN EN UCUZU
» EN ÜSTÜN RÜTBE
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter