19 Ocak 2022 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Hüseyin GÜN
“EMEKLİLER HAFTASI VE DÜNYA EMEKLİLER GÜNÜ…”
Yazı Tarihi: 01 Temmuz 2017 Cumartesi 07:39

GÜN’cel

Hüseyin GÜN

Babaeski Emekli-Sen Temsilcisi

Emekli Öğretmen

gunhuseyin39@hotmail.com

 Her yıl 28 Haziran – 4 Temmuz tarihleri arası “Emekliler Haftası” ve 30 Haziran günü ise, ‘’Dünya Emekliler Günü’’ olarak kutlanmaktadır. Bu kutlamalar salt gönül almaya dönük, emeklilerin sorunlarını öteleyen, avutucu bir tutum ve anlayıştan kısacası törensellikten kurtarılmalı, işin özüne ilişkin bir içeriğe kavuşturulmalıdır.

Eşitlik esasına dayalı, ayrımcılığın olmadığı, insan temel hak ve özgürlüklerinin herkes tarafından kullanılması anlayışıyla, emekli ve yaşlı bireylerin hakları da bu bağlamda ele alınmalıdır. Emeklilerin ve yaşlıların insanca yaşayabilmesi için, ekonomik, demokratik, hukuksal ve sosyal haklarının korunup geliştirilmesi ulusal gelirden alacakları payın artırılması son derece önemlidir. Bunu siyasal iktidarların insafına bırakmamak için, Emekli ve yaşlı örgütlenmelerinin önü açılmalı, bu uğurda mücadele edilmelidir.

Emekliler tarafından kurulan dernek ve sendika yapıları; emeklilik yaşının belirlenmesi, emeklilik koşulları ve sahip oldukları hakların geliştirilmesinde söz sahibi olmalıdır. Emekli ve yaşlı bireyler, şiddetten, fiziksel ve zihinsel istismardan,  sömürüden, ayrımcılıktan uzak tutulmalı, korunmalıdır. İtibar görmeli, güven içinde yaşamalıdır. Hizmet alırken; yaş, cinsiyet, etnik köken, inanç ve engel durumu nedeniyle, kötü muameleye maruz kalmamalıdırlar. Gelir durumuna bakılmaksızın her türlü kamu hizmetinden yararlanmalıdırlar. İstiyorlarsa gelir getiren bir işte vergi muafiyeti uygulanarak, çalışmaları sağlanmalıdır. Bireysel tercihlerine uygun koşullarda güvenli bir şekilde yaşamalıdırlar. Yaşlarına, yeteneklerine uygun eğitim ve kültür etkinliklerine katılmaları sağlanmalıdır. Toplumla ilişkileri sağlıklı olarak sürdürmelerinin önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Sahip oldukları bilgi ve becerilerini genç kuşaklarla paylaşabilmelidirler. İhtiyacı olanlara; fiziksel ve ruh sağlığı bakımı ile yaşamlarını tek başlarına sürdürebilecekleri yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Rehabilitasyon ve bakım modelleri geliştirilmeli, buna uygun huzur evleri gibi mekânlar yapılmalıdır. Emeklilik süresini doldurabilen herkesin bir gün emekli olacağı ve yukarıda sıraladığımız koşullara ihtiyaç duyacakları unutulmamalıdır.

Bu gün sağlıklı halinizle emeklilerinize yapacağınız hizmet kendi emeklilik konforunuzu sağladığı gibi, sizlere insani bir sorumluluk ve görevi yapmış olmanın huzurunu verecektir. Çalışanlarımıza sağlıklı olarak emeklilik yaşına ulaşmalarını, emeklilerimizin de huzur içinde sağlıklı bir şekilde yaşamalarını diliyorum. Emekliler gününüz kutlu olsun.”

Bu yazı 42997 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» “EMEKLİLER HAFTASI VE DÜNYA EMEKLİLER GÜNÜ…”
» ‘SOSYAL DEVLET’  
» ‘’YURTDIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZA’’
» “ÇALIŞ SENİN DE OLUR…”
» “CUMHURİYET’İMİZ VE SORUNLARI“
» “KIŞKIRTILMIŞ ERKEKLİK, BASTIRILMIŞ KADINLIK”
» EGEMEN’İN KÜLTÜRÜ
» ERGENE VE TRAKYA’DA TALANA SON!
» ERGENE VE TRAKYA’DA TALANA SON!
» DÜNYA BİTSE UTANÇ BİTMEZ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter