23 Haziran 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Kapalı
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Arkadaşlıklar
Yazı Tarihi: 11 Temmuz 2017 Salı 07:45

Benim sadık yârim, dostum kara topraktır demiş büyük ozanımız Âşık Veysel. Almadan hep veren, üreten, hiçbir zaman size sırtını dönmeyen vefalı Toprak Ana’yı anlatmış büyülü dizelerinde. Doğa gibi giderek kirlenen değerler arasında arkadaşlık olgusu da nasibini almış durumdadır. Eskiden kardeşlik gibi yakın, değerli bir kavram olan arkadaşlık günümüzde güzelliğinden çok şey kaybetti. Dostluk, arkadaşlık ayni duyguları paylaşmak, aynı güzelliklerden hoşlanmak, keyif almaktır. Dostluk, arkadaşını sahiplenmek, korumak, gecenin bir yarısında hiç düşünmeden kapısını çalabilmektir. Anamıza, babamıza, kardeşimize anlatamadığımız sırları anlattığımız, bunalım anımızda bize devamlı moral verendir.

 

Mevlana dostluğu ne güzel tanımlamıştır:
“Dost matematiksel olmalı
Sevinci çarpmalı
Üzüntüyü bölmeli
Geçmişi çıkarmalı
Yarını toplamalıdır.”
  Dostun şefkati, sevgisi, emeği hiçbir şeye değişmez. Çok zor bulunan bir cevher olan arkadaşlığın değerini bilmeliyiz. Eskiler hayatta dostu olmayan insan en yoksul insandır demişler. Bunun ilk adımı insanı sevmeyle başlar. Kişi kendisini ve insanları severse dostluk duygularını yaşamaya başlar. Dost olabilmek kolay değildir. Bir takım şartları, zorlukları vardır. Bunlar önce güvenilir, sırdaş olmalıdır. Sözünde durmalı, arkadaşını gerçekten dinlemeli, hoşgörülü olmalıdır. Kendisine karşı yapılanları unutmamalı, vefakâr olmalıdır.

 

  Dostluğun dünyasında karşı tarafa hiçbir şey sunmasanız bile, o size karşılıksız hiçbir şey beklemeden birçok güzellikler verebilmekte. Bu olması gereken insani yaklaşım devam ettikçe, sizde dostunuza çok daha fazla bir şeyler sunma gayreti içine giriyorsunuz. Hem de günümüzün hastalığı bencilliği yenerek, karşılıksız ve severek yapıyorsunuz. Kötü günlerde çağrılmadan gelen ve size uzanan şefkatli elin adı dosttur. Ve daha önce niye aramadın diye kızanda odur. O öyle bir sihirdir ki baktığınız halde görmediğinizde size göz olur. Sıcaktan bunaldığında gölgesinden faydalandırır, zirveden daha çok, oradan düştükten sonra sizin kolunuza girip, ayağa kaldırır. Günümüzde kişiler, maddi güçlerini arttırma gayretlerinden dolayı, dost sayısını arttırma çabalarını giderek azaltmışlardır.                      

 

  Yaşamın her döneminde bulunması çok zor olan dostluk kavramı için öğrencileri düşünür Sokrates'e sormuşlar: Dostluk nedir? Sokrates de onlara şu yanıtı vermiş; "Çocukluğumdan beri arzuladığım bir şey vardır. Kimi insan atları olsun ister... Kimi insan köpekleri. Kimisi altını, kimisi de şanı, şerefi; bense bir dostum olsun isterim..."

 

Benim içinde çok değerli olan bu arkadaşlık duygularını, bir şiirimle anlatmak isterim.  

 

“Bir kıvılcımın kalbe düşmesi ve sevgiyle etrafı yakmasıdır.

 

Bir türküyü haykırarak beraber söylemektir.

 

Bir acıyı beraber göğüslemektir ve yaşamı paylaşmaktır.

 

Kurak topraklar için, yağmur gibi yağabilmektir.

 

 

Bazen gözlerinden akan bir damla yaş olabilmektir.

 

Birbirinden yatakları ayrı iki nehrin, aynı yerde denize dökülme sevincidir.

 

Haksızlıklara karşı kol kola direnme zarafetidir.

 

Gidişinde, serde erkeklik var deseler de, ağlayabilme güzelliğidir.”

 

Ahmet Güdücüoğlu

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 521 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Yalnızlığın Hüznü  
» Dünya Çevre Günü
» Dönüşümümüz
» Çocuklar ve Hayalleri
» Unutulmazlar
» Sinemalarım
» Yaşam ne garip
» Doğamızın Geleceği
» Ön Yargılarımız
» Teşekkür etmek ve özür dileyebilmek
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx