23 Haziran 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Çok Bulutlu
YAZAR DETAYI
Derya BALLI
ÇOCUKLARIMIZI KORUMAK
Yazı Tarihi: 19 Temmuz 2017 Çarşamba 10:03

safirpsikoloji@gmail.com

   Haberlerde, gazetelerde, sosyal medyada onlarca kötülük, onlarca çocuğa cinsel istismar olayı okuyoruz ki bunları görmemek için gazete okumaz, haber izlemez olduk. Ama bu kötü gerçeklerle başa çıkmanın yolu bu değil. Ebeveynler olarak bizlerin alması gereken çok önemli önlemler var. Bilinçli ebeveyn, bilinçli çocuk demektir.

   Çocuğun cinsel istismarı 18 yaşını doldurmamış bireylerin yetişkin bir başka kişi tarafından cinsel haz amacıyla kullanılması veya cinsel ilişkiye zorlanmasıdır. Ülkemizde istismar edilenlerin %70’i küçük yaştaki çocuklardır. İstismar edilen çocuklar cinsiyet oranı olarak birbirine yakındır. İstismarcıların ise belirgin bir özelliği olmamakla birlikte pedofili denilen cinsel açıdan çocuklara haz duyan insanların istismara çok daha açık olduğu ortadadır.

   Her eğitim gibi cinsel eğitim ve mahremiyet eğitimi de ailede başlar. Çocuklarımızı koruyabilmek için en önce biz onlara bir birey gibi davranmalı ve cinsel kimliklerini bulmaya başladıkları üç yaşından itibaren mahremiyetlerine saygı duymaya başlamalıyız. Çocuk kendi giyinebiliyorsa ve kendi banyo yapabiliyorsa sadece yardım istediğinde ona yardım etmeli, odalarına kapı tıklatmadan girmemeliyiz. Banyoda da onlar duş alırken perde arkasında durmalı ve kendi kişisel bakım işlerimizde de kapıları açık tutmamalıyız. Bizler de ebeveynler olarak çocuğun yanında giyinmemeli, kapımızı kapatarak kendi mahremiyetimizi çocuklara karşı korumalıyız. Çünkü çocukların ilk örnek aldıkları ebeveynlerinin davranışlarıdır. Çocuklarla uyumak gibi konularda aile içi sınırlar belirlemeliyiz. Kız ve erkek çocuklarını evde yeterli oda varsa 9 yaşından sonra aynı odada yatırmamalıyız. Çocuğumuzun bedeninin kendine ait olduğunu önce ebeveyn olarak bizler kabul etmeliyiz. Zorla ve izinsiz öpmek, yanaklarını sıkıştırmak, onu akrabalarının kucağına oturtmaya çalışmak gibi şeyler kontrolün onda olmadığını düşündürür ve olası bir istismarda da boyun eğmek zorunda bırakır. Unutmamak gerekir ki istismar vakalarının sadece küçük bir kısmı yabancılar tarafından yapılmaktadır. Çocuklarımızın giysi ve iç çamaşırlarını asla başkalarının yanında ya da kamusal alanda değiştirmemeli, onlardan izinsiz vücutlarına dokunmamalıyız.

   Öte yandan cinsel istismar konusuna bakış açımızı gözden geçirmeli ve çocuğa izinsiz dokunmanın, onu gözetlemenin ya da ona cinsel içerikli sözler söylemenin de cinsel istismara girdiğini bilmeliyiz. Çocuğumuza ‘hayır’ demeyi öğretmeli, istemediği şeyler için bu kelimeyi kullanabileceğini söylemeliyiz ve biz de ona örnek olmalıyız. Sıkıntılarında onu tüm beden ve ruhumuzla dinleyerek ona güven vermeli ve sorun olduğunda bize anlatabileceği hissini ona vermeliyiz. Çocuğumuza cinsel organlarını takma isimlerle değil bilimsel isimleriyle öğretmeliyiz. Cinsel eğitim konusunda bilgimiz az ise seminerlere katılıp kitaplar okumalıyız. Çocuğumuzu güvenli internet kullanımıyla ilgili bilgilendirip yaşına göre sınırlamalar getirmeliyiz. Çevremizde konuşulan cinsel istismar olaylarını onlarla konuşmaktan kaçınmamalıyız, böylece gizlenecek bir durum ya da utanılacak bir şey olmadığı duygusunu onlara vermeliyiz.

   Eğer kendinizi bu konuda eksik hissediyorsanız bilgi almak amacıyla ya da destek almak için hemen bir psikologa başvurmalısınız.

Bu yazı 649 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
» RUHSAL ZEKA
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI 2
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI
» AŞK
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU (DSD)Bağlantı
» KAHRAMAN BABALAR
» OKUL FOBİSİ
» BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx