23 Haziran 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Çok Bulutlu
YAZAR DETAYI
Derya BALLI
ÇOCUKLARIMIZI KORUMAK 2
Yazı Tarihi: 26 Temmuz 2017 Çarşamba 07:41

       İstismarın her türlüsü her yaştan insana her şekilde yapılanı kabul edilemez. Çocukların cinsel istismarı ise kendini savunamayacak ve belki de olayı bile anlamayacak olmaları bakımından çok daha ciddi boyutlara ulaşabilecek kadar tehlikeli olmaktadır. Ebeveyn olarak yapacaklarınızın yanı sıra çocuklara öğretebileceğiniz bazı önleyici tedbirler de vardır.

  • Vücudunda bulunan özel alanları ona gösterin. ( Göğüsler ve genital bölgeleri.) Bu alanları mayonun ya da iç çamaşırlarının kapattığı yerler olarak anlatabilirsiniz. İyi (güvenli) dokunma- kötü (güvenli olmayan) dokunma ayrımını ona anlatın. ‘Kişiden izinsiz özel yerlere dokunmak ve bakmak yasaktır’ ı benimsetin ve onun da bunu çiğnememesi gerektiğini söyleyin. Siz de bunu çiğnemeyin. Sadece doktorların bir yerimiz acıdığında ondan ve anne-babadan izin alarak o yerlere bakıp dokunabileceğini söyleyin. Kötü dokunmanın hissettireceği kızgınlık, üzüntü, utanç gibi duyguları konuşun. Birisinin özel yerlerine baktığında veya dokunduğunda ne yapabileceklerini onlara anlatın. Bu çok önemli bir nokta, sakın korkutucu olmayın. 4 ana başlık altında toplarsak;
  • Söyleyebileceğin en sert ve en ciddi biçimde ‘HAYIR.’ de. Sesini yükseltebilir veya çığlık atabilirsin. Oradan uzaklaş ve güvenli bir yere gitmeye çalış. Polis varsa ona söyle. Güvendiğin bir büyüğüne anlat. Büyükler seni dinleyip bu konuda bir şey yapana kadar söylemeye devam et.
  • Sana zarar veren kişi sana bazı yalanlar söyleyebilir bunlara sakın inanma konuşması yapın. Söyleyebilecekleri yalanları şöyle sıralayabiliriz:
  • BU BİZİM SIRRIMIZ: İyi ve zararlı sırlar ayrımını öğretin. Zararlı (ona veya başkasına zarar verebilecek) sırları anne-babanın bilmesi gerektiğini söyleyin.
  • TEHDİT: Sana asla inanmazlar, annen baban seni sevmez. Bunlara asla inanmamaları gerektiğini söyleyin.
  • ÖDÜLLER: sana para veririm, oyuncak alırım. Asla aileden izinsiz hediye kabul etmemeleri gerektiğini söyleyin.
  •  Ayrıca anneni-babanı tanıyorum, seni onlara götüreceğim, beni seni almak için yolladılar gibi şeylere de asla inanmamaları gerektiğini söyleyin.
  • Çocuğunuz 10 yaşından büyükse ve eviniz okula uzaksa ona bir telefon alıp acil durumlarda buradan ulaşabileceğini söyleyebilirsiniz. Bu kadar çok şeyi küçük çocuklar unutabilir, ara ara hatırlatma yapmanız yararlı olacaktır.
  • Çocuklara yabancılarla konuşmamalarını ve onlardan bir şey almamalarını söyleyin. Çocuğun yaşı küçükse sadece anne baba ve çocuğun bildiği bir parola oluşturup onlara ‘Seni ailene götüreceğim.’ gibi laflar eden insanlara bu parolayı sormalarını öğütleyin. Her türlü istismara karşı hiçbir zaman sessiz kalmayın. Eğer bir istismar durumundan şüpheleniliyorsa çocukla suçlamadan ve tam güven vererek konuşmalı, sonra da psikolojik destek alması için uzmana götürmelisiniz.
Bu yazı 695 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
» RUHSAL ZEKA
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI 2
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI
» AŞK
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU (DSD)Bağlantı
» KAHRAMAN BABALAR
» OKUL FOBİSİ
» BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx