23 Haziran 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Çok Bulutlu
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
EKİP ÇALIŞMASI
Yazı Tarihi: 01 Ağustos 2017 Salı 07:46

Yaşamın çeşitli birimlerinde başarılı olmanın yolunun ekip çalışmasından geçtiği söylenir. Fakat bu ekip çalışmasının, faaliyet planı yeterlimidir? Bu sorunun cevabını doğru bir biçimde aramak gerekir. Yaşamın birçok bölümlerinde ekip çalışması çok önemlidir. Bu çalışmaların başarılı bir şekilde yürütüldüğü dönemlerde hep olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Ekip çalışmasının başarısı için tüm katılımcıların ayni düşüncede olmaları, ayni inanç ve duyguları paylaşmaları önemlidir. Bu ortak düşünce ayni çağdaşlık, ayni bilimsellikle yaşama uyarlanmalıdır. Bu yönde yapılacak çalışmalar ilgili kuruluşa başarıyı getirir. Kurumların başarıyı yakalaması bu rekabet ortamında güçlü bir ekip çalışmasıyla mümkündür.

  Fakat incelendiğinde ekip çalışmasının yeterince doğru yapılmadığı görülüyor. Alınan kararların temel sorunların araştırılarak, incelenerek köklü, kalıcı çözümler üretilmediği gözlenmektedir. Geçici kararlarla, günü kurtarma adına çalışmalar yapılmaktadır. Bir başarısızlık anında gerçek sorunlar araştırılmadan, problemin halli yönüne gidilmektedir. Alınan kötü sonuçlarda gerçek nedenler irdelenmeden, ilgili kişilerin değiştirilmesi gibi bireylere dayanan günlük önlemler alınmaktadır. Burada kurumun ortaya koyduğu ilkeler temel alınarak sıkıntıların halli yoluna gidilmelidir. Sadece kişilerle uğraşmak sorunu çözmez. Kurumun kuralları, prensipleri önce gelmelidir. Çözümü kişilerde değil kurumun ilkelerinde aramalıyız. Bunu yaparken de ekip çalışmasının önemi bir daha ortaya çıkmakta.

  Bu grupların uyum içinde, doğruları araştırarak, bilimsel yöntemlerle sorunun üzerine gitmelidirler. Fakat genelde bu uyumun sağlanmadığını görmekteyiz. Ben daha çok bilirim, bu işten daha iyi anlarım anlayışı ekip ruhunun oluşmasını engellemektedir. Sağlıklı olmayan bu tür davranışlar, bu tür yapıcı olmayan eleştiriler ekip faaliyetlerinin doğru yürümesini engeller. Ben bilirim deyip, diğerinin fikrine saygı göstermeyen, kurumun prensiplerini önemsemeyen kişiler sadece çözümsüzlük üretir. Gerçek sorunlar ortada olduğu gibi durur.

  Ekip çalışması, paylaşarak güzellikler üretmenin en güzel yanıdır. Ekibi oluşturan kişiler ortak bir dil, birlikte çalışabilme becerisi, ortak problem çözme yetisi kazanma özelliklerine sahip olmalıdırlar. Bir başarı sonrası biz bunu ekibimizle başardık söylemi elbette güzeldir. Bunu yukarıda belirttiğim gibi kurumun ilkelerine bağlı kalarak, kurumsallaşmanın prensiplerine uyarak devam ettirmek kalıcı başarıları yakalamanın yolunu açacaktır. Bireysel kararlarla kazanılan kazanımların devamlılığı çok kısadır. Başarılar paylaşıldıkça büyür, gelişir ve devamlı olur.“Bir araya gelebilmek başlangıç, bir arada kalabilmek ilerlemedir. Gerçek başarı ise, birlikte çalışabilmektir." H.Ford’un bu güzel sözü bu konuda çok şey ifade etmektedir.


 

Bu yazı 529 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Yalnızlığın Hüznü  
» Dünya Çevre Günü
» Dönüşümümüz
» Çocuklar ve Hayalleri
» Unutulmazlar
» Sinemalarım
» Yaşam ne garip
» Doğamızın Geleceği
» Ön Yargılarımız
» Teşekkür etmek ve özür dileyebilmek
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx