23 Haziran 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Çok Bulutlu
YAZAR DETAYI
Derya BALLI
    ALZHEIMER OLAN KİŞİYE YARDIM ETMEK
Yazı Tarihi: 02 Ağustos 2017 Çarşamba 07:34

                                                

Psikolog ve Aile Danışmanı Derya Ballı/ Safir Psikolojik Danışmanlık ve Gelişim Merkezi 

safirpsikoloji@gmail.com

       Alzheimer, bilişsel fonksiyonların kaybı olan demansın en yaygın formudur. Alzheimer’in ilk belirtisi ise yakın geçmişin unutulmasıdır. Kişiler daha sık unutmaya başlarlar ve hatırlamakta çok güçlük çekerler, bazen hiç hatırlayamazlar. Yaşlandıkça isimleri, telefon numaralarını zaman zaman unutmak normal olsa da bellek kaybının giderek artması Alzheimer'da belirleyicidir. Unutkanlıklarının farkında olmazlar, genelde çevresindekiler fark eder. Günlük işlerini yapma ve planlamada zorlanırlar, basit kelimeleri bile bulmakta zorlanabilir ve uygun olmayan kelimelerle değiştirebilirler. Bu da konuştuklarının ve yazdıklarının anlaşılmasını zorlaştırabilir. Karar verme, yargılama yetenekleri zayıflar, kendi çevrelerinde ve hatta semtlerine gitmekte zorlanırlar, kaybolabilirler, para hesabını karıştırırlar, alışveriş yaparken zorlanmaya başlarlar. Ruh hallerinde çok çabuk değişiklikler yaşayabilirler, çabuk alınabilirler, hemen ağlayabilirler, sinirli ve suçlayıcı olabilirler, kişilik değişimleri yaşayabilirler.

     Alzheimer olan kişi, alışılmadık ve beklenmedik davranışlar sergileyerek, bakıcılarını zor durumda bırakabilir.  Örneğin, duygulanımda yaşanan şiddetli dalgalanmalar, sözel veya fiziksel saldırı, hırçınlık, kelime tekrarlamaları ve amaçsız gezinmek. Bu davranışsal değişiklikler, hem hastada hem de onlara bakan kişilerde engellenmeye ve gerginliğe neden olabilir. Fakat kişinin bunları kendi isteğiyle yapmadığını hatırlamak ve olası nedenleri inceleyip, uygun bakımı sağlayabilmek önemlidir.
      Peki niye bu hareketleri yapabilir?

- Hastalıktan veya ilaçlardan kaynaklanan fiziksel rahatsızlık
-Gürültülü veya çok hareketli ortamlarda aşırı uyarılma
- Tanıdık yerleri, yüzleri veya nesneleri hatırlayamama
-Basit işleri veya aktiviteleri tamamlamada yaşanan zorluklar
-Etkili iletişim kuramama

# Sakin olmaya çalışın ve anlayışlı olun. Sabırlı  ve esnek olun. Tartışmayın ve onu ikna etmeye çalışmayın. İsteklerini dinleyin ve onlara cevap verin. Davranışlarını, sırf size karşı yapılan davranışlar olarak düşünmeyin. Davranışlarını, hastalığın bir gerçeği olarak kabul edin ve bununla baş etmeye çalışın.
# Alzheimer hastalarının oyuncak bebeklerle ya da torunlarıyla ilgilendikleri zaman sakinleştikleri araştırılmış bir olaydır. Ona bir oyuncak bebek alabilirsiniz. Ya da bir saksı çiçek alıp onun sulanmasının sorumluluğunu ona verebilirsiniz. Sorumluluk alan hasta olsun olmasın her yaşlı daha sakin olur ve daha kolay iyileşme gösterir.  Sık sık sizi zor durumda bırakacak davranışlar sergiliyorsa şu soruları sorun:

 - İstenmeyen davranış neydi? Bu kendisine mi yoksa diğerlerine mi zarar veriyor? Davranış ortaya çıkmadan önce ne oldu? Davranışı tetikleyen herhangi bir şey oldu mu? Kişinin ihtiyaç duyduğu veya istediği bir şey var mı? Ortamı değiştirebilir misiniz? Bulunduğunuz yer gürültülü veya kalabalık mı? Oda iyi aydınlatılmış mı? Sakin ve destekleyici bir şekilde davranabiliyor musunuz?

 Eğer davranış belli bir huzursuzluktan ya da olaydan ortaya çıkıyorsa o uyaranları mümkün olduğunca ortadan kaldırın. Kendi sabrınızı deneyin, gerekirse kendiniz için bir psikologa gidin. Yaşlı bakmak başlı başına psikolojiyi derinden etkileyen bir durumdur. Kendi sağlığınızı göz ardı etmeyin. Verdiğiniz tepkiler onu sakinleştirmiyorsa değişik yöntemler deneyin. Rahatlatıcı bir müzik açın, ona kitap okuyun. Eskiden çok sevdiği aktiviteleri yapmaya çalışın.

Bu yazı 659 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
» RUHSAL ZEKA
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI 2
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI
» AŞK
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU (DSD)Bağlantı
» KAHRAMAN BABALAR
» OKUL FOBİSİ
» BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx