21 Temmuz 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Futboldan Beklenenler
Yazı Tarihi: 08 Ağustos 2017 Salı 07:19

Futbol; genel hatlarıyla ele alındığında basit bir oyun gibi görünür. İngiltere’de liman işçilerinin öğle aralarında vakit geçirmek için başladığı ve onların balesi olan bir oyun. Birçok kişi için yirmi iki kişinin bir topun peşinden koştuğu anlamsız bir oyun, kimilerine göre yaşamının büyük bir bölümü ona ayrılmış bir yaşam şeklidir. Sonuç olarak kişilerin birçoğunu kendisine bağlayan sihirli bir güçtür. Günümüzde futbol çok değişmiş ve bir endüstri haline gelmiştir. Tüketim kültürümüzün önemli bir öğesi haline gelen futbol eski birleştirici özelliğinden çok şey kaybetmiş, kişiler üzerinde ayrıştırıcı bir unsur haline gelmiştir. Zira kapital toplumu rekabetçidir. Kulüpler de en çok formayı, en çok bileti, locayı, taraftar kartını ben satacağım yarışı içine girerler. Bu alanda ne kadar başarılı olunursa da taraftarda o kadar mutlu oluyor. Kendi kişisel bütçeleri konusunda bu kadar duyarlı olmayan taraftar, kulübünün ekonomik gücünden mutlu olabiliyor. Bu tür rekabetler sonucu da taraftarlar birbirine düşebiliyor. Endüstriyel rekabet ortamından dolayı da ayrıştırılmış olan taraftarlar, eskiden ne güzel ayrı takımın taraftarlarıyla ayni tribünde bir arada maç izlerdik sözünü tarihe gömmüşlerdir. Günümüzde endüstri haline gelen futbolda maddi açıdan kazananlar kulüp yöneticileri, medya sahipleri, reklamcılar, futbolcular, teknik sorumlular, televizyon yorumcuları, spor yazarları. Ödemede bulunanlar ise müşteri gözüyle bakılan, tuttuğu takımı için güzel duygulara sahip olan taraftarlar.

  Futbolda uluslararası arenada başarı ölçülerimize baktığımızda gerilerde olduğumuzu görüyoruz. Diğer ülkeleri yakalamak İçin neler yapmalıyız. Sportif başarıları yakalayanların, iyi olmalarının sebeplerini iyi bir şekilde araştırmalıyız Avrupa kulüplerinin ekonomik yönden çok güçlü oldukları hepimizce bilinmektedir. Onları ekonomik olarak yakalamak çok güç gibi görünüyor. Chealsea, basından öğrendiğimize göre dört yüz elli milyon sterlin civarında bir bütçe ile futbola yatırım yapmaktadır. Bu rakamlar bizim kulüplerimiz için çok yüksek bütçelerdir. Bundan dolayı zengin kulüplerle ayni kulvarda mücadele çok zor. Bizler onları ancak futbolun sorunlarını, aksaklıklarını doğru teşhisler yaparak aşabilirsek düzlüğe çıkabiliriz. Futbolun yapısal problemlerini olsun, alt yapıdaki temel sorunları olsun ancak bilimin ışığında aşabiliriz Bunun için okulların önemi bir kat daha artmaktadır. Sporun bilimini okumaya okullardan başlamalı ve uygulamasını da ayni şekilde ortaya koymalıyız. Bilimsel öğretiler ışığında uygulamalar devam etmelidir. Gençlerimize bu çağdaş spor anlayışını okulların bünyesinde verilmesi çok uygun olacaktır. Küçük yaştaki sporcu adaylarının spor kulüplerinin yerine, donanımlı eğitimcilerle okullarda uygulamaya başlanmasında daha fayda sağlanacağı inancındayım.

  Futbolda bilimsellikten söz ederken, popüler kültürün etkisinden uzaklaşmak en başta gelmelidir. Örneğin genelde sadece bizde yaygın olan televizyondaki maçtan sonra yapılan yorumlar, futbolumuza ne kazandırmıştır. O tür değerlendirmelerde sadece saha içindeki olaylara bakılır. Gazetede yazılan yorumlar, makaleler sporda bilimin gelişmesi için yeterli olmadığı düşüncesindeyim. Bunun için araştırmaya, incelemeye dayalı kitapların sayısının çok artması gerekmektedir. Ülkemizde birçok spor üzerine eğitim veren kurumlar ve buralarda görev yapan akademisyenler mevcuttur. Bu kültür gücünden yeterince faydalanamamaktayız. Kütüphanelere gittiğinizde spor ile ilgili kitap aradığınızda bulmanız zordur. Ülkemizde bir araştırmaya göre günümüze kadar ancak üç yüze yakın spor konulu kitap yayımlanabilmiştir. İngiltere ye baktığımızda ise sadece yıllık basılan kitap sayısı dört yüze yakındır. Buradan anlaşılmaktadır ki okumanın, araştırmanın önemi çok büyüktür. Spor konusunda akademisyenlerden de yeterince kulüplerimiz faydalanmamaktadır. Ben bu konuyla ilgili Futbolumuzun aydınlık yüzü Metin Kurt’tan söz etmek isterim. Kırklarelili olan ve halka daha yakın olduğu için çizgide dururum diyen, lakabı Çizgi Metin olan Ağabeyimiz o dönemde daha endüstrileştikçe futbolun çirkinleştiğini, batağa saplanacağını vurgulamıştır. Ve o güzel sözünü söylemiştir.

“Futbol arsada güzeldir, borsada değil”

 

Bu yazı 717 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Her şey zamanında güzeldir
» Godot'yu Beklerken
» Çevresel Isınma
» Yaşamımız
» Tatilde Kitap Okumak
» Yalnızlığın Hüznü  
» Dünya Çevre Günü
» Dönüşümümüz
» Çocuklar ve Hayalleri
» Unutulmazlar
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx