10 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Bilgenaz ŞEN
Normalliğin Yazısı
Yazı Tarihi: 08 Ağustos 2017 Salı 07:48

"Veronika Ölmek İstiyor" isimli kitabıyla tanıdığımız Paulo Coelho, kitabında anlattığı Veronika karakteriyle aslında bizlere dünyada "normal"in  olmadığını gösteriyor.

Normal denen şey aslında hiç var olmamış bir gerçeklik. Çoğunluğun bir şeyi doğru kabul etmesine normal diyoruz ve herkes bambaşka yaratılmışsa özünde, o halde neden çoğunluğun doğrusuna uymaya çalışarak kendimize zarar veriyoruz? 

  Yaşamının tekdüzeliğinden sıkılmış, hayatındaki her şeyi belirli bir rutine sığdırmış olan Veronika, bir gün cesaret bulup intihar eder. Girişiminde başarısız olur fakat kaldığı hastane hayatında yeni bir dönüm noktası olacaktır onun için. Yattığı hastane bir tımarhanedir ve bu yüzden bedeninde her şeyi yapabilme özgürlüğünü hisseder. Özgürce geçirdiği bir kaç günün ardından aslında "Gerçek Veronika"yı bulur. Toplumun normları dışında bir kişiliğe sahip olduğunu, bundan korkmadığını ve kendi benliğiyle yaşamaya alışçıkta hayata bağlanmaya başlar. 

Onu iyileştiren şey, kendini bulması olmuştur. 

  Bizler de hayatlarımıza dönüp baktığımızda rutinden başka bir şey göremiyoruz öyle değil mi? Yaratıcılık, huzur, bir şeylerden keyif alma durumu hayatlarımızdan eksilmiş. Kendimize eziyet etmeye başlamışız. En önemlisi de kendimizi "Normal" sayılmak için istemediğimiz şeylerle uğraşıp dururken buluvermişiz. 

  Veronika gibi davranmaya gerek yok değerli okurlarım, sadece düşünün ve toplum değil "siz" olun.

                         

 

Bu yazı 17176 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Normalliğin Yazısı
» Doğaya ve kendine son bir şans!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter