21 Temmuz 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
YAZAR DETAYI
Derya BALLI
ÇOCUKLARA ÖLÜMÜ ANLATMAK
Yazı Tarihi: 09 Ağustos 2017 Çarşamba 07:45

Psikolog ve Aile Danışmanı DERYA BALLI – SAFİR PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

safirpsikoloji@gmail.com

 Birini kaybetmek her insan için yıkıcı ve hüzünlü bir durumdur. Hele ki o kişi yakından sevdiğimiz biriyse… Biz ağlarız, dağılırız, dua ederiz, bazen kendimizi eve kapatırız. Peki ya çocuklarımız? Onlar ölümü nasıl algılarlar? Onlar için ölmek kelimesi ne ifade eder? Elbette ölümü yaşlarına ve gelişimlerine göre farklı şekilde algılarlar. Biz de onlara ölümü anlatırken, büyükbabalarının nereye gittiğini sorduklarında bunu açıklarken ve de onları yas merasimlerine katarken bu farklılıklarını göz önünde bulundurarak davranmalıyız.

   0-2 yaş: Sadece yakınlarının artık olmadığını anlarlar. Ölenin ses, koku vb. özelliklerine ihtiyaç duyabilirler.

   2-6 yaş: 4 yaş çocukları ölüm hakkında sınırlı ve belirsiz anlayışa sahiptirler. Olayın değişebileceğini sanırlar. Yeterince dua edip güçlü dilekte bulunarak olayın değişebileceğine inanırlar.

   6-9 yaş: Ölümün bir son olduğunu algılamaya başlarlar. Ama bir taraftan sihir, düşünce, dileklerle olayın üstesinden gelebileceklerini sanırlar. Ölüme engel olabilecek ya da öleni koruyabileceklerini düşündükleri için suçluluk ve sorumluluk duyabilirler.

   9-12 yaş: Genellikle yaşlıların öldüğünü düşünürler ama anne baba ve yakınlarını kaybedebileceklerini kavramaya başlarlar. Bunlara karşı korku ve kabuslar geliştirirler.

   13-18 yaş: Herkesin başına gelebilecek kaçınılmaz bir durum olduğunu anlarlar. Ergenler felsefe yapar, hayal kurar. ‘Hayat, ölüm nedir?’ vb… Ölümü büyüleyici görürler. Sağken ölene karşı daha iyi davranmalıydım gibi düşüncelere kapılırlar. Kendi ölümlerini ve ne zaman ölümün onlara geleceğini düşünürler. Eğer bu konuyu fazla düşünürlerse hızlı araba kullanma, çok sarhoş olma gibi riskli davranışlara girerler.

   Çocuklara ölüm haberini sessiz bir yerde mümkünse anne ya da baba vermelidir. Sakin ve şefkatli davranarak açık ve anlaşılır terimler kullanarak anlatmalısınız. ‘Çok üzücü bir olay oldu, deden artık yaşamıyor. Kalbi durdu. ’ gibi küçük çocuklara anlatılabilir. ‘Uykuya daldı, uzun bir yolculuğa çıktı, Allah onu yanına aldı.’ demeyin.

Uyumaktan ya da seyahatten korkabilir, Allah’a karşı olumsuz duygular geliştirebilir. Bir gün uyanacak ya da gelecek sanabilir. Basitçe niye öldüğünü anlatın ve duygusal tepkilerine izin verin. Ölen kişiye mektup yazmak iyi gelebilir. Ayrıntılara girmeyin ve onun yanında abartmadan ağlamaktan korkmayın ki ağlamanın kötü bir şey olduğunu sanmasın. Ölümden sonra eve geleceklerden ve törenden bahsedin. Yaşantınızın yeniden düzene gireceğini söyleyin ve mümkün olduğunca kısa zamanda eski düzenini ona verin. ‘İnsanlar ve tüm canlılar doğar, büyür ve ölür.’ diyebilirsiniz. Kabullenmesi uzun sürebilir. Kazalardan, doğal afetlerden korkabilir. Uyku ve yemek sorunu yaşayabilir, size daha çok bağlanıp sizi bırakmak istemeyebilir. Vücut dili ve oyunla kaygılarını ifade eder. Öfkeli ve saldırgan davranabilir, parmak emme gibi davranışları olabilir. Suçluluk duyabilir. Bunlar şiddetli ve uzun sürerse mutlaka psikolojik destek alınmalıdır.

Bu yazı 597 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
» RUHSAL ZEKA
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI 2
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI
» AŞK
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU (DSD)Bağlantı
» KAHRAMAN BABALAR
» OKUL FOBİSİ
» BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx