16 Ağustos 2022 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Göksal ÇİDEM
HİBAKUŞA  -  TRAKUŞA!
Yazı Tarihi: 10 Ağustos 2017 Perşembe 07:03

1945 Yılı 6 Ağustos günü Japonya’nın teslim olmasını isteyen Amerika Hiroşima’ya attığı atom bombasıyla binlerce kişinin ölmesine neden oldu.  Bombanın atılmasından 3 gün sonra Nagazaki’ye ikinci bombayı attı. Atılan 2 bombayla binlerce insan öldü.

Patlamadan sonra sağ kalanlara ‘Hibakuşa’ deniyor. Yıllarca tedavi gören ve bugün yaşları 80 üzerinde yaşayan Hibakuşalar var. Yaşadıkları felaketi genç kuşaklara aktarmak için Dünyayı dolaşıyorlar.

Trakya topraklarına atılan bomba olmasa da,   bomba etkisi yaratan yanlış planlarla veya doğru planların yanlış uygulanması ile Hibakuşa olmasak da, Trakuşa olmaya adım adım yaklaşıyoruz.

Yaklaşık yarım asır önce Trakya’nın su kaynakları üzerinde yapılaşmaya başlayan kirli sanayi ile  Ergeneyi yok ettik.

İstanbul’un meşhur İkitelli OSB’si, Çiftetellisi ile meşhur Trakya’ya geliyor.

Yarım asır önce Çerkezköy-Çorlu bölgesine OSB Çiftetelli ile gelmişti. Çünkü gelen sanayi aş/iş getirecekti. Aş/İş çiftetelli derken Ergene öldü.

Ergenenin Istrancalardan doğduğu gibi nehirler dağlardan doğar, Ovalardan geçer, Bereket saçar denizlere dökülür. Geçtiği yerlere taşıdığı su ile hayat verir.  Ancak Trakya’nın tek akarsuyu  (akarsıvı)  Ergeneden doğduğu dağlarda şimdilik suyu içilirken, Sanayi ile buluştuktan sonra su değil, sıvı akıyor. Geçtiği ovalara bereket değil ölüm saçıyor.

Ergene ölünce, bir şafak vakti Ergene Havzası koruma/kurtarma eylem planı yapıldı. Yapılan plan Ergeneyi Marmara Denizine deşarj etmek. Kirletildikten sonra temizlemeye uğraşacağımıza, Keşke baştan kirletmeseydik. Ergene temiz aksaydı, nehirde canlı hayat ve balıkçılık devam ederdi. İthal dondurulmuş balık yerine Ergeneden balık yer, Ürettiğimiz, pirinç, ayçiçeği, v.b. ürünleri ithal etmez, ne yediğimizi bilirdik.

Yapılan yanlış planlarla gelen kirli sanayi yetmezmiş gibi, Şimdi de Çerkezköy Kapaklı bölgesinde 10 bin hektarlık (100 bin dekar/dönüm) bir alanda yine binlerce fabrika kurulacak. Yarım asır önce sanayi gelirken aş/iş demişlerdi. Önce Ergenenin dereleri ve kolları gitti. Sonra Ergene ve çevresinde ki canlı yaşam yok oldu.  Şimdi Ergene için kurtarma ve koruma eylem planları yapılıyor.. Ergeneden sonra can çekişen Marmara’da ölecek. Bu kadar sanayiyi dar bir alana, Ülke topraklarının sadece 1/33 yani %3’lük bir bölgesine toplamak kalan doğal varlıkları da kaybetmek demek olacaktır.

Bu kadar sanayi için Enerji kaynaklarına ihtiyaç var. Nereden ve nasıl karşılanacak?  Avrupa’nın en önemli doğa alanlarından biri olan Istrancalara RES (Rüzgar Enerji Santralı), Marmara kıyılarına Termik Santral, Karadeniz kıyısına Nükleer, DGÇS (Doğal Gaz Çevrim Santralı) ise her yere.

Tüm bunları yapmak için ormanlara taş, kil, tras, kalker v.b. ocakları açılacak, İstanbul ve Ülkenin nefes borusu Istrancalar yok olacak.  Ondan sonra yine bir şafak vakti veya akşamüzeri, kurtarma planları yapıp fidan dikme seferberliği ilan edilir, Fidan dikilen sahanın önüne de “bereket ormanı” tabelası dikilir. Keşke tabela dikmekle orman o kadar kolay olsa.  

Sonuç… Trakya toprakları kazan dairesi, Marmara Denizi sanayi fosseptiği…

Ayder yaylası kirletildi, rezil edildi. Uzungöl betona boğuldu. Şimdi nasıl kurtarılacağı tartışılıyor..Ergene Kirletildi öldürüldü temizlemek milyar tl  harcıyoruz. Korumak için hiçbir maliyete gerek yokken, Kirletip yok ettikten sonra kurtarmak için çok büyük bedeller ödüyoruz. Istrancaların ormanlarını, longozunu, denizini, İğneada’sını, Kıyıköyü’nü de katlettikten sonra, kurtarmak içinde yeniden bedeller ödenmemeli.  

Japonya’da Atom bombası etkisi ile ortaya çıkan HİBAKUŞALAR, Trakya topraklarında kirletilen hava-toprak-su sonucunda TRAKUŞALAR olur. Sağ kalanlar gelecek nesillere, plansız sanayileşme öncesinde Ergene’de yüzdüklerini, balık tuttuklarını ve sonrasında canlı yaşamın nasıl yok olduğunu anlatırlar. 

 

 

 

 

 

Bu yazı 28081 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Toprak Bayramı!
» Aynı dağın iki nehri
» Coğrafya nehirler için kaderdir
» Bir sulak alan hikayesi Istrancalar İğneada Longoz (Subasar) Ormanları
» 2021’den 2022’ye giderken
» Toprağımızı kayıtsız şartsız korumak zorundayız
» Ahlat ağacını ağlatmayacağız
» Dünya su ve orman günü
» Toprağımızı kayıtsız şartsız korumak zorundayız
» HİBAKUŞA  -  TRAKUŞA!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter