23 Haziran 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Çok Bulutlu
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
ANLAŞTIK!
Yazı Tarihi: 14 Ağustos 2017 Pazartesi 07:01

Semra 13 yaşındayken üzerine kravat baskısı yapılmış tişörtler ve rengi solmuş yıpranmış kotlar modaydı.

Ekonomik kriz döneminde büyümüş ve kıyafete harcayacak parası olmayan biri olmama rağmen ben hiç bu kadar kötü giyinmezdim. Bir gün dışarı çıktığımda Semra’nın garaj yolunun ortasında durup yeni kotunun kenarlarına taş toprak sürerek eskitmeye çalıştığını fark ettim. Parasını yeni ödediği kotu mahvetmesi beni dehşete düşürmüştü. Bu yüzden gidip ona bunu söylemeye karar verdim. Ben ona çocukken yaşadığım yoksulluğu televizyon dizisi tadında dramatize ederek anlatırken o, kotunu taş toprakla zımparalamaya devam etti. Cümlemin sonuna geldiğimde bile onu pişmanlık gözyaşlarına boğmayı başaramayınca bunu neden yaptığını sordum. Gözlerime bile bakmadan
‘’ Yenisini giyemem çünkü’’ dedi.
‘Neden giyemezsin? ‘’
‘’ Giyemem işte. Bu yüzden eski görünmesi için uğraşıyorum’ Bu nasıl mantık böyle? Yeni kıyafetleri mahvetmek ne zamandan beri moda olmaya başlamıştı?
     O her sabah okula giderken gözlerimi dikip ona bakıyor ve iç çekerek; ‘Kızımın kıyafetlerine bak’ diyordum. Üzerinde mavi lekeler ve çizgiler olan babasının eski tişörtünü giyip karşıma dikiliyordu. Ayaklı bir toz bezi gibiydi. Bir de kot pantolonları yok muydu... Kotun beli o kadar aşağıda ki, derin bir nefes alsa belinden kayıp yere düşecekmiş gibi duruyordu. Gerçi düşse nereye gidecekti ki? Pantolonu o kadar dardı ki hareket etmesi bile mucizeydi. Taş toprağın yardımıyla iyice eskiyen parçalarından ip parçaları sarkıyor, yürürken sağa sola sallanıyordu.
   Devamı yarın: Kaynak Tavuk Suyuna Çorba. Sahife: 276-277

 
   HASRETLİK: İslam dininin menettiği huylardan biridir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s): ‘’Hasetten kaçınınız. Çünkü ateş odunları yakıp bitirdiği gibi haset de güzel ameller yer bitirir.’’ Diye buyurmuş.
     Başka bir hadiste de: ‘’Birbirinize buğz etmeyeniz, hasette bulunmayınız, birbirinize darılıp arka çevirmeyeniz. Ey Allah’ ın kulları: kardeş olunuz. Bir Müslüman’a din kardeşini üç günden ziyade terk etmesi (küs durması) helal olmaz.


MOLLA CAMİ’DEN
     Bir zengin ile beraber olursan, rızık için ona bağlanma. Bu cimriyi kendine kefil sanma. Bir düşkünü kendine tanrı seçme.
    

     SADİ’DEN: Çocukluğumda yumruğum kuvvetliydi. Uşakları, kendimden küçükleri incitirdim. Bir gün benden daha güçlü birisinin yumruğunu yedim, bir daha zayıflara eziyet etmedim.

**        **        **       
NEFES: Her nefeste, ömrün bir nefes kısalır.
**        **        **       


GÜNÜN İNCİSİ: Herkesin sizden iyi bir şekilde bahsetmesini mi                                    istiyorsunuz? Öyleyse kendinizi övmeyin.

GÜNÜN SÖZÜ: Kibirli ve cimri adamın ne kadar vasıfları olursa olsun dikkate almayınız.
    
LAFA BAK: Kibir, bir bele bağlanmış taş gibidir. Onunla ne yüzülür ne de uçulur.

DİLİMİN UCU: İğne ile dağları kazarak yerinden kaldırmak gönüllerden kibiri ve gururu çıkartmaktan kolaydır.

BUDA’DAN: İyi işler yapmak, hazineler biriktirmek gibidir. Mucize yaratmak, arzusu ya aç gözlülükten ya da kibirden doğar. Öfke ile konuşulan bir sözcük, en keskin kılıçtır. Aç gözlülük en zehirli yılandır. İhtiras, en şiddetli ateştir. CEHALET, en karanlık gecedir. KISKANÇLIK ve BENCİLLİK, dostlukları bozar. NEFRET: En şiddetli hararettir. KÖTÜ DÜŞÜNCE: En tehlikeli hırsızdır, FAZİLET: En değerli hazinedir.

ŞARAP: Şair Baki, yardımcısını şarap almaya göndermiş. Yardımcısı şarabı aldığı anda tebdili kıyafet gezen padişaha rastlamış.
Padişah: ‘’ Elindeki nedir? ‘’ diye sormuş.
O da:  ‘’ Su ‘’ demiş.
Padişah şişedeki suyun renginin kırmızı olduğunu görünce:
- İyi de demiş. Bu suyun rengi neden kırmızı? diye sert bir sesle sormuş.
O da:
- Efendim bu elimdeki aslında su idi. Fakat padişahın huzuruna çıkınca utancından kızardı, demiş.
İÇME SUYUMUZ

Geçen günlerde Lüleburgaz Belediye Başkanımızın ‘suyu bilinçli kullanın’ sözü internete kadar düştü…

Ne yani bir Cumhurbaşkanı, bir Başbakan, bir Bakan veya herhangi bir Belediye Başkanı halkımızı ilgilendiren ‘su’ gibi önemli bir konuda ikazda bulunamaz mı?

Lüleburgaz’da İstasyon Mahallesi’nde, Diş Hastanesi’nin arkasındaki mahallede, derenin oradaki toprak saha arkasındaki mahalleler ne kullanıyorlar, nasıl su kullanıyorlar biliyor musunuz?

Güneş Mahallesi’nden bir vatandaş mesaj atmış; ‘Bilmem neyi yapacağına Güneş Mahallesi’nin su meselesini hallet…’

Ayrıca Edirne Bayırı’ndan kurulan evler, tesislerin su parası vermediğini biliyor musunuz?

Devlet belediyelere ‘İhtiyaç olan suyu verin ama abone yapmayın’ diyor. Çünkü yukarıda saydıklarım yerler hep bu şekilde su alıyorlar. Peki para veriyorlar mı? Zırnık vermiyorlar…

Peki neden bunu devlet bu şekilde yapıyor.

Çünkü buraları Lüleburgaz’ın imar planına girmiyor.

**        **        **       

Sevgili Lüleburgazlılar. Bu sahifeden ben bile sizlere suyun gelecekte savaş sebebi olacağını yazmıştım. Hem de 4-5 defa…

Lüleburgaz’da öyle mahalleler var ki yılda 10 kilo domates alacak (ki o zamana kadar domates ve diğer sebzeler ucuzlayacak ta ucuzlayacak) ama ayda  70-80 ton su harcıyormuş…

**        **        **       

Sabahları görüyorum, elinde su hortumu yalnız işyerinin önünü sulamıyor, caddeyi suluyor. Yazık değil mi bu boşa giden suya.

‘Yiyin için ama israf etmeyin’ diyor Yüce Peygamberimiz.

 

BALKAN ÇOCUKLARI TENİZ TURNUVASI

25-26-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde Lüleburgaz Teniz Kulübü, Orestiada (Yunanistan), Harmanlı (Bulgaristan), Kırcaali’den (Bulgaristan) 8-12 yaş grupları arasında yaklaşık 60 teniz sporcusunun katılımıyla Balkan Çocukları Teniz Turnuvası yapılacak.

Turnuva, Lüleburgaz Belediyesi organizasyonunda ve Lüleburgaz Tenis Kulübü işbirliğinde gerçekleştirilecek.

 

 

Bu yazı 407 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ANNE SEVGİSİ
» AL BUNU PAYLAŞ
» BİZİ TELEVİZYON VE İNTERNET ŞİŞİRİYOR!
» SİSTEM
» BU DEVLET NASIL YIKILIR?
» DOKTOR SEMMELWEİS
» DOKTOR TAVSİYESİ
» POLDEVİ FELAKETZEDELERİNE YARDIM
» TEDAVİNİN EN UCUZU
» EN ÜSTÜN RÜTBE
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx