22 Mayıs 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
YAZAR DETAYI
Derya BALLI
 ARADIĞIMIZ İLİŞKİ
Yazı Tarihi: 23 Ağustos 2017 Çarşamba 07:35

 İyi bir ilişki için ilk şart nedir diye sorsam size her biriniz başka bir şey söylersiniz. Çünkü her sevgi kendi isteğini, arzusunu doğurur. İlişkinin türü, süresi, birbirini bulma şekli, kişilerin hayattan ve ilişkiden beklentileri, kişilerin yaşı, eğitim durumu, kültürü, bireylerin hayattaki amaçları ve daha bir sürü sebep bu soruya verilecek cevabı değiştirebilir.
   Eğer görücü usulü tanışan bir çifte sorarsanız evlenebileceğim birini isterim demeleri büyük olasılıktır. Fakat uzun yıllar tanışık olan bir çifte sorsanız bu soruya cevapları sevgi, güven vb. gibi kelimeler olabilir.
   İyi bir ilişki tanımı da bireyden bireye farklıdır. Çünkü her zaman dediğimiz gibi her insan farklı dış ve iç özellikleri olan birer bireydir. Her insan özeldir, biriciktir, tektir. Herkesin ortaya çıkmayı bekleyen küçük ya da büyük gizli potansiyelleri vardır. Ve herkesin hayat amacı ve ilişki yaşama biçimleri birbirinden çok farklıdır.
  İlişkilerde bazı görüşler vardır. Ve bunlar genele vurulduğunda nerdeyse çoğu kişinin bir anlaşmaya vardığı maddelerdir. Peki nedir bu sessizce hepimizin istediği ve beklediği davranışlar?

1- Eğer bir ilişkiye başlamak istiyorsanız öncelikle karşı tarafın güvenini kazanmalısınız. Kimse güvenmediği bir insanla bırakın yılları, günler geçirmek istemez.

2- Eğer karşı tarafı etkilemek istiyorsanız bunu kendi yöntemlerinizle yapmalısınız. Onun yöntemini asla bilemezsiniz ve bir süre sonra kendiniz olmadığınız için sorunlar baş gösterir.

3- Kendi yöntemlerinizle etkilemek, onun beğenilerini göz ardı etmeniz anlamına gelmez. Kendinize güvenin, aynı zamanda da onun beğenilerini göz ardı etmeyin.

3- Dürüstlük çok önemlidir. Kendinizi olmadığınız biri gibi anlatmak veya göstermeye çalışmak uzun vadede çöküşe uğrayan bir olaydır.

4- Kendinizi sevmeden başka birini sevemezsiniz. Önce kendinizi sevmeyi öğrenin daha sonra da başka insanları.

5- Değer görmek için önce değerli olduğunuzu bilin. Kendinize değer verin, kendinizi önemseyin. Sonra da ilişkiye başlamak istediğiniz kişiye önce o kişi olduğundan dolayı değer verin.

6- İlgi göstermeyi ya da görmeyi hediyeyle ya da maddi değeri yüksek etkinliklerle değil davranışlarla ve kelimelerle ölçün. Sizi gerçekten severse zaten bunu gözlerinden bile okursunuz.

7- ‘İlk adımı ben atmam o atsın’ gibi klişelerden vazgeçin.  Sevgi her zaman kazanır. Birbirinize açılamıyorsanız bunu kolaylaştırmak için siz adım atın. Ona sevginizi fark ettirin. En kötü eylem eylemsizlikten iyidir.

8- Her türlü insan ilişkisi güven, sadakat, dürüstlük ve saygı-sevgi üzerine kuruludur. Güven verin, saygı duyun, sadık olun, ona karşı açık ve net olun. Bir de unutmadan sevin, yeter ki sevin.

   Bu dünya sevgiyle dönüyor. Sevgi olmadan ne bir çiçek koklayabiliriz, ne insanlara yardım edebiliriz, ne onlarla yaşayabiliriz ne de hayatımızı mutlu sürdürebiliriz.  Siz siz olun kalbinde kötülüğü değil iyiliği, nefreti değil sevgiyi taşıyanlardan olun.

Bu yazı 541 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
» RUHSAL ZEKA
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI 2
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI
» AŞK
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU (DSD)Bağlantı
» KAHRAMAN BABALAR
» OKUL FOBİSİ
» BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx