22 Mayıs 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
ENTERESAN HİKAYELER-11 PSİKOPATA BAĞLAMIŞ ÜST GEÇİT VE PARİS’İ ÖREN ÖRÜMCEK AĞI
Yazı Tarihi: 26 Ağustos 2017 Cumartesi 07:09

Zafer takına çıktığınızda mevzuunun tamamını anlıyorsunuz. Bence bizim Pinokyo’yu buraya getirip en tepeden baktırmakta faide var. Adam bir kere olayın ne olduğunu görse, bırak yarışa girme fıydırmasını, ömür boyu “P” harfini bile kullanamaz. Zafer Takı’nın tepesinden Paris’e bakarken başım dönüyor, midem bulanıyor. Yüksekten değil elbet, yaşatıldığımız kasabanın utancından.
- Sahi insan utanma duygusunu ne ile takas eder de, Pinokyo gibi sallar?
Madam Ji şaşkın şaşkın suratıma bakıyor.
- Utanma duygusu, takas, Pinokyo… Bunların Paris’le ne ilgisi var mösyö. Zaten boyum kadar aklım var!
Koyver gitsin der gibi bakıyorum madam Ji’nin gayet çirkin suratına. Mösyö Pen anlamsız dikeliyor.
- Hadi Lovuer’e gidelim, Mona Lisa merak etmiştir beni !
Esprim gerginliği alıyor. Metroya binelim diyor madam Ji.
- Aaaaaa, ne uğraşcaz be yerin altıyla, minibüs yok mu siz de minibüs?
- O ne ki?
- Şey iste canım, Kasaba içi özel sektör taşıma aracı. Böyle mini minnacık oluyo, balık istifi gidiyorsun. Şehir trafiğini kilitlemeye birebir.
Madam Ji ve Mösyö Pen birbirlerine bakıyorlar. Tehlikeyi sezip aralarına giriyorum. Bunlar ne zaman birbirlerine baksalar ortadan toz oluyorlar bir süre.
- Ya siz de minibüs kooperatifi yok mu?
İkisi de abandone oluyorlar, birbirlerine baktıklarının bile farkında değiller. Hayır Sıla yanımızda olsa sorun değil. Ona da ifrit oluyorum zaten son iki bölümdür. Bir otobüs adamla kadına sattı bizi. Bir kaybolacaklar bekle allah bekle sonra işin yoksa. Madam Ji toparlanıp söze giriyor;
- Şehir içi ulaşım belediyenin asli görevidir, minibüs kooperatifi ne ki? Biz de metro ile otobüsler var sadece, bir de taksiler. Hepsi bu.
“ Salak lan bu Fransızlar” diye geçiriyorum içimden. Bunlarda Şoförler odası bile yoktur eminim. Minibüs yok, kooperatif yok, oda yok başkan seçmek yok. Heyecan sıfır herifçioğullarında. Allah bilir hatların kat katlı hava parası falan da yoktur bu eziklerde. Fakirlerrr…
Metroya iniyoruz. Ben bizdeki Taksim Hacıosman Metrosu sanıyorum aleti. Arkadaş kat kat mekan yapmış adamlar. Mavisi var, sarısı var, yeşili var, kırmızısı var, turuncusu var. Var oğlu var. Örümcek ağı mübarek. İnsanın bakınca başı dönüyor. Belli istasyonlarda birleşiyor tüm hatlar. İsteğin yere trafiğe takılmadan, pisikletlere 1.5 metrelik empati yapacam diye göbeğini çatlatmadan gidiyorsun.
Biletler madam Hidalgo’dan. Paris’in haracını yiyoruz bugün. Arzın merkezine yolculuğumuz yürüyen merdivenler sayesinde saniyelerle sınırlı kalıyor. Bir zamanların “Ayşegül Süpermarkette” kitabının içinde dolaşıyormuş hissine kaptırıyor insan kendini. Sonra bizim yalnızlıktan kendini psikopata bağlayan üst geçidimiz aklıma geliyor. Hani ölüm yolundaki üst geçit. Salakça bir açıklama oldu, özür dilerim. Sanki başka varmış gibi. Kallavi bir küfür savuruyorum bize yaşatılan yoksulluğa. Bizim psikopata bağlamış köprüde bonzai eşliğinde acılı arabesk menüsü varken Metro’da ise içinizi ısıtan harika müzikler dinliyorsunuz. Metro istasyonlarının sanatçıları var. Bilet ederi, gönlünüzden ne koparsa.
Üç durak sonra iniyoruz. Şehir haritasında çok uzun görünen yol beş dakikada bitiyor. Adamların şehir haritası var iyi mi. Gerçi bizde de şehir olsa harita da olur belki. Hava alanında uçaktan iner inmez elinize tutuşturuyorlar. Biz de ise AŞK! Habire paramızı yutan dehşetengiz salaklık.
Metrodan çıkar çıkmaz Louver Müzesi kucaklıyor sizi. Yıllık ziyaretçi geliri bizim kasaba bütçesinden fazla. Dünyanın her yerinden insanlarla dolu uzayıp giden kuyruk. Biz kuyruğa girmiyoruz elbette. Bugün burda raconu madam Hidalgo kesiyor. Özel bir kapıdan giriyoruz müzeye.
Girer girmez kendimi tutamıyorum;
- Yuuuuuuuuuuuh, bu ne be!

Bitmedi gene, Romanya’dan devam edecez el mecbur!

Bu yazı 601 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ŞEVKATLİ HİKAYELER 2
» YİNE SESSİZ SEDASIZ GEÇİRMİŞLER YA KIZ MARİ SEVİM
» ŞEVKATLI HİKAYELER
» OLMADI BE KOÇUM
» HİZMET EKMEK İSE ÖZEL GÜVENLİK PASTADIR.... YİYİN KARDEŞLERİM YİYİİİİİİİİİN
» GRİNWİCH’İ BIRGALAMA ZAMANIDIR KARDEŞLERİM
» PAPUA YENİ GİNE'DEN YENİ GELDİ KARDEŞLERİM
» PİS PİSİ'NE PİSİKLET PİSİ PİSİSİ
» KERTİLEN KENTLİLERİN SESSİZLİĞİ!
» GÖZLERİNİ KASABAYA ADAYAN ADAM ÖZCAN ÇELTİKLİ’YE…
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx