22 Mayıs 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
YAZAR DETAYI
Derya BALLI
  KURBAN BAYRAMI PSİKOLOJİSİ
Yazı Tarihi: 30 Ağustos 2017 Çarşamba 07:38

   Çocuklara özel olarak Kurban Bayramı’nın nasıl aktarılacağı biraz daha hassasiyet isteyen bir konudur. Burada çocuğun yaşı ve gelişimi göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle 7 yaş öncesi soyut kavramların çocuk için henüz netleşmediği dönemde “kurban” “ölüm” gibi sözcükler kullanmaktan kaçınmak faydalı olacaktır.
   Kurban kavramı çocuk sormadığı sürece detaylandırılmamalıdır. Çocuklarımıza bayramı anlatırken kurbanlıkların kesimi üzerinde durmak yerine bayramın ve kurbanın sosyal boyutu üzerinde durulmalıdır. İnsanların bayramda yardımlaştığını, akrabalarını ziyaret ettiğini, durumu olmayan kişilere para ve yiyecek yardımında bulunduğunu anlatmak daha doğru olacaktır. Etin insan sağlığı ve çocukların büyümesi için çok faydalı bir besin olduğu ama durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının yıl içerisinde çok fazla et yiyememelerine rağmen bu bayram sayesinde onlara et yardımında bulunulduğu söylenmelidir. Bu ailelerin çocuklarının et yiyerek mutlu oldukları ve daha sağlıklı olabilecekleri anlatılmalıdır.

   Kurban kesiminin kanlı bir süreç olduğu için çocukların alışık olduğu görüntüler değildir. Bu nedenle Kurban Bayramı boyunca çocukların oldukça hassas olan psikolojilerinin bozulmaması için anne babaların bilinçli olması gerekir.7 yaş altı çocuklar hiçbir şekilde uzaktan dahi olsa kurban kesilmesine şahit olmamalı. 7-12 yaş arası dönemde kurbanın neden kesildiği izah edilmeli ancak kurban kesimini izlemesi konusunda çocuğun duruma yaklaşımı ve sosyal etkenler göz önüne alınarak karara varılmalıdır.
   Doğu kültüründe veya hayvancılığın yaygın olduğu bir kesimde yetişen çocuklar için hayvanların kesilmesi ve etlerinin yenmesi olağan bir durum olarak karşılanabilecekken şehir merkezinde yetişen, buna yabancı ve yapı olarak hassas bir çocuk için travmatik sonuçlara neden olabilecektir. Hassas yapıda olan ve duruma yabancı olan çocukların kurban kesimini izlememesi tercih edilmelidir. Ancak şahit olmuşsa veya olma ihtimali yüksek ise hayvanın canının yanmadığı, hediye edildiği ve bizi besleyeceği için mutlu olduğu aktarılmalıdır.
   Kasaptan alınan bir eti yediği halde kurban etini yemeyen yetişkinler görmekteyiz. Çocuğun gelişimine, yaşına ve duruma tanık oluş biçimine göre çocuk üzerinde ilerideki hayatını etkileyebilecek bazı zararlar bırakabilmektedir. Çocukların kurbanlıklarla duygusal bir bağ kurduklarını zaman zaman görmekteyiz. Çocuklar bu gibi durumlardan mümkün mertebe uzak tutulmaya çalışılmalı ve kurban eti yemek istemeyen çocuk kesinlikle zorlanmamalıdır. Aynı şekilde “Bak bu senin beslediğin koyunun eti” “Dün bahçede duran ineğin eti” ve benzeri cümleler kullanılmamalıdır. Televizyon ve gazetede yer alan ve yetişkinler için bile rahatsız edici olan görüntülerden çocuğu uzak tutmaya çalışmak gerekir. Bu konuda yazılı ve görsel medyaya da etik sorumluluklar düşmektedir.

   Çocuğun yaşı kaç olursa olsun kurban ya da bayram ile ilgili sorduğu sorular yanıtsız bırakılmamalı veya geçiştirilmemelidir. Çocuk görmezden gelinmemeli ve etrafta neler olup bittiğiyle ilgili kendi anlayacağı şekilde bilgilendirilmelidir. Çocukta gözlemlediğiniz uyuyamama, yemek yiyememe, aşırı hareketlenme, tekrarlayıcı sorgulamalar vb. davranış değişikliklerde bir uzmana başvurmanız gerekmektedir.

    Hepinize bol kahkahalı, mutluluk dolu ve keyifle geçirilecek ailenin tüm üyelerinin bir arada olduğu bir bayram diliyorum. Kurban Bayramımız mübarek olsun.

Bu yazı 513 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
» RUHSAL ZEKA
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI 2
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI
» AŞK
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU (DSD)Bağlantı
» KAHRAMAN BABALAR
» OKUL FOBİSİ
» BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx