20 Kasım 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Kapalı
YAZAR DETAYI
Nedim MENEKŞE
KÖY ENSTİTÜLÜLER (15)
Yazı Tarihi: 26 Eylül 2017 Salı 07:49

(GÖREV ŞEHİDİ BİR KÖY ENSTİTÜLÜ)

           SELAHATTİN ŞİMŞEK

(Kayseri-Pazarören Köy Enstitüsü-1944)

 

Selahattin Şimşek, 15.03.1929'da Germerek-Çepni'de doğdu. 1939 yılında girdiği Pazarören Köy Enstitüsü'nü 1944 yılında bitirerek 16 yaşında Sivas'ın Gemerek ilçesinin Dendil köyü'nde öğretmenliğe başladı. Burada 10 yıl çalıştıktan sonra askerlik görevi için

ayrıldı. Askerlik dönüşü bir yıl Tekem Köyü'nde çalıştı. 1957 yılında girdiği Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümü'nü 1959 yılında tamamladı İlköğretim müfettişi olarak Hakkâri’de göreve başladı.

Selahattin Şimşek iyi bir gözlemciydi. Hakkâri’deki müfettişlik görevi ile ilgili notlarını "HAKKÂRİ DEDİKLERİ"  adlı yapıtında topladı.

Selahattin Şimşek gözlemlerini ve gezi notlarını Yeni Ufuklar, Eğitim Yolu, Köy ve Eğitim dergilerinde yayınladı. "Suskunlar" adını taşıyan son yazısı (1. Mayıs 1960 ) Varlık Dergisinde yayınlandı, Yücel, Demet, Varlık, Pazar Postası, Cumhuriyet, Yenilik gibi gazete dergilerde yer aldı.

Selahattin Şimşek'ten bize üç kitap kaldı.

1-"HAKKÂRİ DEDİKLERİ" (Gezi notları 1. baskı 1960, ikinci baskı 1990)

2-"KARA SİVRİ" (Yayla Notları- 1990),

3- "KÖYCÜ OKTAY" (Çocuk romanı 1961-1965-1973 ve 2002 baskıları)

 

"Köycü Oktay" romanı 1975 yılında TRT tarafından "Yılın Çocuk Kitabı" seçildi"

Hakkâri Dedikleri'nde 18, Karasivri'de 17 başlık altında biri birinin devamı sayılabilecek Hakkâri köylerinin ekonomik, sosyal, kültürel durumunu en ince ayrıntıları ile anlatan gezi notları var.

Selahattin Şimşek 5 Mayıs 1960 günü görevi gereği, öğretmen ve okulu görmek üzere sınır köyü Oramar'a doğru katırla yola çıktı. Köye gitmek için Zap Irmağı'nı geçmesi gerekiyordu. Irmak üzerinde köprü yoktu. Irmağı geçmek isterken Zap Nehri'nın azgın ve bulanık suları içinde kayboldu ve bulunamadı.

Selahattin Şimşek "Hakkâri Dedikleri" adlı kitabında Zap Suyu ile ilk karşılaşmasında ölümün burada ne kadar yakın olduğunu şöyle anlatıyor:

"Uçurumlu, kayalık dağlar, dibinde öfkeyle akan Zap, keskin virajlar, önümüzden kaçan yabancıl hayvanlar, yabanlaşmış meyve ağaçları... Doğanın böyle sert çıkışını ilk görüyorum. Kamyonun sarsılmalarını çoktan unutmuş, anlamsız duygulara, bir de can kaygısına düşmüştük. Bir hiç uğruna ölmek, buna derlerdi kesin. "O kadar yakındı ölüm...".

" Bir boğazdan Hakkâri’ye dönüyoruz, aşağısı uçurum. Koca Zap, bir yeşil yılan gibi kıvrılıyor taşların arasında, Bakılmıyor bu korkunçluğa. Buradan düşenin parçası bulunmaz. Gene dualar üfleniyor boşluğa, "Korkunun ecele faydası yok" dedi birisi...

Selahattin Şimşek Zap Nehrini ilk görüşte hissettiği ölüm gerçeği ile bir yıl sonra karşı karşıya geleceğini her halde aklından geçirmiyordu.

Eşi, Pamukpınar Köy Enstitüsü mezunu Mahizer Şimşek "Köycü Oktay"  kitabının 4. baskısının Şubat/2002 tarihli ön sözünde onu şöyle anlatıyor

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   ÖZGÜR YAŞAYACAK ÇOCUKLAR İÇİ

"Selâhattin Şimşek bu kitabı sizlere; özgür doğup, özgür yaşayacak çocuklar için yazdı.

O da sizler gibi okumayı, yazmayı; köyü, köylüleri, köy çocuklarını çok seviyordu. Özellikle köy ve köyün o sağlam temiz havasını soluyan, gözlerinin içi gülen; öğrenmek isteği ile çırpınan köy çocuklarını, sizlerle tanıştırmak istiyordu

Alfabeyi söken, yurdum demeyi, ATATÜRK ve CUMHURİYET demeyi öğrenen bu çocukların neler yapabileceklerini anlatmaya çalıştı.

Okudukça, Selâhattin Şimşek'i sevecek. ve tanıyacaksınız. Köydeki çocuklarına "Günaydın" demeyi, onlarla birlikte olmayı istiyordu. Seve, seve Hakkâri’yi ve köylerini tanımak için gitti. Zap Suyu vadisi, Oramar Çayı ve Cilo Dağları O'nu kucakladı, sevinçliydi. Köy öğretmenleri ve öğrencileri onu bekliyordu.

5 Mayıs 1960'da Zap ırmağını geçerek sınırdaki Oramar Köyü'ne doğru yola çıktı. Irmak üzerinde köprü yoktu. Katırla geçerken, coşkun ve bulanım suların içinde kayboldu ve bulunamadı.

O kendisini sevenlerle yaşayacak. Köydeki çocuklarına "Günaydın Çocuklar" diyemeyecek. Ama ona en güzel ağıdı,  Zap Suyu kıyısındaki çocuklar yakacaklar yüreklerinde

Yazarın kısa yaşamı boyunca yakalamaya çalıştığı tüm güzellikler ve başarılar sizlerin olsun sevgili çocuklar...                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Şubat/2002-Mahizer Şimşek

Selahattin Şimşek'i ve Hakkâri Dedikleri Kitabın arka sayfasında köy enstitülü şair ve yazar Mehmet Başaran şöyle anlatıyor.

"Hakkâri Dedikleri. Anadolu'nun en uç köşesini çarpıcı gerçekleriyle bize tanıtan: doğasını, insanını gerçekçi, bir sanat anlayışıyla yazınımıza kazandıran ilginç bir yapıttır Kendini halkına, toprağına adamış inançlı, coşkulu bir eğitimcini sesi, soluğu duyulur her satırında. İnsan sevgisiyle dolu bir yürek, en kötü koşullarda umarsız bırakılmış insanlara birşeyler ulaştırabilmek için çırpınır. Ve bu yılda can verir sonunda... Hakkâri Dedikleri adlı yapıtta toplanan yazılarında bu gün de pek fazla değişmemiş sorunları, gerçekleri acılığı, gülünçlüğü ile sergiler Selahattin yalın ve ustaca bir anlatımla.”

Bilgiler için "Hakkâri Dedikleri" yapıtından yararlanılmıştır.                                                                                                                                                                                                                                N.MENEKŞE

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

                                                          

 

 

 

 

Bu yazı 551 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 17 Nisan 1940 anısına ON YEDİ NİSANLAR
» 17 Nisan 1940 Anısına
» 17 NİSAN YAKLAŞIRKEN
» ÖĞRETMEN OKULLARININ TOPLUM KALKINMASINDAKİ YERİ VE ÖNEMİ
» BİR KÖY ENSTİTÜLÜ İLE TANIŞALIM
» ÖĞRETMEN PERFORMANS DEĞERLENDİRME VE ADAY ÖĞRETMENLİK İŞ VE İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ (TASLAK)
» BİR VEDA YAZISI
» RECEP BULUT’U (TÜRKÖZ) KAYBETTİK
» YADIRGADILAR BİZİ
» YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLERİ DERNEĞİ MANDOLİN GRUBU VE KOROLARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter