30 Eylül 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Derya BALLI
BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazı Tarihi: 27 Eylül 2017 Çarşamba 07:02

Araştırmalara göre; babaların çocuklarının bakım ve gelişiminde rol almaları hem kendi hayatlarına, hem de aile ve eşlerine olumlu yansıyor.


Bir babanın çocuklarıyla geçirdiği zaman en az üç nedenden ötürü önemlidir:

Birincisi, birlikte vakit geçirmek, bir babanın çocuğunu daha yakından tanımasını sağlar. Bir baba çocuğunun erdemlerini, kötülüğünü, umutlarını ve korkularını, istek ve ideallerini çocuğuyla yeterince zaman geçirerek keşfedebilir.

İkincisi, çocuğu ile çok vakit geçiren bir baba çocuğunun bakımında daha iyi olma eğilimindedir. Birlikte geçirilen zaman, bir babanın çocuğun sevgi, dikkat, yön ve disiplin ihtiyaçlarına daha duyarlı olmasını sağlar.

Üçüncü olarak, çocuklar genellikle zamanı bir ebeveynin onlara olan sevgisinin bir göstergesi olarak görürler. Çocuklar, onlarla vakit geçirirken bir baba sevgisini daha çok hissederler.
Baba efekti doğumdan önce başlar. Araştırmalar, daha çok ilgilenen babaları olan bebeklerin duygusal olarak daha güvenli ve çevrelerini keşfetmek için daha istekli olduklarını gösteriyor. İlgili babaların çocukları okula başlarken kendilerini daha hazır hissederler ve daha az ilgilenen babaları olan çocuklara göre bütün gün evden uzak durma stresinin üstesinden daha kolay gelebilmektedirler. İlgili babaları bulunan kızların benlik saygısı daha yüksektir. İlgili babaların çocuklarının daha yüksek eğitim düzeylerine ulaşması, kariyerlerinde başarı elde etme ve psikolojik mutluluğu yaşama olasılığı daha yüksektir. Babalar ve anneler evde benzersiz ve tamamlayıcı rollere sahipler. Babalar rekabeti, bağımsızlığı ve başarıyı teşvik eder, anneler eşitlik, güvenlik ve işbirliğini teşvik eder.

Babalık rolü tıpkı annelik gibi çocuğa sahip olmayı istemekle başlar. Her iki eşin de çocuk sahibi olmaya karar vermeleri kendilerini bu göreve hazır hissetmeleri önemlidir. Baba adayının çocuklarıyla ilk iletişimleri annenin hamilelik döneminde eşlerine yardımcı olmalarıyla başlar.

Hamileliğin her aşamasını takip etmek, anneye bebeğe hazırlık aşamasında psikolojik destek vermek, bebeğin gelişimini takip etmek, doktor kontrollerinde bulunmak bu role hazırlığın önemli adımlarıdır. Doğumdan itibaren bebeğin ihtiyaçlarının karşılanmasında anneye yardımcı olmak da yine bebekle ilk fiziksel-psikolojik etkileşimin oluşumunda etkilidir. Özellikle babaların bebekleriyle beden temaslarının olması ve göz teması kurmalarının önemi vurgulanmaktadır. Çocuğunun doğumundan itibaren çocuğuyla yoğun bir iletişim halinde olan babaların hayatları boyunca çocuklarıyla daha sağlıklı iletişim kurma olasılıkları artacaktır.
Çocuklar için baba = güvendir. Bu ihtiyaç erkek çocuklarda erkek rolünün tam olarak öğrenilmesi konusunda önem taşırken, kızlarda da erkek rolünü tanıması ve olumlu bir hayat imajı için gereklidir. Özellikle erkek çocuklar cinsel rollerini babalarından öğrenir ve onları taklit ederler. Bazen anneler, oğullarının tıpkı babaları gibi yürüdüklerini, konuştuklarını, jest ve mimiklerinin aynı babaları gibi olduğunu ifade ederler.
Kısaca babalık tıpkı annelik gibi son derece önemli bir roldür. Anne ve baba çocuğun kişiliğinin oluşmasında eşit derecede sorumludurlar.

Haftaya yazımın devamı da gelecek...

Bu yazı 3363 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
» RUHSAL ZEKA
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI 2
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI
» AŞK
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU (DSD)Bağlantı
» KAHRAMAN BABALAR
» OKUL FOBİSİ
» BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter