22 Eylül 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 26°C
Açık
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
YAŞA BE İNTERNAŞYONEL PİNOKYO PAŞA!
Yazı Tarihi: 28 Eylül 2017 Perşembe 09:42

Uçaneller Kuklaevi olarak Türkiye ve Lüleburgaz'ı temsilen TAŞ adlı oyunumuzla katıldığımız ve 10 günde 150 bin kişinin biletli izleyici olarak yer aldığı, yüzlerce gösteri ile dünyanın en önemli kukla festivallerinden biri olan Charleville Meziers'ten oyunlarımızı oynayıp alkışlarımızı heybemize atarak alnımızın akı ile gece yarısı döndük kasabaya.
Saat 02.30 civarıydı kasabaya vardığımızda. Fransız mutfağının iki hafta boyunca ağzımızda bıraktığı buruk tadı bastırmak için festivali kasabanın çorbası ile bitirelim istedik. (Keşke istemeseydik)
Çöpe atılan eski hükümet meydanındaki çorbacılardan birine oturup 4 çorba söyledik. Çorbaları beklerken bir anda ortalık ana baba gününe döndü. Taksilerin biri geliyor biri gidiyordu trafiğe kapalı alana.

Taksilerden inen ecnebi arkadaşlar kırık Türkçeleri ile birbirlerine ve çorba servisi yapan garsona takılıyorlardı. Gayet uluslararası bir durum vardı ortada. Demek biz gittikten sonra kasabada uluslararası bir festival tertip edilmişti. Özellikle Türki Cumhuriyetlerden tamamı bayan sanatçı arkadaşlar gelmişlerdi kasabamıza. (Çekik gözleri, Rusça aksanlı Türkçe konuşma gayretleri beni bu düşünceye yöneltti)
Bu kalabalığı başka türlü açıklamak mümkün görünmedi gözüme. Sanatçı bayanların kıyafetlerine bakınca festivalin büyüklere yönelik olarak tasarlandığı anlaşılıyordu. Sanatçı bayan arkadaşların gösteriyi sokağa taşımaları ve kasabanın ailecek geldiği ve ortak dili olan gece yarısı çorbalarının mekanında sürdürmeleri de alkışa değer bir düşünceydi. Seyircilerin, enteresan kostümlü sanatçı kadınların peşinden gösteriyi adım adım takip etmeleri ise gecenin en enteresan sürprizi oldu benim için.
Kadın Yılı yapmış bir kadronun bu son icraatı ayakta alkışlanacak enteresan ve enternasyonel bir iş olarak tam kafama kazınacakken, kadın sanatçılardan! birinin, kendine sarkan izleyici topluluğuna ana avrat küfrü ve bir diğerinin 100 liraya satılan sulu biraları berberin dükkan önüne boca etmesi ile kendime geldim…
Uluslararası bir etkinlikten gururla kasabamıza döndüğümüz an kasabanın ortak değeri çorba kültürünün, internaşyonel bir pavyon kültürü ile işgal edildiğini öğrenmek canımızı yaktı. Çorbaları yarım bırakıp kalktık masadan.
Garson arkamızdan bağırdı;
-Hayrola abi çorbalarda bir sorun mu var?
-Yok be koçum, çorbalar temiz de kasabanın ortasına internaşyonel kıllar düşmüş!

Dipnot 1: İnternaşyonel'deki "Ş" bilerek yazılmıştır.

Dipnot 2: İçi dışı boş Kadın Yılı'nı allayıp pullayıp ortaya atan, kadının onurunu haybeden maaşa satanlara hassaten selam söyleyip, midelerini evde bıraktıkları bir gece yarısı, taptıkları Pinokyo başefendilerini de yanlarına alarak kasabanın ortak mekanı olan çorbacılara oturup internaşyonel kıllı çorba içmeye davet ediyorum.
Dipnot 3: Yönetilmeyen kasabalar, beyni özürlü bedenler gibidirler. Savrulup savrulup düşerler.
Dipnot 4: Yok edilen sadece ortak çorba kültürümüz değil desem, "Sana ne be sana ne, seni dert mi tutar" diyeceksiniz, biliyorum. Ama gördüğüne gözünü kapatan, duyduğuna kulağını tıkayan ve bildiğini anlatmayıp gagalanmaya ses çıkarmayan bizden değildir…

 

Bu yazı 670 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» A BAKAYIM BENİM GÜZEL MECLİS ÜYESİ KARDEŞLERİM
» BAŞKAN KARDEŞİME KEYİF ÇAYI YAZISI
» TOP SENDE MURAT KARDEŞİM...
» CENNET YOKSULLUĞU
» ŞEVKATLİ HİKAYELER 2
» YİNE SESSİZ SEDASIZ GEÇİRMİŞLER YA KIZ MARİ SEVİM
» ŞEVKATLI HİKAYELER
» OLMADI BE KOÇUM
» HİZMET EKMEK İSE ÖZEL GÜVENLİK PASTADIR.... YİYİN KARDEŞLERİM YİYİİİİİİİİİN
» GRİNWİCH’İ BIRGALAMA ZAMANIDIR KARDEŞLERİM
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx