20 Kasım 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Kapalı
YAZAR DETAYI
Nedim MENEKŞE
KÖY ENSTİTÜLÜLER (19)
Yazı Tarihi: 05 Ekim 2017 Perşembe 07:08

Prof. Dr. ABDULLAH DEMİRTAŞ

(Trabzon Beşikdüzü Köy Enstitüsü-1948)

 

1932 yılında Ordu İli, Ulubey ilçesi, Eymür Köyü'nde doğdu. 1948 yılında Trabzon-Beşikdüzü Köy enstitüsünü bitirdi. Sekiz yıl köylerde öğretmenlik ve başöğretmenlik yaptıktan sonra 1956 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'ne kayıt doldu. 1959 yılında burayı bitirdi.

Bolu, Kastamonu ve Ankara Hasanoğlan ilköğretim okullarında meslek dersleri öğretmenliği ve yöneticilik yaptı. A.B.D.  Western Washington State Üniversitesi’nde (1965) Lisans, Hacettepe Üniversitesinde Yüksek Lisans (1970), A.B.D. Maryland Üniversitesi’nde Eğitim Programları, Yönetim ve Denetim alanlarında doktora (1977) ve ayrıca Catholic Üniversitesi’nde kütüphanecilik ve enformasyon alanlarında Yüksek Lisans (1883) diploması alarak eğitim görmüştür.

Hacettepe Üniversitesinde asistanlık, Yar. Doçentlik ve Doçentlik,(1994-1997), Yüksek öğretim Kurulunda (YÖK) danışmanlık (1994-1997) Süleyman Demirel Üniversitesinde Profesör ve Dekan Yardımcılığı Karadeniz Teknik Üniversitesin ve Rize Eğitim Fakültesi Kurucu Dekanlığı (1997-2000) yapmış olup halen Ankara'da Başkent Üniversitesinde öğretim üyeliği ve yöneticilik yapmaktadır.

İlgi alanı ilköğretim, özellikle kırsal bölge Eğitim Yönetme (Köy Eğitimi) Program Geliştirme Ölçme ve Değerlendirme alanlarıdır. Nitekim Yüksek Lisansını "Köy Enstitülerinin 1943 Öğretim Programlarını Değerlendirme" konusunda yapmış yayımlamıştır. Bir derleme ile Köy Enstitüsü Yıllarına ait program, Yönetmelik ve Tebliğlerinin bir kitap halinde (530 sayfa) toplamıştır. "Çağdaş Eğitim ve Köy Enstitüleri" adında bir inceleme kitabı İzmir-Dikili Belediyesi tarafından yayınlanmıştır

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANI HASAN ALİ YÜCEL OKULUMUZDA

Yıl 1944, Zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel enstitümüzü ziyaret ediyordu.

 Öğleden sonra çift sıra olup yol boyunca öğretmen ve yöneticilerimizle karşıladık. Hepimizi selamladı. Akşam yemeğinden sonra, etüt saatinde açık havada banklar üzerinde oturup toplandık. Bir ilkbahar akşamıydı. Hava açık, ay gökyüzünde dolunay çeklindeydi. Yücel bize bir konuşma yaptı. Hatırladıklarım arasında aklımda kalanlar şunlardı:

"Gençler, sizler öğretmen olunca özellikle köylere gideceksiniz. Orada, o yakından bilip büyüdüğünüz köyde görev yapacak, Cumhuriyetin ideallerini, köyde-şehirde sizler gerçekleştireceksiniz. Karanlıkların içinde parlayan yıldızlar gibi ışık saçacak, gecenin karanlığı kadar acı olan cehaleti yeneceksiniz. Şafak vakti karanlığı gibi yarı cehaletle uğraşacaksınız. Günün ışığı gibi insanları aydınlığa kavuşturacaksınız. Ancak onun ilk şartı; siz kendiniz aydın olmağa çalışacak, kendinizi sürekli yetiştireceksiniz. Geleceği görmeğe çalışacaksınız. Büyük adamlar ve aydınlar, gelecekle bu gün arasında köprü kurabilen ve kendini yetiştirip okuyan, soyut ve eleştirel düşünebilen insanlardır" demişti. Çok etkilenmiştim. Köy öğretmenliğim sırasında kendimi yetiştirmeye, okumaya heveslendim. Bunun sonraları çok faydasını gördüm. Köy enstitülerinde en az yılda 20 kitap okuma ve özetleme zorunluluğunun ne kadar önemli ve göz açıcı olduğunu anlamıştım. O güzel konuşması, hala yıllar sonra bana çok anlamlı bir anı geliyor. Ruhu şad

 

KÖY ENSTİTÜLÜ PROFESÖRLER

 

Ülkenin en uzak köylerinden köy enstitülerinde okuyup Profesörlüğe kadar yükselerek eğitim hayatımıza katkı yapmış köy enstitülüler vardır.

Sayın Pakize Türkoğlu "TONGUÇ VE KÖY ENSTİTÜLER" adlı yapıtının (595) sayfasında:

1-Prof. Dr. Sami Akıncı   (Kepirtepe)

2-Prof. Dr. Ayşe Baysal

3-Prof. Dr. Mürvet Bilen

4-Prof. Dr. Doğan Çağlar

5-Prof. Dr. İ.Etem Başaran

6-Prof. Dr. Yahya Özsoy

7-Prof. Dr. Yahya Kemal Kaya

8-Prof. Dr. Cemal Yıldırım

9-Prof. Dr. Ramiz Aydın

10-Prof. Dr. İsmail Avcı    (Kepirtepe)

11-Prof Dr. Halil Biçer 

12-Prof. Dr. Fikri Cantürk

13-Prof. Dr. Tevfik Karakaya

14-Prof. Dr. Hüsnü Arıcı'nın isimlerini vermektedir.

Bu listede adı bulunmayan Prof. Dr. Abdullah Demirtaş'ı da ilave ettiğimizde; adlarını tespit edebildiğimiz ve tespit edemediğimiz isimlerle birlikte (15) ten fazla Profesör ve sayısız yüksek öğretim kurumlarında ve üniversitelerde görev yapmış köy enstitüsü kökenli eleman vardır 

İletişim kurabildiğim Prof Dr. Abdullah Demirtaş bunlardan sadece bir tanesidir.

 

 

Bu yazı 620 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 17 Nisan 1940 anısına ON YEDİ NİSANLAR
» 17 Nisan 1940 Anısına
» 17 NİSAN YAKLAŞIRKEN
» ÖĞRETMEN OKULLARININ TOPLUM KALKINMASINDAKİ YERİ VE ÖNEMİ
» BİR KÖY ENSTİTÜLÜ İLE TANIŞALIM
» ÖĞRETMEN PERFORMANS DEĞERLENDİRME VE ADAY ÖĞRETMENLİK İŞ VE İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ (TASLAK)
» BİR VEDA YAZISI
» RECEP BULUT’U (TÜRKÖZ) KAYBETTİK
» YADIRGADILAR BİZİ
» YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLERİ DERNEĞİ MANDOLİN GRUBU VE KOROLARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter