21 Ekim 2018 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 15°C
Çok Bulutlu
YAZAR DETAYI
Nedim MENEKŞE
KÖY ENSTİTÜLÜLER (21)
Yazı Tarihi: 09 Ekim 2017 Pazartesi 09:19

MUSTAFA ÜSTÜNDAĞ

(Köy Enstitüsü mezunu bir Milli Eğitim Bakanı)

KONYA-İVRİZ KÖY ENSTİTÜSÜ 1951

              

Ecevit 1974 yılında kurduğu karma hükümette Milli Eğitim Bakanı olarak Konya milletvekili Mustafa Üstündağ’a görev verdi.

Üstündağ, görevini 17.11.1974 tarihine kadar toplam olarak 9 ay 3 gün gibi kısa bir süre sürdürebildi. Fakat Üstündağ’ın bu süre içinde Milli Eğitim Bakanı olarak yaptıkları, gerçekleştirdiği eğitim işleri, günümüzde bile yer yer eğitim dünyasında konuşulmakta, lehte ve aleyhte tartışmalara konu olmaktadır. İşte Bu makalede Milli Eğitim Bakanı olarak Mustafa Üstündağ’ın eğitim alanında gerçekleştirmiş olduğu işler, icraatlar, belgelere dayandırılarak gözler önüne serilmeğe çalışılmıştır.

             Özgeçmişi:

              Mustafa Üstündağ, 1933 yılında, Konya ilinin Seydişehir ilçesinin Ortakaraviran Köyünde doğdu. Babasının adı Hüseyin, annesinin ise Rabia’dır. 1950-1951 öğretim yılı sonunda İvriz Köy Enstitüsünden mezun oldu. Yedi yıl çeşitli köylerde İlkokul Öğretmenliği ve müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1960 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünün Pedagoji(Eğitim) bölümünü bitirdi. Bir süre ilköğretim müfettişi olarak çalıştı. 1962 yılında yedek subay olarak askerlik görevini tamamladıktan sonra, 2,5 yıl Halk Eğitimi Başkanlığı yaptı. 1964 yılında ‘AID’ in açtığı sınavları kazanarak Amerika Birleşik Devletlerine Lisans–üstü eğitim görmek üzere gitti.

              Bu ülkede Wisconsin Üniversitesinde üç yıl öğrenim gördü, “B.S” (Bachelor of Science) ve “M.S” (Master of Science) derecelerini aldı. ABD’den yurda dönünce MEB Halk Eğitimi Genel Müdürlüğünde yedi ay çalıştı.

             1968 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim kadrosuna girdi. Bu üniversitede “Toplumsal Problemler ve Grup Dinamiği” ve “Liderlik” dersleri okuttu.

             1973 yılında Konya’dan milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. 1978-1980 yılları arasında CHP genel sekreterliği yaptı. 12 Eylül Askeri darbesinden sonra CHP genel başkan vekilliği (Bülent Ecevit’in genel başkanlıktan ayrılması nedeniyle) görevinde bulundu..  Bir trafik kazasında yaşamını yitirdi.

           .Eğitim Görüşleri ve İzlediği Eğitim Politikasının Temel Öğeleri:                   Üstündağ’ın eğitim görüşleri ve izlemeyi düşündüğü eğitim ilke ve politikalarının ne olduğu konusunda, 27 Mart 1974 tarihindeki basın toplantısındaki açıklamalarından ve 1974 yılı Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmeleri sırasında MM’de yapmış olduğu konuşmasından önemli bilgiler edinilmiştir.  Üstündağ’ın 27.3.1974 günlü basın toplantısında söyledikleri ertesi gün Milliyet gazetesinde ana hatlarıyla yayınlanmıştı.

 

Dönemin en önemli eğitim dergilerinden biri olan “Eğitim Hareketleri” dergisinde ise Üstündağ’ın basın toplantısında söylediklerinin tamamı yayınlanmış ve eğitim dünyasının bilgisine sunulmuştu. Eğitim Hareketleri Dergisi, Üstündağ’ın basın toplantısında söylediklerini “Milli Eğitim Bakanı Mustafa Üstündağ, eğitim sorunlarını, Cumhuriyetin kuruluş devrelerini andıran yeni bir tutumla aydınlatmaya başladı...” başlığıyla yayınlamıştı. Üstündağ 26.5.1974 günü MM’de bakanlık bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmasında ise sadece Türk eğitim sisteminin sorunları ve kendilerinin bu sorunları nasıl çözecekleri konularına değinmemiş, aynı zamanda bir eğitim bilimci olarak eğitimin birey ve toplum yaşamındaki yeri ve önemiyle ilgili görüşlerini de açıklama fırsatını bulmuştu. (İnternet)

 

Bu yazı 591 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 17 Nisan 1940 anısına ON YEDİ NİSANLAR
» 17 Nisan 1940 Anısına
» 17 NİSAN YAKLAŞIRKEN
» ÖĞRETMEN OKULLARININ TOPLUM KALKINMASINDAKİ YERİ VE ÖNEMİ
» BİR KÖY ENSTİTÜLÜ İLE TANIŞALIM
» ÖĞRETMEN PERFORMANS DEĞERLENDİRME VE ADAY ÖĞRETMENLİK İŞ VE İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ (TASLAK)
» BİR VEDA YAZISI
» RECEP BULUT’U (TÜRKÖZ) KAYBETTİK
» YADIRGADILAR BİZİ
» YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLERİ DERNEĞİ MANDOLİN GRUBU VE KOROLARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx