20 Kasım 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Kapalı
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
ŞAPŞALLIK SÖZLÜĞÜ
Yazı Tarihi: 11 Ekim 2017 Çarşamba 07:44

Uzun ama ince bir yazı. Bizim yetersiz bakiyelerin övündüğü ve ödül aldıklarını ilan ettikleri 25 projenin kısa hikayeleri. Okuyun açılırsınız :

1- 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği
Bizim kasabaya armağan ettiğimiz, ama sonrasında teyze yeğen, yiyen yiyemeyen kurs öğretmenlerine kurban edilmiş balkanlar arası etkinlik.

2- 2016 Kadın Yılı
Aynı yıl içinde 11 -14 yaşlarında bir grup kız çocuğuna toplu tecavüzler gerçekleşti kasabada. Yüzlerce kadın işten atıldı ve yine cesaretli olan 300 tanesi erkeklerden gördüğü şiddet nedeniyle savcılığa başvurdu. Başvuracak cesareti olmayanlar hala dayak yemeye devam ediyorlar! Kadınlar bu yılda yapılan bir ankette en az güvendikleri kurumun Belediye olduğunu belirttiler. Mor şemsiyeli teyze ve alkışçı kızlarının bol bol fotoğraf çektirip face sayfalarında yayınladıkları yıl olarak tarihe geçti.

3- Akıllı Şehir Kullanıcısı
Şapşallığın tepe noktası bütçe ütücüsü proje. Akıllı telefon kullanımının yaş ortalamasının 3'e düştüğü günümüzde evlere verilecek tabletlerle 112'yi acilen aramayı sağladığı düşünülen ama 250 denek üzerinde denenip iflas eden kasabanın bütçe hortumu!

4- Atıksu Arıtma Tesisi
Bizimkilerle hiç ilgisi olmayan, Avrupa Birliği fonları ile yapılan ve yakın gelecekte sarf malzemeleri ve işletme maliyetleri ile bütçeye musallat olacak mekan. Buradan çıkanlar vahşi çöplüğün örtülmesinde kullanılıyor ve olası bir metan gazı sıkışmasına katalizör olarak işlev görüyorlar.

5- Atölyeler
Para karşılığı kurs öğretmenlerinin çocuklarda sanat körlüğü yarattığı uygulamalar. Eğer kurs öğretmeni florosanlı ise (parlak ya ondan) parayı belediye ödüyor, değilse kurs öğretmeni belediyeye kira, velilerde kurs öğretmenine ya da ilgili derneğe kurs ücreti ödüyorlar.

6- Bilgi Belge Yönetim Sistemi
Kendisine bağlı birim tarafından gelinine ihale verildiğini bir türlü Kevser Hanıma ve Pinokyo'ya bildiremeyen tuhaf sistem. Bir nevi soba kurumu…

7- Bilişim Garaj Akademisi
Açıklaması zor ama terk edilmiş pazar yerinde kiralanamayan boş bir dükkanda tercih edilmiş çocuklara logodan robot yaptırılan yer. Lüleburgaz'da 30 bin çocuk ve genç var ve milyonlarımızı götüren bu tuhaflıktan yararlanan çocuk sayısı 300’ü geçmiyor.

8- Cinsiyet Eşitlikçi Yaklaşım ve Yönetici Kadınlar
Sırf cinsiyet eşitliği olsun diye 115 bin kişinin yaşadığı şehrin imar ve şehircilik bölümünün başına inşaat teknikerinin atandığı tuhaflık. Yeteneğin eğitim ve zeka ile değil de cinsiyet ile şekillendiğini şekillendiğini sananların orta çağ icadı.

9- Çınaraltı Sohbetleri
İki kere yapılıp üçüncüde belediye personeli dışında gelen olmayınca "Merdiven Altı Sohbetlerine" çevrilen 1.5 saatlik meşhurları teşhir projesi.

10- Çocuk Sokağı
Çocuklarının ısrarına dayanamayan babaların gün boyu araçlarını park ettikleri ve tabelasının önü çöp dağı olan ara sokak.
"Çocuk bölümünü ara ara bulamazsın" adlı araba parkı projesi.

11- Deniz ve Orman Kampı
Buna şapka çıkartırım. Tabi her yıl "Edirne'den yeğenim" hönkürmeleri ile listeye dahil edilme bölümleri hariç

12- Engelsiz Yaşam
Engelliler için tahsis edilmiş araçların efor engelli veteranların seyahatlerine tahsis edildiği, tırtıklı yolun tam ortasına elektrik direği ya da beton saksı dikilen yaşam türü.

13- Kent Çekirdeği Yayalaştırma Projesi
İki ana arterin trafiğe kapandığı, sadece kasabanın Kim Hong Ju’sunun arabasını park edebildiği, motosikletle yaya çiğnenebilen alan.

14- Lüleburgaz Kadın Davul Ritm Grubu
Kadınların da davul çalabildiğini gösteren bir kaç atımlık çalışma. Buna ilişkin dünya örneklerini daha önce paylaşmıştım. Sayfama bakın beni uğraştırmayın.

15- Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi
12 milyon denip 25 milyona hepimize çakılan Şevket beyin sucuklu yumurta dükkanı. İhalesi Şevket'te kalsın diye iki kere iptal edilen, müdürünün öğrenim durumuna göre ihaleye çıkılan, her tarafı iki yılda dökülen alttan ısıtmalı Japon mucizesi. Burada spor yapmak isteyenlerin para vermesi yetmiyor. Kasabanın Kim Hong Ju'sundan yazılı izin alması gereken mekan.

16- Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi
Açılınca ne olacağı kestirilemediği için bir türlü açılamayan mekan. ,Benim kooperatifim senin kooperatifin kavgası nedeniyle kadınların kanlı bıçaklı edildiği beton bloklar. Ayrıca ödüllü projesinde Kadın Sığınma Evi bile olan, ama bu evlerin adresinin gizli olması gerçeğini bilmeyen mimarlarca tasarlanıp kendilerine eşek yükü ile para verilen kasaba ibiği

17- Lüleburgaz Yıldızları Motosiklet Bisiklet Akademisi
İşlevini planlayanların bile anlayamadığı 11 milyona mal olan, alçaklı yüksekli beton yol.

18- Mahalle Kahvaltıları
Şevket beyin ekonomik sıkışıklığının aşılması için planlanan ve iki üç yıl önce dört beş mahallede gerçekleştirilen toplaşma hali. Sıkışıklık bitti toplaşmalar atta gitti…

19- Müdürler Sunumu
Müdürlerin müdürlere sunum yaptığı, soru sormak isteyen vatandaşa Pinokyo'nun hönkürdüğü, hal binası nahiyesinin geleneksel yıllık masturbatif toplantı şeysi.

20- Müzik Atölyesi
Bütün kızlar toplaştık toplaştık şeysi. Son dönemde inovatif girişimci sayesinde bardaklısı da yapıldı.

21- Resim ve Heykel Sempozyumu
Tüm Türkiye'yi makul ücret karşılığı toptan dolaşan bir grup sanatçıya meydanda heykel yaptırma ve bu heykelleri depoda saklama sanatı. Sempozyum kısmı işin ibiği. Ötmüyor ama yıllardır yapılmasa da afili gösteriyor.

22- Sokollu Külliyesi Hamamı Restorasyon Projesi
Tarihi hamamdan toplantı salonu çıkartılan ve yandaş lokantacıya ucuz olsun diye üçgen beton tepe yapmasına izin verilerek Mimar Sinan'ın kemiklerini sızlatan restorantayson, atmasyon türünde bir tarih katliamı…

23- Trakya Kalkınma Ajansı İşbirliği Protokolü
Yapmayan belediyenin dövüldüğü protokol türü.

24- Varlık Yönetimi Projesi
Bunu bilmiyorum bak. Varlık Fonu gibi bir şey olsa gerek. Kasabalının donuna kadar ütülenmesinin afili adı olabilir. Ama emin değilim.

25- Avrupa Yerel Demokrasi Haftası
Çiçek verirken belediye müdürlerinin de sürüklenip telef edildiği, çiçek verme esnasında karşısındakine bakacak yüzü olmadığı için çiçek demetinin namüsait yerlere uzatıldığı şenlik şeysi.

İnanmayacaksınız ama bu Projelerin tamamı Lüleburgaz’ı Geleceğin Şehri ve Yılın En İyi ilçe Belediyesi yapmış.

 

Bu yazı 780 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MAVİ APLI PERFORMANS AYALİ
» EP GEYİK EP GEYİK NEREYE KADAR SEMT PAZARLARI İÇİN BİR DENEME!
» AKLIMDA DELİ FİKİRLER
» GÜNAYDIN KARDEŞLERİM!
» ŞAİBELİ KAYNANANIN KERMESİ MÜZEYMİŞ YA KIZ MARİ SEVİM
» A BAKAYIM BENİM GÜZEL MECLİS ÜYESİ KARDEŞLERİM
» BAŞKAN KARDEŞİME KEYİF ÇAYI YAZISI
» TOP SENDE MURAT KARDEŞİM...
» CENNET YOKSULLUĞU
» ŞEVKATLİ HİKAYELER 2
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter