20 Kasım 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Kapalı
YAZAR DETAYI
Uğur Karyağdı-FIDE National Instructor
Yazı Tarihi: 19 Ekim 2017 Perşembe 09:50
Merhaba Satranç severler. 2017 Avrupa Kulüpler Kupası Satranç Şampiyonasına ülkemiz olarak Antalya'da ev sahipliği yaptık. Bölgemiz Ulusal Hakemlerinden  (NA) Rafet Gülmez inde görev aldığı organizasyonda  başarılı bir görev sergiledi, kendisini tebrik ederim.Bu büyük organizasyondan sizlere bahsetmek istiyorum.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamayı sizlerle paylaşmak istedim.

2017 AVRUPA ŞAMPİYONLARI: GLOBUS VE BATUM NONA SATRANÇ KULÜBÜ

TSF SATRANÇTA “DÜNYANIN EN BAŞARILI ORGANİZASYONUNA” İMZA ATTI

TSF BAŞKANI GÜLKIZ TULAY:

“DÜNYAYA BENZERSİZ BİR SPOR ŞÖLENİ SUNDUK”

ECU BAŞKANI ZURAB AZMAİPARASHVİLİ:

“TÜRKİYE MÜKEMMEL BİR ORGANİZASYONA İMZA ATTI”

Dünya satrancının kalbi Türkiye’de attı. Dünyanın en prestijli spor organizasyonlarından biri olan “Avrupa Kulüpler Kupası” 38 ülkeden 300’ü aşkın sporcunun katılımıyla Türkiye Satranç Federasyonu'nun (TSF) organizasyonuyla Antalya’da gerçekleştirildi. Son tura kadar müthiş bir heyecanın devam ettiği Avrupa Kulüpler Kupası’nda, Avrupa şampiyonu genel kategoride Globus(Rusya), kadınlarda ise Batum Nona Satranç Kulübü(Gürcistan) oldu. Dünya satranç otoriteleri, Türkiye Satranç Federasyonu'nun organizasyonuna övgüler yağdırdı.

KAPANIŞ TÖRENİ COŞKULU GEÇTİ

Dünyanın en güçlü satranç kulüpleri ve sporcularının buluştuğu dev turnuvanın kapanış törenine, Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) Başkanı Kirsan Ilyumzhinov, ECU Başkanı Zurab Azmaiparashvili, Dünya Satranç Federasyonu Asbaşkanı ve TSF Başkanı Gülkız Tulay, FIDE Kongre Üyeleri, TSF Başkan Vekilleri Prof. Dr. Yusuf Doğruer, Aşkın Keleş, Yönetim Kurulu Üyesi – Etkinlik Direktörü Özgür Solakoğlu ve satranç otoriteleri katıldı. ECU Başkanı Azmaiparashvili, yaptığı konuşmada TSF'yi “Bugüne kadar düzenlenen en iyi Avrupa Kulüpler Kupasına imza attınız” sözleriyle kutladı. Azmaiparashvili "TSF, bir organizasyonda ne yapılması gerekiyorsa mükemmel derecede yaptı” ifadelerini de kullandı.

TULAY: “DÜNYA SATRANÇ OTORİTELERİNİN TAKDİRİNİ KAZANIYORUZ”

Dünyaca ünlü usta sporcuları Türkiye’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu kaydeden TSF Başkanı Gülkız Tulay da,  konuşmasında şunları söyledi:

“Federasyon olarak 2017 Avrupa Kulüpler Kupası ve 88. FIDE Kongresi gibi iki dev organizasyonu ülkemizin ev sahipliğinde başarıyla gerçekleştirdik. Ülkemizin cennet köşesi Antalya’ya gelen konuklarımız ile hamlelerimizi dostluk ve barış için yaptık. Türkiye artık bir satranç ülkesi... Bunu sadece biz değil dünya satranç otoriteleri de söylüyor. Hem sportif başarılarımız ile hem de organizasyonel yetkinliğimiz ile emin adımlarla zirveye yürüyoruz. Türk satrancı olarak organizasyon başarımızla da dünya satranç kamuoyunun takdirini kazandık. Satranç dünyası Türkiye’yi ayakta alkışladı. Dünyanın her tarafından tebrik mesajları aldık. Dünyaya benzersiz bir spor şöleni sunmaktan onur duyuyoruz.

2018 Dünya Gençler Satranç Şampiyonası ve 2018 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı'nda da yine dünyanın dört bir yanından sporcuyu ülkemizde ağırlayacak ve örnek organizasyonlara imza atacağız. Kalitesiyle dünya satranç kamuoyunun takdirini kazanan 20'ye yakın uluslararası açık satranç turnuvasını Türkiye'de düzenliyoruz. Dünyanın her yerinden satranç severleri, unutamayacakları hamleleri yapmak üzere, rüya ülke olan Türkiye’ye davet ediyorum."

DÜNYA YILDIZLARININ MÜCADELESİ NEFESLERİ KESTİ

Avrupa Kulüpler Kupası’nda aralarında Almanya, Romanya, İsviçre'nin de bulunduğu 38 ülkeden, 36 genel 12 kadın olmak üzere 48 takımı ve 300’ü aşkın sporcu müthiş bir mücadele verdi. Dünyaca ünlü 85 büyükustanın (GM), 40 uluslararası ustanın (IM), 10 kadın büyük ustanın (WGM), 42 FIDE ustasının (FM), 6 kadın uluslararası ustanın (WIM) ve 12 kadın FIDE ustasının (WFM) nefes kesen maçlarına sahne olan Avrupa Kulüpler Kupası’nda, şampiyon 7 turun sonunda belli oldu ve Avrupa’nın en büyüğü genel kategoride Globus Satranç Kulübü oldu. Kupada ikinciliği Alkaloid elde ederken, üçüncü ise Odlar Yurdu oldu. Kadınlarda ise şampiyon Batum Satranç Kulübü Nona olurken, 2’inci Odlar Yurdu ve 3’üncü ise Bossa Nova oldu. Şampiyonada dağıtılan para ödülünün toplamı da 34 bin Euro oldu.

TSF HAKKINDA

Türkiye Satranç Federasyonu’nun (TSF) temel görevleri arasında satranç sporu ile ilgili etkinlikleri düzenlemek; Türkiye’yi uluslararası faaliyetlerde temsil etmek; müsabaka, kamp, çalışma ve diğer faaliyetleri yürütmek; uluslararası kurs, seminer, panel, sempozyum ve spor organizasyonları düzenlemek; uluslararası müsabakalara iştirak edecek milli takım sporcuları ile teknik kadroyu seçerek, seçilen takımların müsabakalara hazırlanmalarını ve katılmalarını sağlamak; başarılı sporcuların yetişmesi için gerekli tedbirleri almak ve ödüllendirmek yer almaktadır. 81 il ve 500’ü aşkın ilçede örgütlü TSF’ye kayıtlı 782 bin 444 lisanslı sporcu bulunurken, Türkiye lisanslı sporcu sayısı bakımından dünyanın üst sıralarında yer almaktadır. TSF bünyesinde ayrıca 1900 satranç kulübü, 185 eğitim merkezi, 84 bin 852 antrenör, 8 bin 496 hakem bulunmaktadır. Türkiye'de 11 Büyükusta (GM), 2 Kadın Büyükusta (WGM), 23 Uluslararası Usta (IM), 4 Kadın Uluslararası Usta (WIM), 62 Fide Ustası (FM), 13 Kadın Fide Ustası (WFM), 28 Usta Adayı (CM) ve 23 Kadın Usta Adayı (WCM) olmak üzere 166 unvanlı satranç sporcusu bulunmaktadır. Satranç sporunda Türkiye 2002-2017 döneminde 143 altın, 118 gümüş, 128 bronz olmak üzere toplam 389 madalya kazanmıştır. Türkiye, 1998-2016 döneminde 60 dolayında uluslararası satranç karşılaşması etkinliğine ev sahipliği yapmıştır. 2005 yılında MEB ile imzalanan protokolünün ardından satranç ilkokullarda seçmeli ders olmuş, müfredat içinde yer aldığı 2005-2014 yılları arasında okullarda yaklaşık 15 bin satranç sınıfı açılmış, 3 milyon öğrenci satrancı seçmiş ve 91 bin 500 adet satranç takımı dağıtılmıştır. TSF’nin 2005 yılından beri ana sponsoru Türkiye İş Bankası olup, 2007–2017 döneminde okullardaki “Türkiye İş Bankası Satranç Sınıfı” sayısı 20 bine ulaşmıştır. TSF hakkında detaylı bilgiye http://www.tsf.org.tr/ internet adresinden ulaşılabilir.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada gördüğünüz gibi her konuya değinilmiş. Sizlerle burada Satranç ile ilgili haberleri paylaşmaya devam edeceğim ve bu paylaşımlardan sonra sizlere Satranç Bulmacaları ekleyip biraz da eğleneceğiz…

 

 

 

 

 

Bu yazı 950 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Merhaba satranç severler
» Merhaba Satranç severler
» Merhaba Satranç severler.
» Merhaba Satranç severler
» Merhaba Satranç severler
» Merhaba Satranç severler
»
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter