30 Eylül 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Derya BALLI
DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
Yazı Tarihi: 25 Ekim 2017 Çarşamba 07:32

Geçen hafta doğum sonrası depresyonun belirtilerinden bahsetmiştik. Şimdi de bakalım bu depresyon türü için ne yapabiliriz? Unutmayın, her zaman yardım istemek mümkündür – ve aynı zamanda kendinize yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Siz adım atmazsanız kimse size yardım edemez. Ancak bunun yanında mutlaka bir uzmana gitmelisiniz.


• Bir şeylerin yanlış gittiğini kabul edin.
• Eşinizle ve/veya arkadaşınızla veya akrabanızla ne hissettiğiniz hakkında konuşun.
• Unutmayın ve sabredin İYİLEŞECEKSİNİZ.
• Doktorunuzla veya psikologunuzla konuşun.
  Doğum sonrası depresyonunun birçok sebebi olabilir ve aynı zamanda birçok farklı tedavileri de olabilir. Depresyon ilaçları size yardımcı olabilir, ancak bebeğinizi emzirirken ilaç alamayabilirsiniz. Bu konuda doktorunuza danışın. Bu ilaçlar özellikle depresyondan kaynaklanan, iştah kesilmesi, uykusuzluk, halsizlik gibi fiziksel belirtileri gidermede faydalı olabilirler. Eğer, doktorunuz size depresyon ilaçları yazarsa, ilaçların etkisini göstermesinin iki hafta kadar zaman aldığını unutmayın. Bu ilaçların normalde bağımlılık yapmadığına inanılmakla birlikte, her ilaçta olduğu gibi aniden kesmemek gerekir. Reçetede belirtilmiş miktarın tamamını almak önemlidir, bu da genelde altı ay kadardır.
    Peki ya psikoterapi?

Araştırmalar doğum sonrası depresyonunda, konuşarak tedavinin çok etkili olduğunu göstermiştir. Psikologlar olarak bizler sizinle geçmişinizde, sizi rahatsız eden ve şimdiki durumla ilişkisi olan olaylar hakkında konuşabileceğimiz gibi, nasıl hissettiğiniz ve neler düşündüğünüzle ilgili de konuşabiliriz. Bu seansların gidişatına ve sizin ne kadar hazır olduğunuza bağlı olarak değişebilir.
Kendi kendinize de bazı basit uygulamalarla yardım edebilirisiniz. Bunlar;

• Duygularınızla ilgili konuşmak önemlidir. Eşinizle konuşmak zor gelebilir, ancak duygularınızı sürekli kendinize saklarsanız, eşiniz de kendini soyutlanmış hissedebilir. Bu, özellikle cinsel ilişkiden soğuduysanız daha da çok olur.
• Her gün, bütün gün boyunca yalnız kalmamaya çalışın. Arkadaşlarınızı ve başka anneleri görmeye özen gösterin.
• Size teklif edilen her türlü pratik yardımı kabul edin. Yardım isterken utanmayın veya kabul ederken suçluluk hissetmeyin. Ağır depresyon geçiren kadınların, bazı ev işleri veya çocuk bakımı konusunda yardım almaya hakları olabilir.
• Mükemmel ev kadını olmaya çalışmayın. Evin mükemmel şekilde derli toplu olup olmadığı önemli değildir. Yapmanız gereken işleri en aza indirmeye çalışın.
• Mümkün olduğunca çok dinlenin, çünkü yorgunluğun depresyonu arttırdığı düşünülmektedir.
• İyi beslenin.
• Kendinize zaman ayırın. Bu tamamen hayalci gelebilir, ama uzun bir banyo, bir yürüyüş, veya yarım saatliğine bir magazin okumak bile dinlenmenizi sağlayabilir.
• Egzersiz özellikle faydalı olabilir.

 

Bu yazı 3190 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
» RUHSAL ZEKA
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI 2
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI
» AŞK
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU (DSD)Bağlantı
» KAHRAMAN BABALAR
» OKUL FOBİSİ
» BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter