18 Ocak 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Naci SUSAR
ÖDEVLER VE ÖĞLE YEMEĞİ SÜRESİ
Yazı Tarihi: 28 Ekim 2017 Cumartesi 07:28

Değerli gazete okurları, ben emekli bir öğretmen olup, geçmişte eğitim ve öğretimin içersinde tecrübe kazanmış bir kişi olarak bu yazımda ev ödevleri ve öğle yemek sürelerindeki şikayetleri ve yetersizliğinden bahsedeceğim.

Çevremden aldığım, izlediğim ve yakinen de yaşadığıma göre, zira torunlarımdan biri de 5’inci sınıfa gidiyor, okullarında seçmeli yetiştirme kursları var. Bence olması gerekli ve de faydalı olmakta.

Ancak kurslar saat 5’i bulmakta, ondan sonra eve gelecekler, oyun ve dinlenmeleri gerekir. Bazı uygulamalara bakıyoruz ki epeyce fazla ödevler verilince de o gün oyun ve dinlenmeleri olmuyor.

Bu çocukların mahallede oyun oynamaya ihtiyaçları var.

Ben kendi torunlarımdan biliyor ve görüyorum. Aktiviteleri epeyce fazla. Kısacası ödevler biraz fazla veriliyor ve oyun oynamaya, dinlenmeye zamanları kalmıyor.

Yanlış anlaşılmasın, yapılan eğitim ve öğretimin yanlışlığından bahsetmiyorum. Bu mesele, eğitim öğretim şuralarında tecrübeli akademisyenler ve eğitimcilerin işidir.

Evet son senelerde öğretimde bizlerin zamanındaki gibi fazla anlatım yok. Hatta benim de çok önemsediğim muhakeme gücüne dayalı öğrenme ve deneye dayalı uygulamalar var. Bunlar son derece doğru ve faydalı olmaktadır.

Benim itirazım çocukların okul dışı zamanlarında sokak oyunlarını rahatça oynayabilecekleri yeşil alanların olması, bir de onlara bu oyun zamanlarının verilmesi.

Ancak eğer ev ödevleri çok sürelerini alırsa bu mümkün olmamaktadır.

Diğer bir konu da öğle yemeği için verilen sürenin yetersizliğidir. Zira öğretme ve aktiviteler için vücudun yeterli beslenmesi gerekmektedir.

Çocuklar 12:00 civarı okuldan çıkıyor.

Eve 12:20 civarında geliyorlar. Ellerini yıkayıp, yemeğe oturup 10-15 dakikayı geçmeyen alelacele yenen bir öğle yemeği ve okula yetişme telaşı başlıyor. Bence öğle yemeği süreleri 15 dakika kadar uzatılabilir. Tabi ki bu benim epeyce fazla velilerin düşünceleri. Kararı ilgililer verirler.

Benim hayalim, tüm devlet okullarında bilimsel bir beslenme programı ile öğle tatillerinde tüm okul öğrencilerine sağlıklı bir öğle yemeği menüsü sunulmasıdır.

Elbette bu da bir gün, gün gelecek hayal olmaktan öte gerçekleşecektir.

Olursa öğrenciler hem sağlıklı, hem de yeterli kaloriyi ve diğer besin maddelerini akademik ölçülerde almış olarak eğitim ve öğretimlerine devam edeceklerdir.

Böyle bir uygulama neticesinde de okul öğrencilerinin başarıları katlanacaktır.

Üstelik en büyük kazanç da sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sağlamış olmak olacaktır.

Böyle günleri görmek ve yaşamak dileğiyle, hoşça kalınız.

 

Bu yazı 23625 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Çevrene Bak
» GÜNDOĞARKEN
» ÖDEVLER VE ÖĞLE YEMEĞİ SÜRESİ
» STRES
» ALIŞKANLIKLAR
» ARI VE BAL
» UYKU VE UZUN YAŞAMA
» YİNE GELDİ SONBAHAR!
» MEYVELER
» DOĞA VE SAĞLIK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter