22 Ekim 2018 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 10°C
Parçalı Bulutlu
YAZAR DETAYI
Uğur Karyağdı-FIDE National Instructor
Merhaba Satranç severler
Yazı Tarihi: 03 Kasım 2017 Cuma 07:17

Bu haftaki yazımda sizlere satranç eğitiminde devam konusuna geçen haftadan kaldığım yerden yazmaya devam edeceğim.

Doğru bir eğitim için bilimsel seçim metotlarının yanı sıra doğal seçim yöntemi maalesef daha yaygın olarak kullanılmakta.

Bu metotların en iyisi bilimsel seçim yöntemidir. Bu yöntemle erken yaşta spora yönlendirilen öğrenci daha başarılı olduğu gözlenmiştir. Bu metot bilgisine sahip antrenörler ile iletişime geçtiğinizde sizlere yardımcı olacaklarına eminim. Birde metropollerde son yıllarda kurulan yetenek ölçüm merkezlerinin de yararlı olacağına eminim.

Satranca yeteneği olan bir oyuncu bulduğumuzda bu konuyu ilk olarak ailesiyle görüşmekteyiz. Her ne kadar yetenekli dahi olsa ailelerin planlarında olmadığı sürece yeteneğin ilerlemesi de durmakta. Doğru bir satranç eğitimi için yetenekli bir oyuncunun ilk yapması gereken doğru bir antrenörle bireysel antrenörlük sözleşmesi yapmasını öneririm. Bu sayede eğitim programına değişik yerlerde devam ediyor olsa dahi bireysel antrenörü sayesinde doğru bir şekilde çalışmaya devam edecektir.

 Gurup ile yapılan çalışmaların her zaman bireyselde sıkıntıları gözlenmektedir. Buda oyuncuların algı ve planlama seviyelerinin farklılığıyla ilgilidir. Bu grup çalışmalarında benim yaptığım güzel bir uygulama bulunmakta sizlerle bunu paylaşmak istedim. Milli takımlarda görevli antrenörler ile konuşup geliştirdiğim bir yöntem. Grubun değeri yöntemi . Grup çalışmalarında takımın ederini belirleyen en zayıf olan oyuncudur. Bu oyunculara yönelik olan her çalışma grubun ederini arttırmakta ve bu sayede başarı daha çabuk sağlanmaktadır. Olayı basit bir şekilde matematiksel olarak anlatacak olursak maksimum değerlere ulaşan bir oyuncunun değerini geliştirmek zorken seviyesi düşük olan oyuncuyu kazanıp grup ortalamasını yükseltmek daha kolay olmaktadır. Takım yarışmalarında bir tane oyuncuya yönelik çalışma yapan kulüp ve okullar kaybetmekte iken bu yöntem ile çalışan takımlar daha başarılı olmaktadır.

Satranç ile ilgili son haberlere gelecek olursak.

Çorlu 100. Yıl Rotary Kulübü ‘’ 10 Kasım Atatürk’ü Anma’’ Satranç Turnuvası 04.11.2017-05.11.2017 tarihleri arasında Çorlu Özel Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Okullarında gerçekleştirilecek olup 3 Kategoride katılım sağlanabilecektir. Minikler (2011-2010-2009), Küçükler (2008-2007-2006), Yıldızlar (2005-2004-2003) Toplam 120 kişi kontenjanlıdır. Başvurular tekirdag.tsf.org.tr sayfasından yapılabilir.

Geçen haftaki 5 hamle mat sorusunun cevabı.

1) Pg5 – Şe5  2) Ab1-Şd6 3) Ad2-Şe5 4) Şd8-Şd6  5) Ac4#

 

 

Bu yazı 645 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Merhaba satranç severler
» Merhaba Satranç severler
» Merhaba Satranç severler.
» Merhaba Satranç severler
» Merhaba Satranç severler
» Merhaba Satranç severler
»
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx