18 Ocak 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 9°C
Parçalı Bulutlu
YAZAR DETAYI
Uğur Karyağdı-FIDE National Instructor
Merhaba Satranç severler
Yazı Tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe 07:34

Bu hafta Girit'te düzenlenen 2017 Avrupa Takımlar Şampiyonası sona erdi.

 Ukrayna ile berabere kalan Azerbaycan ve Almanya'yı 3-1 yenen Rusya açık kategoride zirveyi 14 puanla paylaştı ve averajla birinci Azerbaycan takımı oldu. 13 puanlı iki takımdan Ukrayna üçüncü ve bizi 2,5-1,5 yenen Hırvatistan dördüncü sırayı elde etti. Eğer maçı alabilsek 3-4. sıraları paylaşan ekip biz olacaktık ama satrançta elbette kaybetmek de var.

Kırk ülkenin katıldığı turnuvada Türkiye milli takımımız son Dünya Şampiyonasında birinci olan Levon Aronian’ın da yarıştığı Ermenistan Milli takımının önünde yer alarak 11. sırada yarışmaları tamamladı.

 Takımımızda yer alan GM (Grand Master-Büyük Usta) Dragon Solak 4,5 pts. , GM Mustafa Yılmaz 3,5 pts. , GM Emre Can 4,5 pts. , GM Vahap Sanal 6,0 pts. ve IM Mert Yılmazyerli 1,0 pts.’lik performanslar sergilediler.

 Elinize, yüreğinize ve zekânıza sağlık. Son yıllarda Türkiye olarak satranca yapılan yatırımların meyvelerini topladığımız dönemdeyiz. Çok değil beş yıllık süre içerisinde Dünya Şampiyonalarında birinci olabileceğimiz bir jenerasyon seyrediyoruz. Bireyseldeki başarı istatistiklerine bakıldığında bunu görebiliyoruz.

Kadınlarda ise şampiyon neredeyse tura girmeden belliydi ancak Rusya yine de finali güzel yapmak istedi ve Ermenistan'ı 3,5-0,5 yenerek bir anlamda şampiyonluğunu tahta başında kutlamış oldu. İkinci sırayı üç puan geriden gelen 14 puanlı Gürcistan alırken, üçüncülüğü ise son tur 4-0 kaybettiğimiz 13 puanlı Ukrayna takımı elde etti. Son iki tur iki satranç devi Rusya ve Ukrayna karşısında kötü bir finale sahne olsa da kadın satranççılarımız da zirve yarışının uzun bir süre ortağı konumundaydılar. Üstelik bunu biraz belki WGM Öztürk dışında ekstra bireysel performanslar göstermeden başarmaları, takımımızın henüz kadın satrancının devleri Rusya, Gürcistan, Ukrayna ve Polonya kadar olmasa da onların hemen altında yer alan üst sınıf bir ekip olduğunun bir göstergesi. Son iki turda alınan yenilgilerle turnuvayı 10-13. sıraları paylaşarak averajla 13. olarak tamamlasak da belki son tur biraz daha iyi bir eşleşmeyle ilk beşte bitirmemiz işten bile değildi.

IM Ekaterina Atalik 4,0 pts. , WGM Betül Cemre Yıldız Kadıoğlu 3,0 pts. , WGM Kübra Öztürk 5,5 pts. , WIN Khayala Isgandarova 2,5 pts. ve WFM Irmak Arda Çağıl 0,5 pts.‘lik performanslar sergilediler.

Şimdi yerel haberlerimize gelecek olursak Satrançta birçok kurum ve kuruluşların benden turnuva istemi oluyor. Bu konuyu Türkiye Satranç Federasyonu İl Temsilcimiz Bülent Buğday ile konuştum. Çok yakında ilimizde yapılacak olan turnuva haberlerini buradan bildireceğim.

Geçen haftaki 5 hamle mat sorularının cevapları.

1) Fa7 – Şd5 2) d4-Şc6 3) a6-Şd5 4) Fc5-Şc4 5) Ae3#

1) Af2 – Şe5 2) Ag4+ - Şd5 3) Ae7+ - Şd6 4) Af5+ - Şd5 5) e4#

 

Bu yazı 681 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Merhaba satranç severler
» Merhaba Satranç severler
» Merhaba Satranç severler.
» Merhaba Satranç severler
» Merhaba Satranç severler
» Merhaba Satranç severler
»
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter