03 Mart 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Vicdan ALADAĞ
İklim Zirvesi’nde bugünü ve geleceği etkileyen kararlar alınacak
Yazı Tarihi: 14 Kasım 2017 Salı 07:39

Dünya liderlerini bir araya getiren Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi, Almanya'nın Bonn kentinde başladı. Bugünü ve geleceği etkileyen kararların alınacağı zirve öncesinde Türkiye’den katılan 12 sivil toplum kuruluşunun (STK) sekretaryasını TEMA Vakfı yürütmektedir.

İklim Zirvesi olarak bilinen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 23. Taraflar Konferansı, 6-17 Kasım tarihleri arasında Almanya'nın Bonn kentinde düzenleniyor. Toplantıya katılmak üzere Bonn’da bulunan TEMA Vakfı Temsilcileri, “İklim Zirvesi öncesi, 4 Kasım’da geniş katılımlı bir iklim eylemi gerçekleştirildi. Dünyanın farklı yerlerinden gelen binlerce kişi farklı dillerde hep bir ağızdan “fosil yakıtlara hayır” mesajı verdi.

6 Kasım’da başlayan İklim Zirvesi ise tüm dünyanın gündeminde önemli bir yer tutuyor. Sivil toplum ile kamu diyaloğu açısından fırsatlar sunan zirve sırasında Türkiye'den gelen sivil toplum temsilcileri bir taraftan müzakereleri izlerken diğer taraftan yan etkinlikler düzenleyecek ve Türkiye heyetine yönelik temaslarda bulunacaklar. Bu kapsamda TEMA Vakfı'nın da sekretaryasını yürüttüğü ve 12 STK’nın oluşturduğu İklim Ağı olarak 16 Kasım'da gerçekleştirilecek panellerde, karar alıcıları fosil yakıtlardan vazgeçerek iklim değişikliğine karşı harekete geçmeye çağıracağız.

 

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ÇEVRE HAKKI BOYUTU VAR

İklim Zirvesi boyunca devletler, tüm canlıların bugününü ve geleceğini etkileyen kararlar alacaklar. Bu nedenle zirveye katılan sivil toplum temsilcileri, iklim değişikliği ile ilgili acil atılması gereken adımlara, özellikle en büyük karbon salınımına neden olan kömürlü enerji politikalarından vazgeçilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. İklim değişikliğinin çevre hakkı boyutu da sivil toplum temsilcilerinin dikkat çektiği bir diğer nokta olarak öne çıkıyor. Çevre hakkı açısından bakıldığında iklim değişikliği, insanların sağlıklı çevrede yaşama haklarını ellerinden alıyor ve iklim adaletsizliğine neden oluyor. Dünya genelinde iklim değişikliğine en az katkısı olan toplumlar, bu durumdan en fazla etkilenen kesimi oluşturuyor.

 

KENTLERİN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUMDAKİ ÖNEMİ TARTIŞILDI

İklim Zirvesi kapsamında İklim Ağı tarafından 8 Kasım’da “Devlet Dışı Aktörlerin Paris Sonrası Dönemdeki Artan Rolü: İklim Değişikliğinin Sebebi ve Çözümü Olarak Kentler” başlıklı bir panel gerçekleştirildi. Panelde kentlerin iklim değişikliğine uyum ve azaltım konusundaki rolleri irdelendi. Ayrıca panelde iklim değişikliği etki ve risklerinin yoğunlaştığı kentsel alanların uyum konusundaki önemi tartışıldı. İklim Zirvesi 17 Kasım’a kadar devam edecek.

                                                           

 

Bu yazı 2615 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Hayrettin Karaca anısına anlamlı proje
» Coğrafyamızı yakından ilgilendiren rapor artık Türkçe!
» Yaşamın temel kaynakları: Toprak ve Su
» Madde 6’ya Hayır!
» Maden ihaleleri  tehdit ediyor
» Türkiye’de yanan orman alanlarının %98’i insan kaynaklı
» Yaşamak için Yaşatmak Zorundayız
» TEMA Vakfı: Kanal İstanbul Projesi’nin ÇED olumlu kararını hukuka, kamu yararına ve bilimsel gerçeklere uygun bulmuyoruz
» “YERKÜREYE SAYGI GÖNÜLLÜLERİ” İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELEDE TOPLUMA ÖNCÜLÜK EDECEK
» DÜNYA’NIN ENERJİ GÖRÜNÜMÜ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter