04 Mart 2021 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Vicdan ALADAĞ
Toprak bozulumu!
Yazı Tarihi: 25 Kasım 2017 Cumartesi 07:35

Vakfımız, bu yıl Erozyonla Mücadele Haftası'nda toprak bozulumu konusuna vurgu yapıyor. Toprak bozulumu; toprak kaybı ve toprağın üretkenliğindeki azalmayı gündeme getirmektedir. Toprak,, gıda, ilaç, temiz su temini, üretim, su ve besin döngüsü ile iklim ve su rejimini düzenleme, karadaki tüm canlıların yaşamlarına ortam sağlama gibi çok sayıda hizmet üretiyor. Toprak bozulumu, tüm canlılar için yaşamsal önemi olan toprağın sunduğu hizmetlerin azalmasına neden olmaktadır. Tüm karasal yaşam doğrudan toprağa bağlıdır ve yaşam toprakta filizlenir. Toprak bozulumu insanlığın ve seslerini duyamadığımız tüm canlıların yaşam hakkı ve yaşam kalitesini etkiler. Bu nedenle ülke genelinde toprak yürüyüşleri, tanıtım ve bilgilendirme için stant çalışmaları ve eğitim etkinlikleri yaparak toprak bozulumuna dikkat çekilecektir.

TOPRAK KARNEMIZ ZAYIFLARLA DOLU

Toprağın yaşamsal önemine rağmen yeterince korunmamaktadır. Türkiye’de ve dünyada toprak bozulumu son derece önemli boyutlara ulaşmıştır. Dünyada ekilebilir arazilerin %33’ü toprak bozulumuna uğramıştır. Türkiye’de erozyon; hala en büyük toprak bozulumu nedenlerinin başında gelmektedir. Topraklarımızın yüzde 86’sında erozyon görülmektedir. Erozyonla toprağın en verimli olan ve ona hayat veren üst kısmını kaybediyoruz. Büyüyen kentler ve tarım topraklarının tarım dışı alanlara tahsisi nedeniyle verimli tarım alanları beton ve asfalt ile örtülüyor. Oysa toprak yaşamın kaynağıdır. Sadece insanlar için değil, karada yaşayan tüm canlıların varlığı toprağa bağlıdır. Toprak insanlık için barış, huzur ve zenginliktir. Bugün dünyada fakirlik, savaş ve huzursuzluk olan bölgelere dikkatlice baktığınızda toprağın verimsizleştiği ve çöle dönüştüğü bölgeler olduğunu görürüz. Buna rağmen bugün toprak varlığının ekonomik, sosyal ve ekolojik önemi yeterince anlaşılmamaktadır. Çünkü dünyada toprakların 1/3’ü insan eliyle bozuluma uğramış durumda. Koruma tedbiri alınmadan yapılan toprak işlemesi erozyonu arttırırken bilinçsizce yapılan gübreleme de toprağın kimyasını bozuyor. Pestisit olarak isimlendirilen tarım kimyasalları toprak canlılarını yok ediyor. Toprak ekosistemini bozan tüm bu uygulamalarla toprak verimsizleştiriliyor. Ayrıca kentleşme arttıkça toprak ile bağı azalıyor. Toprak bozulumu kentte veya kırda herkesin sorunudur. Bu nedenle Erozyonla Mücadele Haftası’nda tüm bunlara dokunmayı, toprağın yaşamımıza ve diğer canlılar için önemine dikkat çekmeyi, toprak hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz.

SÜRDÜRÜLEBILIR TARIM VE TOPRAK YÖNETIMI VAZGEÇILMEZ

Toprakların korunması için önlemler alınması gerektiği ve kötü gidişi tersine çevirmenin mümkün olduğu görüşündeyiz. Erozyon ve toprak bozulumunu önleyebilmek için sürdürülebilir arazi yönetimi yapılması büyük önem taşımaktadır. Arazi işleyenlerin ve karar vericilerin erozyonu önleyen ve toprağı koruyucu tedbirler alması önem arz ediyor. İşlemesiz tarım yapılması ya da toprak işleme sayısının azaltılması, eğimli arazilerde seki teraslar tesis edilmesi, eğim yönünde sürüm yapılmaması gibi çok temel tedbirler uygulanarak erozyon büyük ölçüde kontrol altına alınabilir. Bireyler de bu kapsamda yürütülen teraslama, ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmalarına, meraların ve ormanların korunmasına destek verebilir, toprak kaybına karşı farkındalık çalışmalarına katkı sağlayabilirler. Kamunun yapması gereken önemli çalışmalar da var. Örneğin; tarım arazilerinde teras tesisine destek verilmesi, yeşil gübreleme, ürün rotasyonu gibi uygulamalara teşvik edici mekanizmalar oluşturulmalıdır.

 

 

Bu yazı 3743 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Hayrettin Karaca anısına anlamlı proje
» Coğrafyamızı yakından ilgilendiren rapor artık Türkçe!
» Yaşamın temel kaynakları: Toprak ve Su
» Madde 6’ya Hayır!
» Maden ihaleleri  tehdit ediyor
» Türkiye’de yanan orman alanlarının %98’i insan kaynaklı
» Yaşamak için Yaşatmak Zorundayız
» TEMA Vakfı: Kanal İstanbul Projesi’nin ÇED olumlu kararını hukuka, kamu yararına ve bilimsel gerçeklere uygun bulmuyoruz
» “YERKÜREYE SAYGI GÖNÜLLÜLERİ” İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELEDE TOPLUMA ÖNCÜLÜK EDECEK
» DÜNYA’NIN ENERJİ GÖRÜNÜMÜ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter