07 Mart 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ali ÇEVİK
ÇÖP KASABA
Yazı Tarihi: 28 Kasım 2017 Salı 07:27

Çöple gelen çöple gidecek kasabamızın Şehr-i emini. Kasabamızın çöp sorunu halen devam etmekte. Apartman duvarlarında başka apartman sakinlerinin çöplerini dökmemeleri konusundaki uyarı yazıları renk renk boy göstermekte, uyarılar biraz da terbiye sınırlarını aşmış görülmektedir.

İş yeri sahipleri kafalarına estiği gibi yasak koymakta kaldırımlara ‘Buraya çöp atmayın’ yazılı dubalar koymakta, komşusu olan ve çöpünü on-on beş dakika önce çıkarmak zorunda kalan daire sakinleri ile komşuluk ilişkileri bozulmakta, sert tartışmalar hatta kavgalar yaşanmaktadır.

Kaldırımlara konulan çöp poşetleri on-on beş dakikalık zaman içinde bütün gün aç kalmış kedi ve köpekler tarafından anında parçalanmakta etrafa saçılmaktadır.

Kaldırımlar, parçalanan bu poşetlerden dökülen evsel artıklarla simsiyah olmakta, kokudan rahatsızlık duyulmaktadır.

Evsel atıkların çıkarıldığı bu noktaların zaman zaman ilaçlanması yani dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Kasabamızda ne yazık ki bu uygulamalar hiç görülmemekte, burada üreyen sinek, sivrisinek vs gibi haşerat sağlığımızı tehdit eder noktaya gelmektedir.

Okula gitmekte olan çocuklarımızı veya oradan geçmekte olan büyükleri çöpün başına üşüşmüş kedi ve köpekler tehdit olarak algılamakta, içgüdüsel olarak saldırmaktadırlar.

Zaman zaman kasaba sakinlerinin yaptığı uyarılar şehr-i eminin bir kulağından girmekte diğer kulağından çıkmaktadır.

Görüldüğü kadarı ile de şehr-i emine söz geçirecek, ona öncelikleri anlatacak göremediği kasaba sorunlarını hatırlatacak dirayetli meclis üyeleri bulunmamaktadır.

Adını akademi koyduğu, gençlik adına, yıldızlar adına, motosiklet, bisiklet adına, kadın adına içine para ile girilebilen, girenin de olmadığı bomboş binalar yapılmakta, onlar da atıl durmaktadır.

Yeşil alana yapılan Lezzet Yüksek Okulu (akademisi) bir ucube olarak yıkılacağı günü beklemektedir.

Bir vatandaşımızın park yapılmak üzere yeşil alan olarak bedelsiz terk ettiği yere Lezzet Yüksek Okulu yapmak, yıllarca mahkemelerde sürünmek hangi aklın ürünüdür acaba?

Şimdi bedelsiz alınan yere yüklüce bedel ödenecek, üzerine kanunsuz, usulsüz yapılan binanın akıbeti ne olacak, bunları soracak babayiğit bir meclis üyesi yok mu? Arkadaşlar belediye 5 milyon zarara uğratıldı, siz konu mankeni misiniz?

Hizmet yapılırken öncelik hesabına göre yapılır, kasabanın önceliği bu atıl duran kademiler olmamalıydı.

On sekiz yıl görevde olan sayın başkan, İstasyon yolundaki vahşi depolama halen devam ediyor. Daha ne kadar devam edecek?

KIRKAB adı altında Lüleburgaz’ı çöp merkezi, Eskitaşlı köyümüzü de çöp köy yapacak büyük projeniz, köylünün, azaların ve muhtarın dik duruşu, tarihe geçecek direnişi sayesinde başarısız oldu.

Sağır sultanlar dahi anladı, hedefiniz büyük projeler arkasından muhtemel bütün şehir belediye başkanlığı, zaten siz de çeşitli platformlarda dile getirdiniz.

Yaz ayları ve bilhassa lodos estiği zaman kasabanın güneyi kokudan geçilmiyor.

Üstüne üstlük artırma tesislerinden çıkan ağır metaller ve kimyasal maddelerle dolu o çamuru da vahşi depolama alanına dökmekteymişsiniz. Çevreye duyarlı vatandaşlarımızın bu konuyu enine boyuna düşünmesini, doğacak zararları hesap etmesini bekliyorum.

Anadolumuzun nüfusu yirmi bin civarında olan kasabaları dahi çöp arıtma, çöp ayrıştırma tesislerini kendi ihtiyaçlarını giderecek şekilde yaptılar, yapıyorlar. İnternet ortamında bu tesisleri görebilir, inceleyebilirsiniz.

Kasabadan, ilçeden toplanan atıklar burada ayrıştırılarak değerlendirilmekte bir kısmı kazanılmakta bir kısmı imha edilmekte neticede bu tesisler görevini yapmakta ve yerleşim alanları etrafında bizde olduğu gibi etrafı kokuya boğan, tarlaları atık poşet tarlasına çeviren, yer altı sularını kirleten vahşi depolama alanları görülmemektedir.

Sayın hemşehrilerimiz, önceliğimiz atıl duran, üçe hesaplanıp on üçe mal olan, yeşil alanlara yapılan akademiler olmamalıydı. Önceliğimiz çöpleri zamanında, çağdaş belediyelerin yaptığı gibi usulüne uygun toplamak, sağlık şartlarını sağlamak, vahşi depolamadan vaz geçerek kasabamızın ihtiyacına cevap verecek ve bunu başarmış kasabaların da deneyiminden faydalanarak çöp ayrıştırma tesisleri kurmak olmalıdır.

Belediye imkanlarını başka hesaplar ile çarçur etmek yerine acilen bu tesisi hayata geçirmek önceliğimiz olmalıdır.

 

Bu yazı 3744 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BAŞKAN FİRARDA
» EV SAHİBİ KİMDİ?
» PANCAR BAHANE RANT ŞAHANE
» KONGRELERİN ARDINDAN
» Kasabanın kötü adamları
» DEĞERLERİNİZE SAHİP ÇIKIN!
» BAŞKANA SORUŞTURMA
» ÇÖP KASABA
» Unutmadım ki?
» YILAN HİKAYESİ SEMT PAZARI VE CENAZE HİZMETLERİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter