23 Ekim 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 14°C
Çok Bulutlu
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Gereksiz Tüketim
Yazı Tarihi: 28 Kasım 2017 Salı 07:31

Günümüzde inşaat sektörünün büyük bir hızla ve devamlı yükselen grafiği ile üretimine devam ettiğini görüyoruz. Öyle ki büyük şehirlerde,

Büyük kuleler artık yerleşim yerlerinin simgesi haline gelen siluetlerini oluşturuyor. Bu yüksek beton yığınları şehirlerin güzelliğini de gölgeliyor. Bir devin güç gösterisi gibi bizlere kafa tutuyor. Büyük binaların hemen yanında yine lüks alışveriş merkezleri kuruluyor. İnsanlar buralar da yine lüks tüketime özendiriliyor. İnsanlar burada alışveriş yaparken de davranışları da buradaki harcama, tüketme hızına göre şekilleniyor. Eğlenme, toplantılar yapma, sinema, müzik dinleme gibi eylemlerini bu kapalı mekanda yapıyor. Buraların en belirgin özelliği insanları bir şeyler almaya teşvik etmek. İhtiyacı olmasa bile gerek reklam, gerek moda, gerek özendirme yöntemleriyle insanlar gerekli olmadığı halde değişik ürünler almaya yönelebiliyor.

   Bizlerin tüketime âşık olduğumuz bu günlerde Avrupa’ da, Amerika’da alışveriş yapmamak oldukça revaçta. Burada ki esas düşüncede eldeki mallardan kurtulup, hayatı sadeleştirmek. Özellikle yaşanan ekonomik kriz sonrası, çalışanlar, gelirlerinin büyük bir bölümünü biriktirmeye başlayınca üreticileri kara bir düşünce almış. Tüketici araştırmalarının anketlerine bakarsak insan doğasına göre servis almak, mal almaktan daha yararlı görünüyor. Ayakkabı, çanta yerine, üyelik, araba yerine seyahat, makyaj malzemeleri yerine sinema bileti insanları daha mutlu ettiği görülmüş. Amerika gibi Dünya’nın en çok satın alan halkı, mal edinmenin mutluluk getirmediğinin farkına varmış gibi görünüyor. 
Bir internet sitesi, tüketicileri sadece yüz kişisel eşya ile  yaşamaya davet ediyor. Sitenin çağrısı büyük ilgi görüyor ve çok sayıda insan kişisel eşyalarını hayır derneklerine bağışlayıp hayatlarındaki kalabalıktan kurtuluyor. Psikologlara göre insanlar, iyi ya da kötü, yaşamlarındaki değişikliklere çabucak alışıyorlar. Bunun sonucunda doğalarında var olan, sabit mutluluk seviyesine bir an önce ulaşmaya çalışıyorlar.    Yani para mutluluk getirmiyor denemez ama parayla satın alınan birçok şeyler de mutluluk getirmiyor.
  Fakat batıda yaşanan bu sade yaşama başlama etkinliğini, ülkemizde maalesef göremiyoruz. Alışveriş merkezlerinin oldukça arttığı görüyoruz. Günümüzde buluşmalar, sosyalleşmeler, hafta sonu aile gezmeleri, eğlence aktiviteleri alışveriş merkezlerinde yaşanıyor. Ayrıca çeşitli markaların oluşturduğu indirim dükkânlarının kapısındaki izdiham da oldukça etkileyici. İnsanlarımız artık mümkün olduğu kadar çok malı evlerine götürmek için büyük bir yarış içindeler. Oluşan bu cazip ortam, alışverişe niyeti olmayanı bile vitrinlere bağlayıp hayal kurduruyor. Üzücü olan da bu tüketim çılgınlığı içinde kültüre olan aşırı ilgisizlik. Örneğin konsere gidip keman çalmayı, müzeye gitmeyi, ressam olmayı hayal eden gençlerimiz oldukça az. Öyle bir hale geldik ki yaşamımız sadece bazı ürünleri elde etmek üzerine kurulu gibi. Mutluluğu bizlere taşıyacak olan gereksiz tüketimden vazgeçip, yaşamımızı sadeleştirmeye bir an önce başlamalıyız.

 

Bu yazı 680 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Kendin için
» İyilik ve tebessüm
» Yaşlılıklar
» Eski Mutluluklar
» Görkemli Zeytin Ağacı 
» Çocuklardaki  Sevgi
» SATRANÇ
» Bisiklet
» Yaprak Dökme Zamanı Geldi
» Kendine Güvenmek
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx