24 Ocak 2022 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Derya BALLI
MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
Yazı Tarihi: 06 Aralık 2017 Çarşamba 07:40

Elbette motivasyon seviyemiz dönem dönem azalıp artabilir. Yaşam olayları, ruhsal durumumuz, ilişkilerimiz motivasyonumuzu etkileyebilir. Zaman zaman kendimizi yeterli, bazı zamanlarsa oldukça yetersiz hissedebiliriz. Bu tarz gidiş gelişler yaşamın doğal bir parçasıdır. Bazı kişilerse sıklıkla motivasyon eksikliği yaşarlar. Bu kişilerce bir işe başlamak, başladıktan sonra ise onu devam ettirmek çok büyük bir yük olarak algılanır.
Motivasyonumuzu arttırmak için neler yapabiliriz?

Amaçlar: Amaç belirlemenin motivasyondaki önemi yadsınamaz. Ancak amaçların gerçekten etkili olabilmesi için belirli kriterlere dikkat etmek önemlidir. Örneğin amaçları kişinin kendisinin koyması ve bu konuda başkalarının baskısının olmaması, gerçekçi ve ulaşılabilir amaçlar olması, soyut yerine somut amaçlar oluşturulması, kendisinde olumlu duygular oluşturan amaçların belirlenmesi bunlar arasında sayılabilir.
Ödül: Kişinin ulaştığı amaçlar için kendini ödüllendirmesi de etkili bir yöntem olabilir. Ödül, bir davranışı pekiştirmek ve daha sonra tekrarlayabilmek için önemli bir göreve sahiptir. Bunun yanında ödül, amacın ve harcanan emeğin seviyesine ve zorluğuna göre ayarlanabilir (örneğin zor ve çok önemli amaçlara ulaşıldığında çok iyi bir ödül vermek gibi).
İhtiyaçlar: Önemli bir diğer nokta da ihtiyaçlarınızın farkında olmak. İnsanlar temel ihtiyaçları olan yemek yeme, su içme, barınma gibi ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra diğerlerini karşılamaya çalışır. Örneğin kendi ile ilgili olumlu duygularının olması ve kendini sevmesi, kendini güvende hissetmesi, başkalarıyla yakınlık kurması ve sevilmesi bunlardan bazılarıdır. Kişinin koyduğu amaçları ihtiyaçlarına göre şekillendirmesi bu noktada önemlidir. Özellikle üç psikolojik ihtiyaç olan yetkin olma, bağımsız olma ve başkalarıyla yakınlık kurma, bizi belirli davranışlar için motive etmede büyük rol oynar. Bu ihtiyaçların farkında olarak ve bunların karşılanıp karşılanmadığına bakarak motivasyonumuzun kaynağını ve seviyesini belirlememiz kolaylaşır.
Erteleme Davranışı: Sıklıkla yapıldığında erteleme davranışı kişinin harekeye geçmesini engelleyici bir durum haline gelir. Zaman zaman hepimiz bazı işleri ertelesek de, bunun bir alışkanlık haline gelmesi motivasyonun canlanmasının önündeki en büyük engellerden biridir. Motivasyonsuzluk da erteleme davranışını tetikleyebilir ve bir süre sonra kısır döngü oluşur. Bu nedenle mevcut erteleme davranışlarının farkında olmak ve adım atmadan ve eyleme geçmeden işlerin hiçbir zaman yapılamayacağını anlamak önemlidir. Bir adım, birçok şeyi değiştirebilir.
Beklentiler ve Sonuçlar: Kendisinden hiçbir beklentisi olmayan bir kişinin bir işi yapmaya istek duyması oldukça zordur. Bu nedenle kendimiz için birtakım beklentiler koymak ve bunların olumlu olmasına dikkat etmek önemlidir. Bunun yanında bir davranış veya işin olumu sonuçlarını düşünmek de motivasyonu arttırır. Örneğin egzersiz yapmanın sağlığınıza olan katkıları ve yaşamınızda yapacağı değişiklikleri düşünmek, bu davranışı gerçekleştirmek için sizi daha çok motive edebilir. Aynı zamanda bunu yapabileceğinize inanmak ve kendinizden iyi sonuçlar beklemek de yardımcı olacaktır.

 

Bu yazı 42342 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
» RUHSAL ZEKA
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI 2
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI
» AŞK
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU (DSD)Bağlantı
» KAHRAMAN BABALAR
» OKUL FOBİSİ
» BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter