07 Mart 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ali ÇEVİK
BAŞKANA SORUŞTURMA
Yazı Tarihi: 07 Aralık 2017 Perşembe 07:40

Biraz eskiyi hatırlatmakta fayda olacak sanırım.

2009 yılında bir kaç tane yazı ve manşetle Görünüm’de otobüs terminali konusunu işlemişiz.

Terminal ihalesiz olarak aylık dört bin TL (4000) kira ile Şoförler Odası’na verilmiş. Yaptığım araştırmada terminalden aylık altmış bin TL (60.000) gelir elde edildiğini, elde edilen gelirin esnafa yansımadığını, bu gelirden bir avuç kişinin faydalandığını, belediyenin zarar ettiğini, dolayısıyla terminal gelirinin birilerine peşkeş çekildiğini yazmıştım.

Bu yazılardan sonra oluşan basın ve kamuoyu baskısı neticesinde terminal işletmesi ihale edilmek zorunda kaldı.

22 Aralık 2009 yılında üç yıllığına adrese teslim yapılan ihale, işletmeci olarak 23 bin 750 TL’ye Şoförler Odası’na kaldı.

Dikkatinizi çekmek isterim, aradaki fark 20.000 TL oldu, birilerinin cebine giden fark belediye kasasına kaldı.

Adrese teslim dedik ya ihale tarihi ve ihale şartları birkaç defa değiştirilmişti.

İhale günü taraflara yapılan baskılar da kamuoyunda günlerce alaylı konuşmalara sebep olmuştu.

Şehr-i emin adayı ve yöneticilerini kanatlarının altına almış, onları koruyan ve kollayan bir misyon edinmiş görünümü vermişti.

Zaman geçti Şoförler Esnaf Odası yıllık cüzi artışlarla hizmetine devam etti.

Alan memnun veren de memnundu.

Karar alındı, yeni yapılacak dendi yapıldı da, ihale edilen bedelin çok fazlasına mal olan inşaat beklentilere de cevap vermedi, yağmur dışarıda duruyor içeride durmuyormuş.

Gelelim hizmet alım işine.

Şehr-i emin kafasına koymuş, ‘Ben yine ihalesiz olarak hizmet alım işini Şoförler Odası’na vereceğim o kadar’

Özel bir firmaya fizibilite çalışması yaptırılmış, on yıllık muhtemel kira geliri bulunmuş, bunun da on yılda yaklaşık 10. 250.000 TL (On milyon iki yüz elli bin TL) olabileceği hesaplanmış.

Yarısı belediyeye yarısı işletmeciye olmak üzere encümen kararı alınmış, arada taksi durağı ve şehir içi minibüslerden alınan işgaliye girmiş, yapılan pazarlık neticesinde hizmet alım işi Şoförler Odası’na beş milyon iki yüz yirmi bin TL+KDV olarak yarısı peşin yarısı bir yıl sonra ödenmek üzere kiraya verilmiş.

Kiraya verilen, dolayısıyla oda başkanı ve yönetiminin kontrolüne verilen terminalde bulunan 1 adet market kafeterya 78 metrekare, 1 adet işyeri büfe 18 metrekare, 1 adet işyeri 16 metrekare, 1 adet işyeri 21 metrekare, 2 adet tuvalet, 16 adet gişe, 1 adet işyeri emanet kafe 28 metrekare, 1. kat işyeri vitamin bar.

1.kat restoran (107+86 metrekare) işyerleri iki başkanın yakınları arasında pay edilmiş.

Gişelerin kiraya verilmesi tamamen oda başkanı ve yönetiminin inisiyatifinde olduğundan aslan payı kendilerinde olmak üzere yüksek bedellerle oda tarafından kiraya verilmiş, bazı otobüs firmalarına da yer verilmemiş.

Yapılan şikayetler neticesinde süreç işlemeye başlamış, yapılan incelemede yapılan kiralamanın pazarlık usulü ile yapılamayacağı, Devlet İhale Kanunu’na göre yapılması gerektiği vurgulanmış.

Eğer bu kiralama rekabeti sağlayacak şekilde normal bir ihale ile ihale edilmiş olsaydı, yarışma usulü ile yapılacak ihalenin belediye gelirleri lehine sonuçlanacağı belirtilmiştir.

Devlet İhale Kanunu’nun ilkeler başlıklı 2. maddesinin, ihtiyaçların en iyi şekilde, uygun şartlarda ve zamanında karşılanması ve ihalede açıklık ve rekabetin sağlanması esastır şeklinde olduğu, tercih edilen kiralama yöntemiyle belediyenin bir kısım gelirden mahrum bırakıldığı, kamu binalarının kiralanmasında rekabetin gerektiği, aksi halde dedikodu ve spekülasyon doğuracağı yazılmış.

Ayrıca müfettişlerin yaptığı incelemede şehirlerarası otobüs terminalinin metrekare birim inşaat maliyeti doğrultusunda terminalin gayri menkul değeri 28.000.000 TL (yirmi sekiz milyon TL) olarak bulunmuş, dolayısıyla yapılan kıymetlendirmeye göre kira gelirinin de 17.500.00 TL (on yedi milyon beş yüz bin TL) olması gerektiği, yapılan değerlendirmede (11.500.00 TL) on bir milyon beş yüz bin TL kamu zararının söz konusu olabileceği belirtilmiş.

Bir işletmenin mevzuata aykırı biçimde gelecek on yılını bağlayacak şekilde on yıllık peşin kira bedeli ile kiralanmasında ve kira tahsilatının takside bağlanmasında kamu menfaatinin gözetilmediği olarak değerlendirilmiş, şehr-i emin ve bu encümen kararına katılan, imza koyan encümen üyeleri ve bir kısım daire müdürlerine İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma izni verilmiştir.

Soruşturma nasıl neticelenecek bilmiyorum, basından duyduğum şehr-i eminin bu konuya benzer ertelenmiş olsa da bir sabıkası olduğu, bu sabıkanın da soruşturmaya etki edeceğidir. Belediyenin uğradığı zarar başkan ve encümen üyelerinden tazmin edilir diye düşünmekteyim.

 

 

Bu yazı 3830 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BAŞKAN FİRARDA
» EV SAHİBİ KİMDİ?
» PANCAR BAHANE RANT ŞAHANE
» KONGRELERİN ARDINDAN
» Kasabanın kötü adamları
» DEĞERLERİNİZE SAHİP ÇIKIN!
» BAŞKANA SORUŞTURMA
» ÇÖP KASABA
» Unutmadım ki?
» YILAN HİKAYESİ SEMT PAZARI VE CENAZE HİZMETLERİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter