17 Ocak 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 7°C
Açık
YAZAR DETAYI
Nedim MENEKŞE
BİR VEDA YAZISI
Yazı Tarihi: 12 Aralık 2017 Salı 07:33

Geçen hafta kaybettiğimiz değerli arkadaşım Eğitimci-yazar Recep Bulut’un 1945 yılında mesleğe adımını atarken yazdığı ve çıkardıkları “Kepirden Köylere” isimli dergide yayınlanan bir veda yazısını 72 yıl sonra gün yüzüne çıkarak, anısını yaşatmak amacıyla sizlerle paylaşıyorum.

KARDEŞLERİM

Bugün size, Büyük Kurtarıcı, Ebedi Şef Atatürk'ü anmadan, onun çizdiği yolun tek takipçisi Milli Kahraman, yüce İnönü'ye var ol diye haykırmadan bir kelime söylemeyeceğim. Çünkü: Yirminci asrın utkunda yükselen bu iki ulu baş, her yönde bizin yaratıcımız yerine geçmişlerdir. Bugün medeni dünyada insanlık haklarımızın tanınması ve ergin bir millet olup bağımsız bir devlet halinde bulunuşunuz, onların üstün gayretlerinin ölmez bir eseridir. Yine bugün, askeri, siyasi, ekonomi, kültürel, velhasıl her sahada attığımız her adım, onların gözümüze tuttukları, kafamıza serptikleri nurlu ışıkların sayesindedir. Onun için bugün, Büyük Kurtarıcı Ebedi Şef Atatürk'ü saygıyla anıp, Tanrıdan ruhuna rahmetler dilerken, Milli Şef İnönü babama da var ol, diye haykırdıktan sonra sizlere dönüyorum.

Küçük kardeşlerim, bugün bizim mezuniyet günümüz ve bizim gibi, yurdumuzun yirmi yerinde yükselen bütün Enstitülerdeki son sınıf gençlerinin mezuniyet günü. Ben de onlardan bir bireyim, fakat şimdi, kendimi şöyle bir kenara çekmiş, onları seyrediyor ve gördüklerimi de aynen size naklediyorum:

Yirmi Enstitü, yirmi ocak önünde, başladı dik, alınları açık, gözleri alev alev büyük genç toplulukları... Hepsinin gönlünde engin bir sevinçle ince bir sızı var. Seviniyorlar: Çünkü beş yıldan beri her türlü dert ve aşkıyla yoğrulup özlendikleri köylere varacaklar. Garipsiyorlar: çünkü bugüne kadar onları, analarından, babalarından daha çok severek, bu yolda lazım olan her bilgiyi vermiş öğretmenlerinden ve sevgili kardeşleriyle mukaddes yuvalarından ayrılacaklar. İşte böyle, bugün, bir veda ve uğurlama günü oluyor. Fakat hayır, bugün de her şeyden ziyade bir haz, bir büyüklük var.

Ayrılanları da uğurlayanları da büyük bir heyecanla, çılgın bir aşk kamçılıyor. İçlerinden sonsuz bir sevgi taşarken, birbirlerine en candan bir sesle haykırıyorlar. "Hoşça kalın" sizleri bizlerden daha iyi hazırlanmış bir şekilde bekliyoruz. "Güle güle, uğurla gidin." Bütün bu sözlerden bir şey anlamıyorum. Fakat, bakıyorum, yürüdükleri yollar tatlı bir ışıkla aydınlanıyor ve ta... uzaklarda ellerini gözlerine siper etmiş, sarı yüzlerinden sevinç gözyaşları inerek bekleyen kadınlı erkekli, kızlı, çocuklu köylü kafileleri ve arkalarında harap damlı evlerin çırpınan saçakları... Demek bu gidenler sefere çıkmış bir kurtarış ordusu. Her iki taraf ta birbirini tanıyor, cehalete esir analar, babalar ve kurtarmaya koşan genç oğullan. Böyle bir günde hiç durulur mu? Artık ben de dayanamayarak aralarına karışıyorum.

Evet, kardeşlerim, şimdilik yuva sizlere emanet biz asırlardan beri köy bağrında yerleşmiş olan cehalet canavarını ortadan kaldırmak için sefere çıkıyoruz. İşte dinleyin şarkımızı:

Sefere çıkan ordu dostlar kalır mı yolda? Menziline varmayıp ve bir an ulaşmadan, Yiğitlerin silahı paslanır mı hiç kolda?

Hangi ordu dönmüştür düşmanla savaşmadan?

Akın var akın, gençler bugün köy ellerinde, Yürüyün, yürüyün de tezce varmış olalım. Şarkımız uysun bugün dağların yellerine,

 O, ellerin derdini bizler sarmış olalım.

Hoşça kalın ey kardeşler, işte biz uzaklaşıp gidiyor, gidiyoruz. Ölgün köyleri canlandırıp sarı, soluk ufuklarını al etmeye. Bu savaşla ölenler, kendi kanları gibi kızıllaşan o, temiz ufuklara gömülecek. Kalanların ömrü de, her sabah etraflarında kuşlar gibi cıvıldayan o, köy çocukları, neşesi onların sesi, şiiri de zengin tarlalarda fısıldaşan yeşil başaklar olacak.

Ey! Can köylüm ve sevgili milletim, şimdilik, Köy Enstitülerinin mezun verme günü kadar, senin için, sevinçli olabilecek bir gün düşünemiyorum.

Recep TÜRKÖZ

 

 

Bu yazı 2908 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 17 Nisan 1940 anısına ON YEDİ NİSANLAR
» 17 Nisan 1940 Anısına
» 17 NİSAN YAKLAŞIRKEN
» ÖĞRETMEN OKULLARININ TOPLUM KALKINMASINDAKİ YERİ VE ÖNEMİ
» BİR KÖY ENSTİTÜLÜ İLE TANIŞALIM
» ÖĞRETMEN PERFORMANS DEĞERLENDİRME VE ADAY ÖĞRETMENLİK İŞ VE İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ (TASLAK)
» BİR VEDA YAZISI
» RECEP BULUT’U (TÜRKÖZ) KAYBETTİK
» YADIRGADILAR BİZİ
» YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLERİ DERNEĞİ MANDOLİN GRUBU VE KOROLARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter