07 Mart 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ali ÇEVİK
DEĞERLERİNİZE SAHİP ÇIKIN!
Yazı Tarihi: 20 Aralık 2017 Çarşamba 07:39

Kasabamız hareketli günler yaşıyor.

Önümüzde meslek odalarının ve kooperatiflerin seçim yılı var.

Bazı başkan ve yönetim kurulu üyelerinin uykusu da huzuru da kaçtı.

Bazıları diyorum çünkü bütçe nerede fazlaysa hareket orada daha fazla.

Hepsi mabadını kurtarma peşinde. Seçimi atlatıp yeniden kazanırlarsa dört yıl ‘gel keyfim gel’. En az alan iki asgari ücret, onlarda fazla sıkıntı görülmüyor.

Daha fazla alanlarda, örneğin dört asgari ücret alan da var on asgari ücret alan da var, hele hele terminal gibi yüksek getirisi olan mekana çömdüyseniz ve birkaç yazıhane kapattıysanız ömür boyu garanti gelir elde ettiniz demektir.

Bu getirisi yüksek meslek odalarına talep fazla olur, üzerine çömenler kalkmamak ister. Yeni birileri ‘kalk biraz da ben oturayım’ der hatta hatta odanın kasasını boşaltıp sıfır kasa bırakan, yediklerinin, içtiklerinin tadı damağında kalmış, eh makam elden gidince itibarı da yerlerde sürünen eski mezar taşları da yeniden aday olurlar şanslarını denerler.

Adaylar dört olur, beş olur, mevcut olanın uykusu kaçmasın da ne yapsın.

Yeni adaylar kampanyalar, ziyaretler düzenler, yapacakları yenilikleri anlatmaya oy toplamaya çalışırlar. Kampanyalara eş dost, arkadaş çevresi dahil edilir. Kim kimi getirebilir hesapları yapılır.

 Koltukta oturan mevcut başkan ve yönetimleri avantajlı tabii, onlar makamlarında oturup ağırlama gideri kalemini ve telefonu kullanarak mavi boncuk dağıtıyorlar.

Seçim günü dört yıllık gelir gider yarım saatte okunacak ki bu gelir gider faslı çoğu meslek odasında milyon TL olur, kimse soru sormaz, anlamaz da, geçer gider. Yönetim aklanmıştır. Siz meslek odası üyeleri aklanmayan yönetim gördünüz mü?

Kooperatiflerde durum farklı mı? Hayır. Kooperatifler rant kapısı oldu, yönetim çömünce bir daha kalkmak bilmez. Kalkmamak için elinden gelen üç kağıdı açar.

Bir bardak rakılık naylon akşamcılar müflis, kredisini ödeyemeyen ortaklar, çanak yalamayı meslek edinmiş yandaşlar, cebine üç beş lira konan, kuru fasulye pilava tav olan taklacınlar bu günlerde görev başındadır.

Zimmet, görevi kötüye kullanmak gibi yüz kızartıcı suç işlemek, ağır cezada yargılanmak bu yöneticilerin yüzünü kızartmaz, sermayesi merdiven altında bir kırık masa, eski bir bilgisayar ile iş takibi yapan arkadaşın üzerinden altı yüz bin TL kredi kullanıp, bu düşük faizli kredinin beş yüz elli bin TL’sini gayrimenkul alımında kullanmak bu yöneticileri utandırmaz.

Sömürülen, iliği kemiği kurumuş şoför arkadaşın minibüs içinde donarak ölmesi vicdanlarını sızlatmaz.

Yeddi eminde duran bir minibüsü üç kişiye kiralayarak kredi kullandırmak, bunun ucundan nemalanmak bu yöneticilerin günlük işi olur.

Kooperatif, üyeleri arasında dayanışma için kurulu ve görev yapar.

Kooperatif işlerini genel kurul adına yönetim kurulu yürütür. Bu yürütme hakkaniyet ve iyi niyet esaslarına göre yürütülür.

Yirmi bin, otuz veya elli bin TL kredi kullanmak isteyen ortaktan keyfi olarak iki yüz elli bin TL veya üç yüz bin TL’lik evini veya tarlasını ipotek almak, ortağı asaleten veya kefaleten zor duruma düşürmek, arsayı veya evi el altından ucuza kapatmak, hangi vicdani ölçüye sığar. Bu yöneticilere sormak lazım.

Sadece bu yöneticilere değil bunların yanındaki çanakçılara, akşamcılara, taklacınlara da sormak lazım.

Güzel ülkemizin değerli meslek mensupları, kooperatiflerimizin değerli ortakları, çocuklarınıza bırakacağınız en büyük miras kasabanızın değerlerine sahip çıkmaktır.

Bu değerler bir meslek odası, bir kooperatif kuruluşu, bir kamu yararına çalışan dernek de olabilir.

Bunların başına çömen, rantı kendine meslek edinmiş, çıkar hırsı her türlü ahlaki değerin önüne geçmiş (iyi yöneticileri tenzih ederim) yöneticileri orada tutan sizin oylarınızdır.

Dolayısıyla benim sorumluluğum yok diyemezsiniz. Bu gibi insanları denetlemek, zamanı geldiğinde arkasına tekmeyi vurmak sizin asli görevinizdir. Etrafınızdaki başkan çanakçılarına bakmayın, onlar her devrin insanıdır. Onlar esen rüzgara göre değişen, her tarafı oynayan, omurgasız yaratıklardır.  Onların sözlerine itibar etmeyin. Aklınız ve sorumluluk bilinci ile hareket ederek gereğini yapın.

 

  

Bu yazı 3686 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BAŞKAN FİRARDA
» EV SAHİBİ KİMDİ?
» PANCAR BAHANE RANT ŞAHANE
» KONGRELERİN ARDINDAN
» Kasabanın kötü adamları
» DEĞERLERİNİZE SAHİP ÇIKIN!
» BAŞKANA SORUŞTURMA
» ÇÖP KASABA
» Unutmadım ki?
» YILAN HİKAYESİ SEMT PAZARI VE CENAZE HİZMETLERİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter